• Start
  • Wiadomości
  • Sprzątanie miasta po zimie. Co jest robione już teraz, co musi poczekać na ustąpienie przymrozków

Sprzątanie miasta po zimie. Co jest robione już teraz, co musi poczekać na ustąpienie przymrozków

Część z pozimowych miejskich zadań jest już realizowana, z niektórymi trzeba poczekać do ustąpienia przymrozków. Wśród nich m.in. codzienne sprzątanie zieleńców, parków, cmentarzy i pasów drogowych, mycie słupów oświetlenia ulicznego, sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych.
( Publikacja: 14.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kiedy nocne i poranne przymrozki ustąpią rozpocznie się mechaniczne oczyszczanie dróg, chodników, przystanków autobusowych. Na razie w tym zakresie prace wykonywane są ręcznie
Kiedy nocne i poranne przymrozki ustąpią rozpocznie się mechaniczne oczyszczanie dróg, chodników, przystanków autobusowych. Na razie w tym zakresie prace wykonywane są ręcznie
fot. GZDiZ


Oczyszczanie dróg i obiektów infrastruktury

Wiosenne porządki na drogach, chodnikach i obiektach infrastruktury, czyli na przystankach komunikacji miejskiej, schodach terenowych, ciągach pieszych i rowerowych oraz na parkingach polegają przede wszystkim na usuwaniu zalegającego kruszywa i innych zanieczyszczeń. Ze względu na nocne i poranne przymrozki prace w tym zakresie przeprowadzane są ręcznie. Kiedy pogoda się poprawi i dodatnia temperatura utrzymywać będzie się przez całą dobę pracownicy przystąpią do mechanicznego oczyszczania dróg. Z pomocą specjalistycznego sprzętu usuwane będą z nawierzchni jezdni piach, trawę, liście, chwasty, warstwy ziemi i inne zanieczyszczenia. Ponadto ulice będą zmywane. Oczyszczanie nawierzchni dróg prowadzone będzie według harmonogramu – w pierwszej kolejności sprzątane będą ulice Podstawowego Układu Komunikacyjnego, następnie drogi o mniejszym natężeniu ruchu.

 

Z pomocą specjalistycznego sprzętu usuwane będą z nawierzchni jezdni piach, trawę, liście, chwasty, warstwy ziemi i inne zanieczyszczenia
Z pomocą specjalistycznego sprzętu usuwane będą z nawierzchni jezdni piach, trawę, liście, chwasty, warstwy ziemi i inne zanieczyszczenia
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Zieleń

Sprzątanie terenów zielonych rozpoczęto już w lutym. Regularnie zbierane są śmieci na zieleńcach, w parkach oraz w pasach drogowych. Ponadto grabione są trawniki i pasy zieleni, usuwane liście i drobne gałęzie, które spadły z drzew podczas ostatnich wichur. Wznawiane jest również koszenie łąk miejskich i trawników, na których nie przycięto trawy jesienią. Podobne prace wykonywane są również na cmentarzach komunalnych. Niskie temperatury w nocy nie pozwalają jeszcze na uruchomienie na cmentarzach wodociągów. Instalacja wodna dla potrzeb pielęgnacji grobów będzie mogła zostać włączona przy średniej dobowej temperaturze powyżej 5 stopni.

Pozimowe sprzątanie w obszarze zieleni nie ogranicza się wyłącznie do roślinności. Przy wyższej temperaturze będzie możliwe rozpoczęcie mycia oraz malowania ławek. Część mebli miejskich przejdzie w najbliższych tygodniach także kompleksową renowację.

Oświetlenie miejskie i sygnalizacja świetlna

W kwietniu rozpocznie się mycie urządzeń sygnalizacji świetlnej i zintegrowanego systemu zarządzania ruchem TRISTAR. Czyszczone będą sygnalizatory, maszty i szafki oświetleniowe. Ponadto będą myte słupy oraz oprawy oświetlenia ulicznego. Przy sprzyjającej pogodzie będzie możliwe odmalowywanie słupów oświetleniowych, a także przyklejanie do nich naklejki z numerem Gdańskiego Centrum Kontaktu. To właśnie tam mieszkańcy Gdańska mogą zgłaszać m.in. awarie oświetlenia ulicznego czy niedziałającą sygnalizację świetlną.

Oznakowanie drogowe

Wiosenne porządki obejmą również oznakowanie pionowe i inne elementy infrastruktury drogowej. Są one regularnie czyszczone przez cały rok, jednak wiosną potrzebują szczególnego odświeżenia. Nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Czysty znak drogowy jest po prostu lepiej widoczny. Odświeżanie znaków drogowych poziomych rozpoczniemy po oczyszczeniu jezdni.