Spotkania z XVIII-wiecznym Gdańskiem w Domu Uphagena

W ramach programu gdańskiej Edukacji do kultury organizowane są spotkania dla gdańszczanek i gdańszczan poświęcone modzie i życiu codziennemu w XVIII-wieczny mieście. Kolejne sobotnie trzygodzinne zajęcia zaplanowano na 17 grudnia - odbędzie się popularnonaukowa prelekcja, inscenizacja historyczna oraz warsztaty. Udział w zajęciach jest odpłatny. 
( 20.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zajęcia z Kultury XVIII-wiecznego Gdańska dotyczące kulinarii. W jadali Domu Uphagena goszczą rekonstruktorzy historii
Zajęcia z Kultury XVIII-wiecznego Gdańska dotyczące kulinarii. W jadali Domu Uphagena goszczą rekonstruktorzy historii
fot. P. Siwak/MG

Kultura i obyczaje nowożytnego Gdańska

- Nasze zajęcia przybliżają współczesnym mieszkańcom miasta zapomnianą kulturę i obyczaje mieszczańskie Gdańska XVIII-wieku. Każde spotkanie obejmować będzie trzy rodzaje aktywności: prelekcję popularnonaukową, inscenizację historyczną oraz warsztaty – mówi Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska. - Uczestnicy będą mieli okazję spotkać dawnych mieszkańców Domu Uphagena przy ich codziennych czynnościach, poznać ich zwyczaje oraz zaczerpnąć wiedzy, która kilka wieków temu była powszechna, a dziś jest zapomniana. Każde spotkanie będzie dotyczyło innego zagadnienia, a całość jest przygotowana przez profesjonalnych animatorów i rekonstruktorów historycznych.

Zajęcia odbywać się będą w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska, przy ul. Długiej 12. Aby w nich uczestniczyć należy zakupić bilet wstępu (16 zł / normalny, 12 zł / ulgowy, 45 zł / rodzinny). W prelekcjach i inscenizacjach może wziąć udział każdy chętny. Obowiązuje jedynie limit miejsc na warsztaty. Może w nich wziąć udział 15 osób. Rezerwacje należy zgłaszać mailowo na adres k.kucharski@muzeumgdansk.pl.

Z gdańską modą za pan brat!

Pierwsze spotkanie poświęcone modzie codziennej odbyło się w sobotę, 19 listopada, o godz. 10.30. W ramach zajęć, podczas prelekcji, przybliżono tematykę ubioru różnych grup tworzących społeczną mozaikę dawnego Gdańska. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wyglądały stroje służby i przedstawicieli różnych zawodów, średnio zamożnego mieszczaństwa oraz klasy rządzącej z naciskiem na różnice i podobieństwa oraz osiemnastowieczny „recykling” ubrań.

Odbyła się inscenizacja historyczna oraz warsztaty tematyczne, podczas których przybliżono arkana sztuki krawieckiej, uczestnicy własnoręcznie, według wykrojów z epoki, wykonali czepek - element garderoby z tamtych czasów - który potem zabrali ze sobą na pamiątkę. Uczono się podstawowych szwów i metod szycia ręcznego.

Życie codzienne i kartki świąteczne sprzed 300 lat

W sobotę, 17 grudnia, o godz. 10.30 przybliżone zostanie życie codzienne w XVIII wieku. Popularnonaukowa prelekcja skupi się na sławnych gdańszczankach. „Kobiety sukcesu” angażowały się w życie gospodarcze i polityczne miasta, np. Joanna Schopenhauer, czy Anna Renata Breyne.

Inscenizacja historyczna przeniesie widza w świat rozrywki. Goście spotkają aktorów grających w gry z epoki, muzykujących i czytających literaturę. Każda postać opowie o swoim zajęciu. Czytelnik o najnowszych, poczytnych dziełach, które można było kupić u gdańskich księgarzy, tych poważnych i bardziej frywolnych. Gracze opowiedzą o grach karcianych i planszowych oraz o tym, jak można spędzać czas na powietrzu, zaś muzyk o dźwiękach epoki.

Warsztat tematyczny skupi się na sztuce zdobienia kartek okolicznościowych. XVIII wiek to epoka dbałości o piękno również w najdrobniejszych przedmiotach życia codziennego, nawet tak ulotnych, jak kartki okolicznościowe. Pod okiem prowadzących uczestnicy wykonają własnoręcznie kartkę, zgodnie z zasadami obowiązującymi trzy stulecia wcześniej.

Projekt Kultura XVIII-wiecznego Gdańska finansowany jest z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

oprac. AU