• Start
  • Wiadomości
  • Już dzisiaj Sprzątanie Świata w Gdańsku. Przyjdź na plażę, zbierz plastiki i nie tylko, w godz. 9-13

Już dzisiaj Sprzątanie Świata w Gdańsku. Przyjdź na plażę, zbierz plastiki i nie tylko, w godz. 9-13

20 września (piątek) z samego rana na Stogach, w Brzeźnie, w Jelitkowie i na Wyspie Sobieszewskiej rusza gdańska odsłona międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Po raz kolejny "na celowniku" są plaże i cały pas nadmorski. Wszyscy chętni do pomocy są mile widziani! 
( Publikacja: 19.09.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dorota Michałka-Urbaniak i Łukasz Kłos, współorganizatorzy Sprzątania Świata z ramienia Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG w Gdańsku
Dorota Michałka-Urbaniak i Łukasz Kłos, współorganizatorzy Sprzątania Świata z ramienia Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG w Gdańsku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

To będzie zapewne rekordowa edycja Sprzątania Świata w Gdańsku. Rok temu w porządkowaniu gdańskich plaż i pasa nadmorskiego uczestniczyło ponad 2 tys. osób, w tym uczniowie 30 szkół. Teraz wiadomo, że szkół będzie co najmniej 36. Niezależnie od tego mile widziane są każde dodatkowe ręce do pracy. Do akcji można włączyć się nawet w ostatniej chwili - wystarczy przyjść do jednego z czterech punktów zbiórki - wszystkie zlokalizowane są przy wejściach na plaże. Warto podkreślić, że sprzątanie obejmuje cały pas nadmorski, a więc także tereny zielone, w tym parki, znajdujące się w pobliżu plaż.

  • w Jelitkowie (wejście na plażę nr 63)
  • w Brzeźnie (wejście przy molo)
  • na Stogach (wejście na plażę nr 26)
  • na Wyspie Sobieszewskiej (wejście na plażę nr 16)

Wszyscy, którzy zechcą włączyć się do akcji otrzymają rękawice ochronne i worki na odpady. Warto wcześniej zapoznać się także regulaminem, który dostępny jest TUTAJ.

Jeśli niezależnie od udziału szkół, do akcji zgłoszą się osoby niepełnoletnie - muszą przyjść z uprawnioną osobą dorosłą, która weźmie na siebie odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.

 

Piątkowe sprzątanie dotyczy przede wszystkim plaż, ale nie tylko - odpady zbierane będą w całym pasie nadmorskim, m.in. na terenach parkowych
Piątkowe sprzątanie dotyczy przede wszystkim plaż, ale nie tylko - odpady zbierane będą w całym pasie nadmorskim, m.in. na terenach parkowych
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

O gdańskiej edycji Sprzątania Świata rozmawialiśmy na portalu gdansk.pl w naszym programie "Wszystkie Strony Miasta". Gośćmi byli: 

  • Łukasz Kłos - p.o. zastępcy dyrektora w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMG
  • Dorota Michałka-Urbaniak - Wydział Gospodarki Komunalnej UMG, współorganizatorka gdańskiej edycji Sprzątania Świata

 

ZOBACZ WIDEO Z PROGRAMU: 

 

Zebrane odpady trafią do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, a tam zostaną poddane odpowiedniemu zagospodarowaniu i recyklingowi. Akcja nie obejmuje usuwania tzw. dzikich wysypisk i odpadów niebezpiecznych. Tym zajmą się wyznaczone specjalne zespoły w ramach funkcjonowania służb miejskich.

Przy okazji wydarzenia, Sprzątanie Świata, warto pomyśleć, co każdy z nas może zrobić, by zredukować ilość produkowanych odpadów w swoim otoczeniu i codziennych czynnościach. Niewątpliwie ważna jest tzw. metoda 5R -  Refuse, czyli odmawiaj, Reuse, czyli używaj ponownie, Refill, czyli napełniaj ponownie, Repair, czyli naprawiaj, Recycle, czyli segreguj i przetwarzaj.

Podczas ubiegłorocznej edycji Sprzątania Świata w 157 krajach, prawie 18 milionów wolontariuszy zebrano 85 tysięcy ton odpadów. To tyle co 201 w pełni załadowanych Boeingów 747, 8 wieży Eiffla lub jedna czwarta Empire State Building? 

Czy w tym roku padnie niechlubny rekord?

Wydarzenie na Facebooku

Szczegóły i regulamin akcji

 

CZYTAJ TAKŻE:

„Sprzątanie świata” na plażach: Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Wyspa Sobieszewska

Brzeźno, Jelitkowo, Stogi, Sobieszewo. Gdańskie plaże sprzątnięte przez uczniów

Wielkie sprzątanie miasta a potem piknik rodzinny