Przy ul. Aksamitnej otwarto sklep społeczny. Może z niego skorzystać każdy potrzebujący

Tuż po świętach, 28 grudnia, w centrum Gdańska zaczął działać sklep, w którym za zakupy nie trzeba płacić. Skorzystać z niego będzie można jednak tylko 3 razy w roku, a jedna osoba będzie mogła wybrać produkty o maksymalnej wadze 2,5 kilograma. Tylko pierwszego dnia z takiego wsparcia skorzystało około 20 osób.
29.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zakupy w sklepie społecznym przy ul. Aksamitnej każdy potrzebujący może zrobić trzy razy w roku
Zakupy w sklepie społecznym przy ul. Aksamitnej każdy potrzebujący może zrobić trzy razy w roku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Kupisz tu owoce, warzywa, mięso...

W nietypowym sklepie, który funkcjonuje w niskim ceglanym budynku przy ul. Aksamitnej 4, mieszkańcy mogą zaopatrzyć się m.in. w warzywa, owoce, mięso, ryby, pieczywo, nabiał, czy gotowe produkty, takie jak np. pierogi. To produkty z krótkim terminem ważności, np. 2-3 dni, ale nadające się jeszcze do spożycia. Będą one dostarczane przez okoliczne sklepy sieciowe.

By móc skorzystać ze wsparcia w tym miejscu, nie trzeba posiadać żadnego skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy innej tego typu instytucji. Każdy, kto będzie potrzebował jedzenia, tutaj je otrzyma.

W Gdańsku otwarty zostanie sklep społeczny "Za Stołem"

Dlaczego ze sklepu przy ul. Aksamitnej można skorzystać maksymalnie 3 razy w roku?

- Wsparcie w tym punkcie ma być pomocą doraźną. Adresujemy je do osób, które tymczasowo znalazły się w trudnej sytuacji, np. czekają na pierwszą wypłatę lub miały w danym miesiącu nadprogramowe wydatki. W ten sposób chcemy docierać do osób, które niekoniecznie potrzebują korzystać z usług pomocy społecznej. Chcieliśmy stworzyć dla nich miejsce, gdzie mogą łatwo uzyskać pomoc w trudniejszym momencie - tłumaczy Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście, który zarządza tym sklepem.

Sklep społeczny mieści się w zabytkowym ceglanym budynku przy ul. Aksamitnej
Sklep społeczny mieści się w zabytkowym ceglanym budynku przy ul. Aksamitnej
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Klientem sklepu społecznego może zostać każdy, kto mieszka w Gdańsku. Podczas pierwszej wizyty jego pracownicy poproszą o okazanie dokumentu tożsamości i podpisanie jednorazowego oświadczenia. To jedyny formalny wymóg.

Należy pamiętać, że żywność, która trafi na ul. Aksamitną to towar uratowany przed zmarnowaniem z lokalnych sieci handlowych, od hurtowników i producentów.

- W ten sposób klienci i klientki sklepów społecznych nie tylko uzyskują pomoc, ale także pomagają zapobiegać marnowaniu dobrego jedzenia, które w przeciwnym wypadku mogłoby wylądować w śmietniku - podkreśla Łukasz Jaroń.

Maksymalna waga zakupów przy ul. Aksamitnej

Przy każdej wizycie obowiązują limity wagowe: 2,5 kg dla osoby samotnej, 5 kg dla rodziny. Chodzi o zmniejszenie ryzyka zmarnowania jedzenia, ale też zachęcenie do przemyślanych zakupów.

Co, jeśli po trzech wizytach sytuacja danej osoby nie poprawi się?

W takich przypadkach pracownicy sklepu będą zachęcać do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz partnerami Banku Żywności w Trójmieście, czyli organizacjami pomocowymi. Gdańszczanie potrzebujący długofalowego wsparcia mogą regularnie korzystać z podobnego sklepu społecznego działającego w Nowym Porcie. Skierowania do tego punktu wystawiają pracownicy socjalni MOPR.

Kiedy można zrobić zakupy w sklepie przy ul. Aksamitnej?

Sklep jest czynny przez pięć dni w tygodniu: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 10.00-15.00, a we wtorki w godz. 13.00-18.00. Mieści się on w Śródmieściu. Łatwo tutaj dojechać komunikacją miejską, w zasadzie z każdej dzielnicy Gdańska. Niedaleko jest też dworzec PKP. 

Sklep Społeczny „Za Stołem” przy ul. Aksamitnej 4 jest dofinansowany ze środków Gminy Miasta Gdańska.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę