• Start
  • Wiadomości
  • Wielkie Sprzątanie w południowych dzielnicach - pomóż, posadź bratki i zjedz grochówkę

Wielkie Sprzątanie w południowych dzielnicach - pomóż, posadź bratki i zjedz grochówkę

Rękawice i worki już przygotowane. W sobotę, 21 kwietnia br. odbędzie się trzecia edycja sprzątania południowych dzielnic Gdańska. To coroczna akcja Zakładu Utylizacyjnego, który przygotował dla mieszkańców wiele atrakcji. Będą m.in. warsztaty upcyklingowe i czerpania papieru, wspólne sadzenie roślin, a po pracy - poczęstunek.
16.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W 2017 r. mieszkańcy dzielnic południowych zebrali 10 t odpadów

Gdzie sprzątamy?

Sprzątanie odbywa się w tym roku w czterech południowych dzielnicach Gdańska: Ujeścisko - Łostowice, Jasień, Chełm i Kokoszki. Dlaczego tam? Ponieważ są w najbliższym sąsiedztwie Zakładu Utylizacyjnego, a ten w związku z odpowiedzialnym podejściem do prowadzenia działalności chce podnosić jakość życia mieszkańców w swoim najbliższym otoczeniu. Akcja ma również charakter edukacyjny. Patronatem objął ją prezydent Paweł Adamowicz.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku dzięki zaangażowaniu blisko tysiąca mieszkańców Gdańska udało się zebrać ponad 10 ton odpadów zalegających na ogólnodostępnych terenach zielonych.

 

Trzy, cztery, start

W tym roku wielkie sprzątanie rozpocznie się w sobotę (21 kwietnia) o godz. 10, jednocześnie w czterech dzielnicach. W przedsięwzięciu wezmą udział szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, lokalni aktywiści, a przede wszystkim po prostu gdańszczanie. Pracownicy organizatora i partnerów akcji wspólnie z mieszkańcami będą nie tylko sprzątać, ale także nasadzać zieleń. Specjalne ekipy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych zajmą się usuwaniem dzikich wysypisk, zwłaszcza przy ogródkach działkowych na Jasieniu, czy w wąwozie przy ul. Guderskiego,

- Cieszymy się, że wydarzenie rokrocznie przyciąga mieszkańców, którym zależy na dbaniu o czyste otoczenie i na zdobywaniu wiedzy na tematy związane z odpowiedzialnym postępowaniem z odpadami: segregacji, recyklingu czy upcyklingu. Przedstawiciele Zakładu będą koordynować akcję oraz udzielać informacji o działaniach i planach spółki we wszystkich czterech lokalizacjach – mówi Michał Dzioba, prezes Zarządu Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

W specjalnych namiotach pracownicy Zakładu Utylizacyjnego udzielają porad związanych m.in z prawidłowym sortowaniem

 

Żeby ułatwić zbiórkę odpadów mieszkańcy otrzymają od koordynatorów worki na śmieci, rękawice i mapki - do odbioru w namiotach, w czterech centrach akcji:

 

- Szkoła Podstawowa 12 nr, ul. Człuchowska 6

 

- Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Stolema 59

 

- Zespół parkowo-rekreacyjny, Jar Wilanowski

 

- Szkoła Podstawowa nr 84, ul. Otomińska 72

 

Zebrane odpady będzie można wyrzucać do specjalnie oznakowanych kontenerów lub pozostawić w punktach zbiórek, które zostaną oznaczone na przygotowanych mapkach z rejonami sprzątania.

 

Wielkie sprzątanie to nie tylko edukacja i porządki, ale też dobra zabawa

Stare w nowej odsłonie, czyli upcykling

Organizator wydarzenia przygotował dla mieszkańców sporo atrakcji, m.in. warsztaty czerpania papieru, decoupage, quizy z wiedzy ekologicznej, czy po raz pierwszy warsztaty upcyklingowe. Upcykling to tworzenie przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych, czyli kreowanie nowej wartości. 

– Chodzi o kreowanie wartości nie tylko użytkowej, ale i artystycznej – wyjaśnia Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego. – Zadaniem upcyklera nie jest przetworzenie surowca (jak w recyklingu), ale wykorzystanie go w taki sposób, by nadać mu nowe znaczenie.

Warsztaty odbędą się w Szkole Podstawowej 84 w Gdańsku przy ul. Otomińskiej. Mieszkańcy przekonają się, ile wartościowych przedmiotów możemy uzyskać z wyrzucanych przez nas rzeczy, np. wyplatanki, różnego rodzaju koszyki, czy pojemniki z taśmy bawełnianej utkanej w walec ze starych bawełnianych ubrań. Przy SP nr 84  zaplanowano także akcję zakładania ogrodów społecznych.

Tymczasem uczniowie z placówki na Jasieniu (SP nr 85) oprócz zajęć sportowych zorganizują warsztaty kulinarne. Dodatkowo przygotowano tutaj konkurs upcyklingowy, którego rozstrzygnięcie nastąpi właśnie w dniu imprezy, 21 kwietnia br.

 

Ciepły poczęstunek i bratki

W trakcie sprzątania odbędzie się także nasadzanie zieleni. Do dyspozycji są m.in. bukszpany, tuje, hortensje w rejonie SP 12 i Ujeściska, ok. dwóch tysięcy bratków w Jarze Wilanowskim i w SP nr 85. Mieszkańcy są zaproszeni do wspólnego nasadzania krzewów i kwiatów. Pomogą im pracownicy GZDiZ.

Zakład Utylizacyjny tradycyjnie już pomyślał o ciepłym poczęstunku dla uczestników akcji „Wielkie Sprzątanie”. Wszyscy, którzy wezmą udział w wydarzeniu mogą liczyć na ciepłą grochówkę, kiełbaski, kawę, herbatę i muffiny.

- „Wielkie Sprzątanie” to jedno z kluczowych działań w ramach programu społecznego Zakładu Utylizacyjnego „Aktywne sąsiedztwo”. Wdrażając jego kolejne elementy kładziemy szczególny nacisk na edukację w zakresie właściwego postępowania z odpadami oraz dostarczania mieszkańcom informacji na temat usług świadczonych przez ZU na rzecz mieszkańców – podkreśla Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego.

Podczas akcji wiedzą i pomocą będą służyć również przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej UM edukując w temacie poszerzonego systemu segregacji odpadów, który obowiązuje w Gdańsku od 1 kwietnia 2018 r.

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów