
Donald Tusk, były premier i lider Platformy Obywatelskiej, a także były przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się na Twitterze do przypadającej właśnie drugiej rocznicy zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Miało ono miejsce na scenie podczas Finału WOŚP.
Minęły dwa lata od tragicznego zamachu na Pawła Adamowicza, a proces jego zabójcy nawet się nie rozpoczął. Bezkarni pozostają też organizatorzy nagonki ich polityczni patroni, a nienawiść wciąż wylewa się z mediów publicznych. Nie zapomnimy ani ofiary, ani sprawców
- napisał były premier.
Minęły dwa lata od tragicznego zamachu na Pawła Adamowicza, a proces jego zabójcy nawet się nie rozpoczął. Bezkarni pozostają też organizatorzy nagonki ich polityczni patroni, a nienawiść wciąż wylewa się z mediów publicznych. Nie zapomnimy ani ofiary, ani sprawców.
— Donald Tusk (@donaldtusk) January 13, 2021
W Senacie RP odbyła się konferencja prasowa senatorów z klubu Koalicji Obywatelskiej. Wzięli w niej udział marszałek Tomasz Grodzki, wicemarszałek Bogdan Borusewicz i szef klubu KO w senacie Marcin Bosacki.
- Wszyscy to widzieli. Sprawca jest znany, a przez dwa lata nie powstał nawet akt oskarżenia i dziwne rzeczy się dzieją wokół tej sprawy, tak jakby ktoś chciał ukryć motywy tej zbrodni, które kierowały zamachowcem – powiedział marszałek Senatu.
51 senatorów KO wystosowało oświadczenie w formie pytań do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie spowalnianego śledztwa dotyczącego zabójstwa Pawła Adamowicza. Fragmenty pisma odczytał senator Marcin Bosacki.
Czy decyzja o powołaniu nowych biegłych została podjęta przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, czy też w ramach nadzoru przez Prokuraturę Regionalną lub Prokuraturę Krajową?
- pytają m.in. senatorowie w swoim piśmie.
Pełny tekst pisma senatorów do Zbigniewa Ziobry:

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski był jednym z tych samorządowców, którzy podczas pogrzebu Pawła Adamowicza nieśli jego trumnę. Na swoim Facebooku wspomina on dzień zabójstwa.
Tego szoku, który odczuwałem zaraz po tym, kiedy dotarły do mnie pierwsze informacje z Gdańska, nie zapomnę nigdy. Stałem z synem oniemiały w sztabie Wielkiej Orkiestry, tuż po zejściu ze sceny po warszawskim światełku do nieba, nie wierząc, że ktoś mógł zaatakować prezydenta Gdańska. Nawet nie przeszło mi przez myśl, że atak może przynieść śmierć. Nigdy nie zapomnę także niesamowitego poczucia wspólnoty i solidarności, które zgromadziły ludzi z całej Polski na ulicach Gdańska podczas uroczystości pogrzebowych Pawła. Nigdy nie zapomnę przejmującego dźwięku „The Sound of silence”, które stało się swoistym hymnem tych tragicznych styczniowych dni 2019 roku.
Prezydent stolicy zachęca do wsparcia specjalnej zbiórkę na fundusz „Gdańsk dzieli się dobrem”.
Z uzyskanych środków skorzystają w formie grantów organizacje społeczne i pozarządowe z całej Polski, a każdy z darczyńców przyczyni się też do utworzenia wielkiego serca złożonego z 36 000 zniczy, które zostanie ułożone na gdańskim placu Solidarności 14 stycznia, w rocznicę śmierci Pawła.
Do zbiórki można dołączyć pod tym adresem: gdanskdzielisiedobrem.pl