• Start
  • Wiadomości
  • Śladami różnych stołów. Spacer rodzinny po wystawie stałej ECS

Śladami różnych stołów. Spacer rodzinny po wystawie stałej ECS

12 spacerów, a w ich centrum przeróżne stoły i wyjątkowo ciekawe opowieści - z taką propozycją wychodzi ECS w ramach Święta Wolności i Solidarności. Warto wybrać się dziećmi na rodzinny spacer po wystawie stałej. Nawet maluchy nie będą się nudzić.
02.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zofia Zwierzyńska po raz pierwszy w życiu miała okazję zobaczyć, jak wyglądała zabawny relikt w postaci książka skarg i wniosków
Zofia Zwierzyńska po raz pierwszy w życiu miała okazję zobaczyć, jak wygląda zabawny relikt w postaci "książki skarg i wniosków"
Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

Jedną z bardzo ciekawych propozycji, które odbywają się w ECS w ramach Święta Wolności i Solidarności są spacery rodzinne po wystawie stałej. Zaplanowano ich łącznie 12 (ostatni spacer odbędzie się 9 czerwca). Spacerowicze mają okazję nie tylko zwiedzić wystawę, ale przede wszystkim posłuchać wyjątkowo ciekawych opowieści autorstwa jednej z dwóch edukatorek, pracujących na co dzień w ECS: Agnieszki Piórkowskiej i Dominiki Ikonnikow. My wybraliśmy się na spacer w niedzielne popołudnie, 2 czerwca. Przewodniczką naszej grupy była pani Dominika, która w niezwykle przystępny i co ważne - bardzo ciekawy dla dzieci sposób, opowiadała o czasach, które dla młodego pokolenia są zapewne zawiłe i niejasne.

Spacer zaczął się od krótkiego wprowadzenia podczas którego przewodniczka wytłumaczyła jaka była sytuacja w Polsce i na świecie po zakończeniu II wojny światowej, skąd wziął się PRL i czym był. Następnie grupa znalazła się w pokoju rodem z lat 70-tych minionego wieku, gdzie pojawił się pierwszy stół, zwany niegdyś “jamnikiem”. Tam większość dzieci po raz pierwszy w życiu dowiedziała się o istnieniu syfonu. W kolejnych etapach spaceru, jego uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. biurko w pokoju przesłuchań, kolejne biurko - tym razem Jacka Kuronia czy telefon stacjonarny.

 
Dzieci są ciekawe świata, trzeba tylko im ten świat pokazać w przystępny dla nich sposób. Nz. Dominika Ikkonikow (po lewej) edukatorka z ECS podczas rodzinnego spaceru po wystawie stałej
Dzieci są ciekawe świata, trzeba tylko im ten świat pokazać w przystępny dla nich sposób. Nz. Dominika Ikkonikow (po lewej) edukatorka z ECS podczas rodzinnego spaceru po wystawie stałej
Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

Nie zabrakło też opowieści o Stoczni Gdańskiej, ciekawostek na temat liczby pracujących tam niegdyś kobiet czy darmowej zupy, którą otrzymywali pracownicy stoczni. Najmłodszych zaciekawił charakterystyczny stół, którego siedzenia są połączone z blatem. To autentyczny stół ze stoczniowej stołówki.

Wszystkich ciekawostek dotyczących rodzinnych spacerów zdradzać nie chcemy, bo mają Państwo jeszcze możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Nawet małe dzieci nie powinny się tam nudzić. Udział w spacerze rodzinnym po wystawie stałej ECS będzie jeszcze możliwy w dniach 8 i 9 czerwca. Zapisy znajdziemy tutaj.

 

Ten stół skrywa w sobie medal/nagrodę Nobla, którą otrzymał w 1980 roku Czesław Miłosz (to jeden z trzech egzemplarzy, które powstały)
Ten stół skrywa w sobie nagrodę Nobla, którą otrzymał w 1980 roku Czesław Miłosz (to jeden z trzech egzemplarzy, które powstały)
Natalia Gawlik/gdansk.plTV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole