• Start
  • Wiadomości
  • Śródmieście. Budowa wyczekiwanego odcinka drogi rowerowej rozpoczęta. Kiedy tamtędy pojedziemy?

Śródmieście. Budowa wyczekiwanego odcinka drogi rowerowej rozpoczęta. Kiedy tamtędy pojedziemy?

Na odcinku łączącym Hucisko z centrum handlowo-usługowym Forum Gdańsk powstaje wyczekiwany fragment drogi rowerowej. Prace prowadzone są na odcinku o długości blisko 200 metrów. W ramach inwestycji przebudowane zostaną także chodniki i przejazdy rowerowe prowadzące przez ul. Wały Jagiellońskie w kierunku Głównego Miasta.
09.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozpoczęła się budowa drogi rowerowej na odcinku łączącym Hucisko z centrum handlowo-usługowym Forum Gdańsk
Rozpoczęła się budowa drogi rowerowej na odcinku łączącym Hucisko z centrum handlowo-usługowym Forum Gdańsk
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Powstająca droga będzie stanowić uzupełnienie istniejącej trasy rowerowej wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie, na odcinku od ul. Podwale Grodzkie do ul. Hucisko - wybudowana zostanie droga rowerowa i ciąg pieszo-rowerowy. Wzdłuż ul. Hucisko, od strony południowej, znajduje się aktualnie ścieżka rowerowa zakończona przejazdem przez ul. Hucisko oraz ul. Wały Jagiellońskie. Jej nawierzchnia wykonana jest z czerwonej kostki betonowej, a chodnik z płyt betonowych. Na ul. Hucisko znajdują się też wyodrębnione w jezdni pasy rowerowe łączące ul. Targ Drzewny z ul. Hucisko.

Efektem realizowanej obecnie inwestycji będzie też połączenie istniejącej ścieżki rowerowej, znajdującej się na wysokości zatoki autobusowej przy Forum Gdańsk, z przejazdem rowerowym przez skrzyżowanie ul. Wały Jagiellońskie i ul. Hucisko. Nowa ścieżka rowerowa będzie miała szerokość 2,5 m - zawężoną do 2 m w obrębie peronu autobusowego - o nawierzchni z mastyksu grysowego w kolorze czerwonym.

Przebudowany zostanie też istniejący dotąd ciąg pieszy - ułożona zostanie nowa nawierzchnia z płytki betonowej płukanej o wymiarach 35x35 cm, którego szerokość wyniesie 3 m. W pobliżu zatoki autobusowej, gdzie zachowany zostanie istniejący drzewostan, szerokość peronu przystankowego wyniesie 3,6 m.

 

Projekt inwestycyjny objął także przebudowę schodów prowadzących do pomnika Ofiar Stanu Wojennego oraz na tereny parkowe. Nawierzchnia nowych schodów wykonana zostanie z kostki granitowej 7/9 cm. Wzdłuż schodów zaprojektowano poręcze ze stali ocynkowanej, stylizowane - nawiązujące formą do wzorców historycznych.

W ramach tych robót wyremontowane zostaną także istniejące przejścia dla pieszych oraz przejazdy rowerowe przez ul. Hucisko oraz Wały Jagiellońskie. Zaprojektowano ciąg pieszy o szerokości 5,5 m oraz dwukierunkową ścieżkę rowerową o szerokości 2 m oddzieloną od chodnika 0,5 - metrową opaską z kostki kamiennej. Przejazdy i przejścia przez torowisko tramwajowe będą miały nawierzchnię z płyt gumowych posiadających powierzchnię antypoślizgową.

W nowej nawierzchni chodników pojawi się też różnorodna faktura - zgodnie z przyjętymi standardami miejskimi, ułatwiająca poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami.

W ostatnich dniach rozebrano stary, istniejący dotychczas chodnik.

Inwestycję realizuje firma Eurovia Polska S.A. Koszt prac to ponad 1 mln złotych. Te zakończą się w kwietniu 2022 r.