Światowy Dzień Wody w Gdańsku. Dowiedz się, skąd pochodzi woda w naszych kranach

Gdańskie Wodociągi i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo - Kanalizacyjna zapraszają do świętowania Światowego Dnia Wody. Dzień ów przypada w środę, 22 marca, rankiem w okolicy pętli Siedlce rozdawane były bezpłatne testy do badania twardości wody. W programie premiera portalu edukacyjnego o wodzie Hydromosja oraz zwiedzanie Ujęcia Wody Czarny Dwór i zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.
21.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ręce kobiety, w jednej trzyma rurkę, którą pobiera pofarbowaną na niebiesko wodę z butelki, na stole stoi kubek z napisem hydromisja
Eksperyment w ramach programu edukacyjnego Hydromisja
Fot. GIWK

Testy twardości wody

Bezpłatne testy do badania twardości wody rozdawane były w środę, 22 marca, w okolicy pętli autobusowo - tramwajowej Siedlce w godzinach rannych.

- Testy twardości wody to przydatne narzędzie, dzięki któremu można w prosty sposób sprawdzić jaka woda płynie w naszych kranach - mówi Jacek Skarbek, prezes Zarządu GIWK. - To, czy jest twarda, czy średniotwarda zależy od ujęcia, z którego jest ujmowana.

Skąd pochodzi woda w naszych kranach

W 2022 roku na terenie Miasta Gdańska ok. 83 proc. zaopatrzenia w wodę pochodziło z ujęć głębinowych (w tym 8 proc. z ujęcia drenażowego w Pręgowie), a 17 proc. z ujęcia powierzchniowego w Straszynie.

Podstawowe ujęcia wody głębinowej dla gdańszczan to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn.

Dodatkowo część mieszkańców Żabianki jest zaopatrywana z dwóch ujęć głębinowych w Sopocie: Bitwy pod Płowcami i Nowe Sarnie Wzgórze.

Dlaczego woda jest twarda?

Za twardość wody odpowiadają głównie związki wapnia i magnezu. Większość dostarczanej mieszkańcom Gdańska kranówki pochodzi z ujęć głębinowych - najczystszych i bogatych w minerały. Do stosowania diety bogatej w wapń i magnez nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Woda uboga w minerały byłaby bezwartościowa dla organizmu, szczególnie niekorzystnie wpływając na gospodarkę cholesterolową czy równowagę elektrolityczną, zwłaszcza w połączeniu z dietą ubogą w składniki odżywcze. Innym sposobem sprawdzenia twardości wody jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanej wyszukiwarki na stronie Gdańskich Wodociągów.

Twarda woda jest dobra dla zdrowia, ale nie lubią jej domowe sprzęty AGD. Proste, sprawdzone pomysły na to, w jaki sposób usunąć kamień np. z czajnika elektrycznego czy słuchawki prysznicowej można znaleźć na nowej platformie o wodzie hydromisja.pl.

Hydromisja.pl - nowy portal edukacyjny o wodzie

Z okazji Światowego Dnia Wody uruchomiony został nowy portal edukacyjny hydromisja.pl ze sprawdzoną wiedzą od specjalistów z branży wodociągowej. Portal powstał z przekonania, że „nauka przez zabawę” to klucz do sukcesu w edukacji. Na platformie edukacyjnej można znaleźć wiele angażujących materiałów edukacyjnych - od artykułów „pigułek wiedzy” przez wideo-tutoriale, jak przeprowadzić wodne doświadczenia w domu, czy ekologiczny audiobook po grę przeglądarkową „Skąd się bierze woda w kranie”.

Zwiedzanie Ujęcia Wody Czarny Dwór i zajęcia edukacyjne

Z okazji Światowego Dnia Wody spółka Gdańskie Wodociągi zaprosiła uczniów gdańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych na zwiedzanie Stacji Ujęcia Wody Czarny Dwór. Pracownicy Gdańskich Wodociągów w bardzo przystępny sposób opowiedzą dzieciom i młodzieży: skąd się bierze woda w kranie. Zaplanowano 15 grup zwiedzających. Obowiązywały wcześniejsze zapisy.

- Oferta zwiedzania Stacji Czarny Dwór spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież, to ta grupa, która dzięki zdrojom montowanym przez naszą spółkę w szkołach i przedszkolach bez obaw sięga po wodę z kranu. Teraz wyposażymy ją w wiedzę, skąd się ta woda bierze - podkreśla Jacek Kieloch, prezes Gdańskie Wodociągów.

SUW Czarny Dwór jest to ujęcie wody głębinowej, które w rocznej produkcji wody na terenie Gdańska ma największy udział. W 2022 roku wyprodukowało na potrzeby gdańszczan 5,6 mln m sześc. wody. Znajduje się w pasie nadmorskim, w sąsiedztwie Parku Reagana. Stacja ujmuje wodę z 38 studni, wśród których: dwie to studnie kredowe znajdujące się na głębokości 219 m i 210 m, studnie trzeciorzędowe znajdujące się na głębokości 90 – 94 m oraz czwartorzędowe na średniej głębokości 35 – 40 m.

Teren ujęcia położony jest wzdłuż nadmorskiego tarasu między Jelitkowem a Zaspą (od ul. Pomorskiej do ul. Hallera).

W tym samym czasie młodsze dzieci z Przedszkola Kota Edwarda dowiedzą się „Czy woda jest niebieska?” To tytuł zajęć prowadzonych w ramach programu edukacyjnego Hydromisja, realizowanego przez GIWK. Pracownicy spółki odwiedzą grupę pięciolatków, by opowiedzieć im jakie właściwości ma woda. Podczas tego spotkania dzieci nauczą się rozpoznawać jej odgłosy wody oraz wykonają wiele sensorycznych doświadczeń przy użyciu kranówki.

Światowy Dzień Wody – idea

Światowy Dzień Wody, święto ustanowione przez ONZ odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody mają inspirować do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody w społecznościach lokalnych i na świecie.

Co roku święto to odbywa się pod innym pod hasłem przewodnim – w tym roku jest to „Przyspieszenie zmian.” Gdańskie Wodociągi i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo Kanalizacyjna zapraszają gdańszczan do wspólnego świętowania Światowego Dnia Wody.