• Start
  • Wiadomości
  • Sondaż: trzy ugrupowania w Radzie, gdańszczanie dobrze o Adamowiczu

Sondaż: koalicja PO wygrywa w Radzie, gdańszczanie dobrze o Adamowiczu

Sondaż dla Gdańska na zlecenie Onet i “Fakt”. W Radzie Miasta Gdańska najsilniejsza będzie Koalicja Obywatelska - PO i .Nowoczesna - na którą chce głosować 36,1 wyborców. 70 procent gdańszczan pozytywnie ocenia prezydenta Adamowicza.
( 06.09.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do pierwszej tury wyborów samorządowych (21 października) pozostało już niewiele czasu
Do pierwszej tury wyborów samorządowych (21 października) pozostało już niewiele czasu
Mateusz Ochocki/Kosycarz KFP

 

To dalszy ciąg wyników sondażu, przeprowadzonego przez pracownię IBRiS w dniach 27-28 sierpnia br., na grupie 1100 pełnoletnich gdańszczan - metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI). Socjolodzy specjalizujący się w takich badaniach, oceniają ten sposób mierzenia preferencji wyborczych jako wysoce wiarygodny.

 

ZOBACZ KTO NA PREZYDENTA: Wybory 2018. Sondaż Onet.pl i Faktu: prezydent Gdańska - ostra walka

 

Z sondażu wynika, że na największe poparcie gdańszczan w wyborach do Rady Miasta Gdańska może liczyć Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesna (36,1 proc.). Na drugim miejscu jest PiS (24,7 proc.), a na trzecim Komitet Pawła Adamowicza (17,5 proc.). Pozostałe listy wyborcze cieszą się znacznie mniejszym poparciem: SLD - 5 proc., Lepszy Gdańsk - 4,1 proc., Gdańsk Tworzą Mieszkańcy - 3 proc.

Według tego samego sondażu 44,4 gdańszczan deklaruje chęć głosowania w wyborach “zdacydowanie tak”, a 11,9 proc. "raczej tak".

Ponad 70 procent gdańszczan pozytywnie ocenia 20 lat rządów w mieście prezydenta Pawła Adamowicza. Na odpowiedź "zdecydowanie dobrze" wskazało 20,8 proc. respondentów, "raczej dobrze" - 49,6 proc. "Raczej źle" rządy Adamowicza oceniło 12,8 proc. ankietowanych, a "zdecydowanie źle" - 14,4 proc. "Nie wiem/ Trudno powiedzieć" - taką odpowiedź wskazało 2,4 proc.
Trwa także internetowa dyskusja dotycząca konkretnej liczby mandatów, które przypadłyby zgodnie z tym sondażem, poszczególnym komitetom. Piotr Borawski, szef klubu radnych PO w Radzie Miasta szacuje, że Koalicja Obywatelska zdobyłaby - 17 mandatów, PiS - 11, a komitet Wszystko dla Gdańska - 6. SLD, mimo przekroczenia progu wyborczego, mandatu by nie zdobyło. 

CZYTAJ: Adamowicz, Wałęsa, Płażyński? Socjolog dla “Wyborczej” o wyborach w Gdańsku

Ankietowanych na zlecenie Onetu i "Faktu" poproszono też, by odpowiedzieli na pytanie "na ile zgadza się Pan/Pani z następującą opinią, że w ostatnich latach Gdańsk kojarzy się głównie z aferami (Amber Gold) i awanturami (Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej)?". I tutaj wyniki wydają się być szczególnie zaskakujące, bowiem świadczą o dużej odporności gdańszczan na zmasowaną propagandę, obecną w większości mediów. 39,3 proc. respondentów zdecydowanie nie zgadza się z tezą, by Gdańsk kojarzył się ze wspomnianymi aferami i awanturami, 22 proc. nie zgadza się “raczej”.