W sobotę sprzątanie południowych dzielnic miasta. Na uczestników czekają nagrody

Wielkie sprzątanie Gdańska Południe zaplanowano na sobotę, 22 października, w godz. 11.00-15.00. W dwóch miejscach odbędą się pikniki sąsiedzkie. Dla chętnych przygotowano zestawy do sprzątania, które można odebrać we wtorek i środę w siedzibach Rad Dzielnic. Na tych, którzy zbiorą przynajmniej jeden worek śmieci i wyślą zgłoszenie ze zdjęciem - czekają nagrody.
17.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Akcja sprzątania terenów zielonych w południowych dzielnicach Gdańska organizowana jest wraz Radami Dzielnic Chełm, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice oraz spółką Gdańskie Usługi Komunalne
Akcja sprzątania terenów zielonych w południowych dzielnicach Gdańska organizowana jest wraz Radami Dzielnic Chełm, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice oraz spółką Gdańskie Usługi Komunalne
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Najpierw było wiosenne sprzątanie

- W ramach działań społecznych od ponad pięciu lat zapraszamy naszych sąsiadów do wspólnego sprzątania południowych dzielnic Gdańska. Podczas wiosennego Wielkiego Sprzątania zebraliśmy ponad dwie tony odpadów - mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Latem podczas eventów, na których byliśmy obecni, pytaliśmy w ankietach mieszkańców o inicjatywy ekologiczne, w których chcieliby wziąć udział. Najwięcej wpisów dotyczyło akcji wspólnego sprzątania dzielnic. I dlatego w tym roku organizujemy Wielkie Sprzątanie także jesienią.

Jesienne Wielkie sprzątanie w czterech dzielnicach

Akcja sprzątania terenów zielonych w południowych dzielnicach Gdańska organizowana jest wraz Radami Dzielnic Chełm, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice oraz spółką Gdańskie Usługi Komunalne.

Wielkie sprzątanie odbędzie się w sobotę, 22 października w godzinach 11.00-15.00.

Kontenery na odpady będą umieszczone w pięciu miejscach:

  • Ujeścisko-Łostowice, rejon Góry Kozaczej, kontener ustawiamy przy szkole Montessori
  • Ujeścisko-Łostowice/Jasień – rejon zbiorników Świętokrzyskich I i II – pojemniki ustawiamy przy zbiorniku nr I, w rejonie placu zabaw pomiędzy zbiornikami
  • Jasień, rejon SP 6, kontener ustawiony będzie przy rondzie ul. Lawendowe Wzgórze
  • Orunia Górna-Gdańsk Południe, rejon zbiornika retencyjnego „Augustowska” - kontener ustawiony będzie przy zbiorniku
  • Chełm, rejon wokół Placu Styp-Rekowskiego – kontener ustawiony zostanie w rejonie placu

Pikniki sąsiedzkie w dwóch miejscach

Sprzątaniu towarzyszyć będą pikniki sąsiedzkie (w godz. 13.00-15.00), które odbędą się w dwóch miejscach, do których mogą dotrzeć mieszkańcy z pobliskich osiedli.

Jeden odbędzie się w rejonie Zbiornika Augustowska, drugi pomiędzy zbiornikami Świętokrzyska I i II, w pobliży placu zabaw z tyrolką.

 

sprzatanie dzielnic plakat
 

Zestawy do sprzątania

W jesiennej odsłonie akcji zestawy do sprzątania, czyli worki na odpady, rękawiczki oraz chwytaki do śmieci będzie można odbierać w kilku lokalizacjach.

Od poniedziałku, 17 października, zestawy do sprzątania można odbierać w punkcie informacyjnym Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej 55 w godzinach od 7.00 do 20.00.

Zestawy do sprzątania będzie można również odebrać w siedzibach poszczególnych Rad Dzielnic:

  • we wtorek, 18 października, w godz. 17.00-19.00 w siedzibie Rady Dzielnicy Ujeścisko-Łostowice
  • we wtorek, 18 października, w godz. 17.00-18.00 w siedzibie Rady Dzielnicy Jasień
  • w środę, 19 października, w godz. 18.30-19.30 w siedzibie Rady Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe

Dla tych, którzy nie będą mieli czasu odebrać zestawu do sprzątania wcześniej, przygotowano możliwość jego odbioru w sobotę, 22 października, od godz. 11.00 przy kontenerach w w/w lokalizacjach.

Sprzątaj i zdobywaj nagrody!

Dla pierwszych 20 osób, które zbiorą odpady (przynajmniej jeden pełen worek) i przyniosą je do wskazanych kontenerów czekają upominki. Nagrody będzie można odebrać u koordynatorów z ramienia Rad Dzielnic w pobliżu kontenera.

Wszystkich sprzątających zapraszamy do sprzątania w formule #TrashChallenge. 

Jak w niej uczestniczyć? Po pierwsze należy zrobić zdjęcie zaśmieconego miejsca, następnie posprzątać je oraz ponownie sfotografować uporządkowany teren. Osoby, które zarejestrują się na stronie Wielkiego sprzątania i wezmą udział w akcji oraz prześlą zdjęcia, za pośrednictwem tej samej strony, dokumentujące posprzątanie terenu, otrzymają nagrody niespodzianki.

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy