• Start
  • Wiadomości
  • Sinice w Zatoce Gdańskiej. Gdańskie kąpieliska są czyste

Sinice w Zatoce Gdańskiej. Gdańskie kąpieliska są czyste i można się kąpać

W wodach Morza Bałtyckiego kwitną ponownie sinice. Dzieje się tak ze względu na ciepłe i długie lato. 12 sierpnia Sanepid poinformował o tym, że "woda nieprzydatna do kąpieli" występuje na trzech gdańskich kąpieliskach.
12.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sinice znowu pojawiły się w Zatoce Gdańskiej. Są m.in. przy trzech gdańskich kąpieliskach
Sinice znowu pojawiły się w Zatoce Gdańskiej. Są m.in. przy trzech gdańskich kąpieliskach
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA Z DN. 13 SIERPNIA 


Wg badań z dnia 13 sierpnia 2022 roku opublikowanych na stronie Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
kąpieliska w Brzeźnie, Orle, Sobieszewo, Stogi i Świbno otrzymały ocenę pozytywną i zgodę na kąpiele [ocena: Woda przydatna do kąpieli, jakoś doskonała]. Dziś kapać się nie można na gdyńskich kąpieliskach: Orłowo, Redłowo, Śródmieście, Babie Doły. 

Sinice na trzech gdańskich kąpieliskach

Sinice zaobserwowano w piątek na kąpieliskach w Jelitkowie - na wysokości ul. Piastowskiej oraz na wysokości ul. Jantarowej. Wykryto je także na Wyspie Sobieszewskiej, na kąpielisku "Orle", na wysokości ul. Lazurowej. Zarządcy zadecydowali o wprowadzeniu zakazu kąpieli w tych miejscach. Zakaz dotyczy też kąpielisk w sąsiednich gminach w Sopocie, Gdyni i w Mikoszewie (g. Stegna).

Trudno określić, czy i gdzie pojawią się w kolejnych weekendowych dniach. Jest to bowiem uzależnione m.in. nasłonecznienia, wiatru oraz deszczu. Takie sytuacje pojawiają się regularnie w naszych wodach morskich i lądowych od wielu lat.

W związku z dynamiczną sytuacją dotyczącą występowania sinic, warto na bieżąco sprawdzać komunikaty pojawiające się w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

1
screen ze strony https://sk.gis.gov.pl

Czym są sinice?

Sinice to tzw. cyjanobakterie (lub cyjanofity). Są szczególnie niebezpieczne w fazie wykwitu. Produkują wówczas toksyczne substancje. Woda, w której obecne są sinice, jest mętna i zawiesista, a jej barwa zmienia się na szaro - zielony kolor. Wojewódzkie Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne we wszystkich regionach Polski, szczególnie latem, dokładnie kontrolują stan wody morskiej i śródlądowej, informując, czy jest ona przydatna do kąpieli czy nie. Decyzja o zamknięciu kąpieliska należy do zarządcy kąpieliska.

Osoby, które zetkną się z sinicami (pływały w skażonej wodzie lub napiły się jej) mogą zachorować. Najczęstsze dolegliwości to gorączka, podrażnienie skóry, swędzenie, wysypka, łzawienie oczu, a także bóle stawowo - mięśniowe, wymioty i biegunka. Należy wówczas udać się do lekarza.

Pamiętajmy jednak, że najlepiej w czasie wykwitu sinic poczekać z kąpielą w morzu czy jeziorze.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim