Trzy medale Młodzieżowych Mistrzostw Europy zdobyły zawodniczki Sonkei Karate Gdańsk

Reprezentacja Polski zdobyła 6 medali podczas mistrzostw Europy karate w kategoriach Kadet, Junior, U21, które w dniach 9-11 rozgrywane były w Tbilisi, stolicy Gruzji. Połowę z nich wywalczyły zawodniczki Sonkei Karate Gdańsk: Zuzanna Bernaciak i Natalia Bałut - srebrne, Wiktoria Kraczaj - brązowy. To historyczny sukces polskiego karate i gdańskiego klubu.
12.02.2024
Trzy dziewczyny w czerwonych dresach i mężczyzna w garniturze. Dziewczyny mają na szyjach medale, mężczyzna zaciśniętą pięść w geście triumfu
Medalistki mistrzostw Europy z Sonkei Karate Gdańsk (od lewej): Natalia Bałut, Zuzanna Bernaciak, Wiktoria Kraczaj oraz Bartosz Wzorek - trener klubowy i kadry narodowej

Sześć medali Polski, w tym trzy Gdańska

W mistrzostwa Europy w gruzińskim Tbilisi wzięło udział 1 160 zawodników z 49 państw europejskich. Polska zdobyła sześć medali, w tym jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Trzy z nich stały się udziałem zawodniczek klubu Sonkei Karate Gdańsk.

Wicemistrzynią Europy została Zuzanna Bernaciak w kategorii U21 - 50 kg, srebrny medal zdobyła także Natalia Bałut w kategorii kadetek - 61 kg, brąz wywalczyła Wiktoria Kraczaj w kategorii kadetek - 54kg.

O gdańskich medalistkach

Zuzanna Bernaciak to 20-letnia studentka AWFIS w Gdańsku oraz trenerka w klubie Sonkei. W Tbilisi wygrała cztery walki, pokonując m.in. ubiegłoroczną mistrzynię Europy.

Piętnastoletnia Natalia Bałut trenuje karate od czwartego roku życia, uczęszcza do 3LO w Gdańsku. W imponującym stylu wygrała cztery pierwsze walki, pokonała m.in. zeszłoroczną mistrzynię Europy.

Wiktoria Kraczaj to 15-letnia uczennica szkoły mundurowej Feniks, trenująca od piątego roku życia. W małym finale, którego stawką był brązowy medal, w niesamowity sposób wygrała 10:0.

Za rok w Polsce

Polska ekipa w klasyfikacji generalnej zajęła dziesiąte miejsce. To najlepszy wynik reprezentacji Polski w startach na imprezach rangi mistrzostw Europy i świata.

Za rok organizatorem Mistrzostw Europy dla młodzieżowych grup wiekowych będzie Polska, zawody odbędą się Bielsku-Białej w dniach 7-9 lutego 2025 roku.