• Start
  • Wiadomości
  • Spotkajmy się pod LOTem - w weekend impreza w 60. urodziny kultowego gdańskiego budynku

Spotkajmy się pod LOTem - w weekend impreza w 60. urodziny kultowego gdańskiego budynku

Dom Meblowy, późniejszy LOT, został oddany do użytku 27 listopada 1961 roku, dokładnie 60 lat później - w sobotę i niedzielę, 27 i 28 listopada - Fundacja Palma zaprasza do świętowania urodzin obiektu. Będzie wystawa i gazeta, spacer śladami projektanta Lecha Kadłubowskiego po Gdańsku, wspólne zdjęcie i tort w kształcie... LOTu.
( 24.11.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek LOTu przy Wałach Jagiellońskich - sierpień 2021
Budynek LOTu przy Wałach Jagiellońskich - sierpień 2021
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Najwyraźniej Fundacja Palma lubi przypominać o urodzinach charakterystycznych dla Gdańska, powojennych obiektów architektury. W 2019 roku urządziła spotkanie pod obchodzącym 50 rocznicę otwarcia wrzeszczańskim “Dolarowcem”, teraz zaprasza nas pod LOT. 

“Dom Meblowy, a później LOT w momencie powstania był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jego lekka bryła z charakterystycznymi przeszkleniami kontrastowała z otaczającą go architekturą Głównego Miasta. (...) Pomimo licznych przemian i utraconego piękna do dziś jest ważnym obiektem na dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska” - przypomina Fundacja Palma w zapowiedzi weekendowych wydarzeń na Fb.

Na początku we wnętrzach charakterystycznej bryły działał Dom Meblowy. Wtedy ustawiały się tu długie kolejki po upragnione meble. W latach 70. i 80. budynek był dzierżawiony przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Obecnie czasy świetności ma już dawno za sobą, ale pozostaje wciąż charakterystycznym miejscem spotkań.

- Kto z nas nie wypowiedział do bliskich i znajomych chociaż raz “spotkajmy się pod LOTem”? - pytają organizatorzy weekendowych urodzin. - Jego położenie u przedproża Drogi Królewskiej sprawia, że jest widoczny nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów i gości, którzy odwiedzają nasze miasto. W okrągłą rocznicę urodzin chcemy skłonić do refleksji nad wartością architektury modernistycznej, przypomnieć wizję architekta - zasłużonego dla Gdańska Lecha Kadłubowskiego i wspólnie zastanowić się nad jego przyszłością. Nie ma w Gdańsku drugiego takiego budynku, który wywoływałby tyle kontrowersji. A Wy jak uważacie: wyburzyć czy zostawić?

 

Grafika towarzysząca wydarzeniu autorstwa Michała PeckoPROGRAM 60 URODZIN LOTU

27 listopada (sobota):

  • 18.00 Wernisaż wystawy plenerowej* współorganizowanej z Muzeum Gdańska.
  • 18.30 Wspólne zdjęcie, podczas którego ułożymy świetlny napis LOT!
  • 19.00 Tort... w kształcie LOTu!

28 listopada (niedziela):

  • 12.00 Spacer szlakiem obiektów zaprojektowanych przez Lecha Kadłubowskiego - prowadzenie: Klaudiusz Grabowski (Muzeum Gdańska). 

Tutaj kupisz BILETY (w cenie 25 zł) i poznasz trasę wędrówki, czas trwania, ok 1,5 h


Fundacja Palma przygotowała także “
Gazetę 60 lat LOTu” z popularno-naukowymi tekstami i wywiadami na temat architektonicznego jubilata oraz archiwalnymi zdjęciami. Bezpłatne wydawnictwo będzie rozdawane 27 i 28 listopada w miejscu imprezy.

 

*Wystawa plenerowa opowie o historii budynku, projektancie Lechu Kadłubowskim i jego innych realizacjach na terenie Głównego Miasta oraz o modernizmie powojennym. Ekspozycja będzie czynna od 27 listopada do 21 grudnia.

 

Organizator: Fundacja Palma

Współorganizator: Muzeum Gdańska

Partner: Międzynarodowe Targi Gdańskie

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Projekt graficzny: Michał Pecko