• Start
  • Wiadomości
  • Seniorze bądź ostrożny. Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo!

Seniorze bądź ostrożny. Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo!

Pod takim hasłem rusza kampania edukacyjno-informacyjna w Gdańsku. W czwartek, 13 października, gdańskie służby rozpoczęły akcję społeczną, podczas której edukują mieszkańców, w jaki sposób chronić się przed oszustami. - Policjant nigdy nie dzwoni i nie prosi o przekazanie pieniędzy - ostrzegają pomysłodawcy projektu.
16.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Gdańska Spółdzielnia Socjalna, Caritas Archidiecezji Gdańskiej rozpoczynają wspólne przedsięwzięcie dedykowane przede wszystkim osobom starszym i samotnym.

- Stale rozszerzamy ofertę dla seniorów starając się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom. Podejmujemy działania dla zachowania godności starszego człowieka poprzez udzielanie szeroko rozumianego wsparcia, motywowanie do uzupełniania lub zdobywania wiedzy - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Działania na rzecz osób starszych

- O bezpieczeństwie osób starszych myślimy od dawna prowadząc różne akcje edukacyjne - mówi Ewa Bartkowiak, kierownik Działu ds. Seniorów gdańskiego MOPR. - Od dwóch lat prowadzimy w ramach akcji "Seniorze zadbaj o słoneczną jesień" raz w miesiącu spotkania otwarte dla gdańskich seniorów, podczas których zawsze są policjanci i rozmowy, o tym jak się nie dać oszukać. Dotychczasowa współpraca pokazuje, że profilaktyczne działania należy powtarzać jak mantrę dlatego zdecydowaliśmy o kolejnym przedsięwzięciu.


KTOŚ PRÓBUJE CIĘ OSZUKAĆ? DZWOŃ 997 lub 112!

W ramach kampanii „Seniorze bądź ostrożny. Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo” zostaną przeszkolone opiekunki osób starszych, a w komunikacji miejskiej pojawią się plakaty zawierające informację o tym co robić, by chronić się przed oszustami. Ponadto dystrybuowane będą ulotki zarówno w centrach pracy socjalnej, jak i w przychodniach zdrowia, parafiach, czy podczas spotkań obywatelskich z cyklu “Twoja dzielnica Twój Gdańsk”.

- Mamy nadzieję, że połączenie doświadczenia i wiedzy specjalistów z różnych dziedzin polepszy jakość życia najstarszych gdańszczan - mówi Bartkowiak, która jest też pomysłodawczynią i koordynatorką kampanii.

Szkolenia nie tylko dla opiekunek

W ramach kampanii policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku przeszkolą 200 opiekunek środowiskowych, które realizują usługi opiekuńcze wśród osób starszych, często samotnych. Odbędą się także spotkania z księżmi w ramach, których policjanci omówią najpopularniejsze metody oszustw i jak się przed nimi bronić.


KTOŚ PRÓBUJE CIĘ OSZUKAĆ? DZWOŃ 997 lub 112!

- Zaproponowałam by nasze opiekunki środowiskowe zostały przeszkolone, gdyż to one są najbliżej seniorów. Świadczą im usługi opiekuńcze kilka gdzin dziennie. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę - mówi Katarzyna Littwin, dyrektor Gdańskiej Spłółdzielni Socjalnej.

- Apelujemy do mieszkańców, by nie wpuszczali osób obcych do domu oraz by nie przekazywali poufnych danych osobie podającej się za policjanta, przedstawiciela instytucji lub członka rodziny, a w żadnym wypadku nie wydawali gotówki - mówi podkomisarz Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Pamiętajmy, że policjant nigdy nie dzwoni do osoby prywatnej i nie prosi o przekazywanie pieniędzy, wypłacanie ich itp. nie umawia się na tajną akcję na mieście.


KTOŚ PRÓBUJE CIĘ OSZUKAĆ? DZWOŃ 997 lub 112!