• Start
  • Wiadomości
  • Trwa przebudowa Dworca Głównego PKP. Od niedzieli bilety kupimy w budynku tymczasowym

Trwa przebudowa Dworca Głównego PKP. Od niedzieli bilety kupimy w budynku tymczasowym

Tymczasowy obiekt powstał pomiędzy remontowanym dworcem, peronami a restauracją KFC. Znajdą się tu kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią, a także ogólnodostępne toalety. Przeniesienie obsługi podróżnych z przebudowywanego budynku dworca do dworca tymczasowego, oraz zmiana organizacji ruchu pieszych, planowana jest w nocy z 21 na 22 marca (z soboty na niedzielę).
( Publikacja: 20.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dworzec tymczasowy w Śródmieściu przyjmie pierwszych podróżnych w niedzielę, 22 marca, od godz. 6
Dworzec tymczasowy w Śródmieściu przyjmie pierwszych podróżnych w niedzielę, 22 marca, od godz. 6
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dworzec Gdańsk Główny zamknięty. Gdzie kupić bilet na pociąg?

Zgodnie z założeniami dworzec tymczasowy przyjmie pierwszych podróżnych w niedzielę od godz. 6 rano.

- W momencie jego uruchomienia zmianie ulegnie organizacja ruchu oraz nastąpi zamknięcie budynku głównego dworca - informują przedstawiciele PKP.

Dworzec tymczasowy ma powierzchnię około 450 m2. Zbudowano go z kontenerów. Przygotowano w nim kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią oraz ogólnodostępne toalety, również dla osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie jest także bankomat, przechowalnia bagażu oraz placówka Poczty Polskiej. W "kontenerowcu" zamontowano tablice, na których będą wyświetlane informacje o przyjazdach i odjazdach  pociągów oraz system zapowiedzi głosowych. Dworzec wyposażono również w wentylację i klimatyzację, a także zabezpieczenia związane z ochroną przeciwpożarową. Jak zapewniają przedstawiciele PKP, obiekt jest zaprojektowany i wykonany z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

 

Przebudowa dworca Gdańsk Główny. Tymczasowa organizacja ruchu, mapa zmian
Przebudowa dworca Gdańsk Główny. Tymczasowa organizacja ruchu, mapa zmian
Mat. PKP

 

Aktualnie sporo dzieje się już w dotychczasowym, zabytkowym budynku dworca. Trwają prace rozbiórkowo-wyburzeniowe wewnątrz budynku, izolacyjne oraz zewnętrzne roboty sieciowe sanitarne i elektryczne.

Obsługa podróżnych na dworcu tymczasowym prowadzona będzie do zakończenia przebudowy dworca Gdańsk Główny. Przewidywany termin jego udostępnienia po przebudowie to koniec 2021 roku.

 

W dworcu tymczasowym znajdą się m.in. kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią, a także ogólnodostępne toalety
W dworcu tymczasowym znajdą się m.in. kasy biletowe, biletomaty, hol połączony z poczekalnią, a także ogólnodostępne toalety
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Remont i rewitalizacja dworca Gdańsk Główny

Przebudowa dworca Gdańsk Główny to największa inwestycja w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej koszt to prawie 100 mln złotych brutto. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja obejmuje budynek główny dworca oraz jego najbliższe otoczenie wraz z częścią tunelu podziemnego. Przedstawiciele PKP przypominają, że dworzec jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków, w związku z czym duża część prac będzie miała charakter odtworzeniowy. Pracom renowacyjnym i konserwatorskim poddane zostaną elewacje. Całkowicie zostaną wymienione pokrycia na istniejących dachach - odtworzone zostaną geometryczne wzory z kolorowych  dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie. Wymieniona zostanie też stolarka okienna wzorowana na historycznej.

Wewnątrz budynku odtworzone zostaną dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zainstalowane zostanie oświetlenie wzorowane na historycznym. Historyczne witraże oraz kartusze z herbami pomorskich miast zrekonstruowane zostaną na podstawie zachowanych zdjęć. Nad nowo projektowanym pionem komunikacyjnym z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonana zostanie przeszklona kopuła doświetlająca.

 

 
Tak ma wyglądać otoczenie dworca po zakończonych pracach
Tak ma wyglądać otoczenie dworca po zakończonych pracach
Mat. PKP

 

W budynku dworca i w jego otoczeniu zamontowany zostanie system dynamicznej informacji podróżnych oraz głosowej, za pośrednictwem którego podróżni będą informowani o rozkładzie jazdy pociągów. Na dworcu znajdą się także biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami.

Powstanie też nowa część tunelu podziemnego, która połączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz do przystanków tramwajowych.


Czytaj też: Uwaga zmiana w organizacji ruchu! Wrzeszcz Dolny - rozpoczyna się modernizacja al. Hallera