Cappella Gedanensis - zespół wokalno-instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie, niezwykle popularny w naszym mieście, tym razem zabierze melomanów w podróż po największych miłosnych przebojach operowych w duetach i ariach.
Program wydarzenia, zatytułowanego „Sposób na udane oświadczyny, czyli miłość w karnawale”, które odbędzie się w niedzielę, 13 lutego, został podzielony na dwie części. W repertuarze pierwszej, zatytułowanej „Kameralnie o miłości, czyli The Telephone”, znalazła się kompozycja amerykańskiego twórcy włoskiego pochodzenia Gian Carlo Menottiego - „The Telephone” - Opera Buffa w jednym akcie. Wystąpią: Paulina Araśniewicz (Lucy), Maciej Naczk (Ben) i Ekaterina Stepanidina (fortepian).
W drugiej części zabrzmią najpiękniesze arie i duety operowe. W ramach repertuaru pod hasłem „Mozart o uczuciu - Tam Podamy Sobie Ręce!” artyści wykonają „”Deh, vieni alla finestra” (Maciej Naczk), „Vedrai carino” (Paulina Araśniewicz) i „La ci darem la mano” (Duet: Paulina Araśniewicz, Maciej Naczk) z „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tę część uzupełnią utwory zebrane w cykl zatytułowany „Kilka kropel napoju miłosnego oraz Don Pasquale Donizetti'ego”: „Come Paride vezzoso” (Maciej Naczk) z „L'elisir d'amore” G. Donizettiego, oraz „Quel guardo il cavaliere” (Paulina Araśniewicz), „Bella siccome un angelo” (Maciej Naczk) i „Pronta io son” (Duet: Paulina Araśniewicz, Maciej Nacz) z „Don Pasquale” tego kompozytora.
Koncert odbędzie się w Kościele Zielonoświątkowym Zbór Radość Życia (ul. Menonitów 2a). Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny, jednak ze względu na sytuację pandemiczną, liczba publiczności jest ograniczona - aby zarezerwować miejsce, należy napisać wiadomość na adres mailowy cappella@gedanensis.pl.
Wykonawcy:
PAULINA ARAŚNIEWICZ (sopran)
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Laureatka konkursu Viva Calisia 2021 (I Wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna). Zadebiutowała partią Belindy z opery „Dydona i Eneasz” H. Purcella w reżyserii Dariusza Paradowskiego wystawianej w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod batutą Przemysława Stanisławskiego. Wykonywała partię Księżnej w operetce „Ptasznik z Tyrolu” K. Zellera w reżyserii Dariusza Paradowskiego pod kierownictwem Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Wraz z Cappellą Gedanensis brała udział w nagraniu polskich kolęd pod batutą Rafała Kłoczki w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Wykonywała partię Ilii z opery „Idomeneo” W. A. Mozarta wystawianej w Jerozolimie oraz Tel Avivie w ramach projektu operowego IMVAJ 2019, którego reżyserem był Michael Sturm, a kierownikiem muzycznym Etay Berckovitch. Koncertowała z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Capellą Gedanensis, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną AM w Gdańsku, Bałtycką Filharmonią Młodych, Orkiestrą Symfoniczną z Beer Shevy i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.
MACIEJ NACZK (baryton)
Absolwent Uniwersytet Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2014) oraz Uniwersytetu Muzycznego Mozarteum w Salzburgu w Austrii (2018). Specjalizuje się w muzyce oratoryjnej i pieśniarskiej, nie stroniąc od opery i innych form wokalnoaktorskich. Szczególnie ceni sobie współpracę z dr Dariuszem Niemirowiczem oraz innymi uznanymi śpiewakami światowej sceny, m.in.: Wolfgangiem Holzmairem, Ildiko Raimondi czy Barbarą Bonney. Uczestniczył w wielu zagranicznych wydarzeniach oraratoryjnych i operowych, zwłaszcza w Wiedniu. W swoim repertuarze posiada kilkadziesiąt partii oratoryjnych (głównie J. S. Bacha), cyklów pieśni m.in. kompozytorów niemieckich, oraz liczne partie operowe przeznaczone na liryczny głos barytonowy (W. A. Mozarta, G. Donizettiego, P. Czajkowskiego, S. Rachmaninowa czy R. Wagnera). Szczególną pasją darzy muzykę sakralną, co przekłada na grunt regionalny. Dotychczas zainicjował i wykonał (koordynując prace orkiestry i chórów) wiele koncertów muzyki klasycznej i liturgicznej na Pomorzu. Jego wkład w rozwój regionu został doceniony m.in. przez „Stowarzyszenie na 102” w wydanej w 2018 roku książce: „Zwyczajni niezwyczajni mieszkańcy ziemi lęborskiej”.
EKATERINA STEPANIDINA
Pianistkaa - korepetytorka w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Na tym samym stanowisku pracowała wcześniej w Operze Śląskiej w Bytomiu. Ukończyła Państwowe Konserwatorium w rodzinnym Saratowie nad Wołgą (Rosja). Jest docenianą akompaniatorką - otrzymała dyplom laureata „Romantyzm: Geneza i Horyzonty” w kategorii: sztuka akompaniatora. Regularnie uczestniczy w popularnym projekcie operowym Jerzego Snakowskiego „Opera! Si!”.
CAPPELLA GEDANENSIS
Zespół powołany do życia w 1981 roku (wówczas jako Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis). W jego dorobku repertuarowym znalazły się dzieła takich mistrzów gdańskich, jak: Franciscus de Rivulo, Paul Siefert, Kaspar Förster, Crato Büthner, Christoph Werner, Nicolaus Zangius, Johann Valentin Meder, Theophil Andresa Volckmar, Maximilian Dietrich Freislich czy Johann Balthazar Christian Freislich. Zespół przybliża swoim słuchaczom także wielkie arcydzieła oratoryjno-kantatowe baroku europejskiego, między innymi takich kompozytorów, jak: Georg Friedrich Händel, Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Giovanni Battista Pergolesi, Wolfgang Amadeus Mozart, Franz Schubert czy Joseph Haydn.