• Start
  • Wiadomości
  • Samorządy wspólnie walczą z pandemią. Gdańsk przekaże milion zł szpitalom na środki ochronne 

Samorządy wspólnie walczą z pandemią. Szpital tymczasowy, izolatoria, pieniądze na środki ochronne 

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń SARS-COV2 samorządy Trójmiasta i Samorząd Województwa Pomorskiego zabezpieczą dodatkowe miejsca dla pacjentów chorych na COVID w szpitalach marszałkowskich. Gdańsk, Gdynia i Sopot zadeklarowały pomoc zarówno organizacyjną, jak i finansową. Gdańsk przekaże szpitalom 1 mln zł, Gdynia 500 tys. zł, a Sopot 100 tys. zł - na zakup środków ochronnych. 
20.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
szpital_zaspa-017_799x533 (1)
W Szpitalu Specjalistycznym Św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie powstanie 15 miejsc respiratorowych
                                                                                                                                                                        Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

“Od samego początku epidemii pomorskie samorządy, mimo i wynikających z polityki rządu ograniczeń budżetowych i ograniczenia uprawnień, efektywnie wspierają władze centralne w walce z epidemią, aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń na SARS-COV2 samorząd województwa pomorskiego oraz samorządy Trójmiasta deklarują następującą pomoc administracji centralnej w działaniach związanych ze stanem epidemii" - 

- napisali w piśmie do Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego przedstawiciele samorządów Trójmiasta: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 

 

Pismo do wojewody - Marszałek Województwa Pomorskiego, Samorząd Gdańsk, Gdynia, Sopot

 

Główne wsparcie deklarowane przez pomorski samorząd to organizacja 79 dodatkowych łóżek w podległych mu szpitalach, z czego 25 to łóżka respiratorowe. Samorząd Województwa Pomorskiego wraz z Gdańskiem, jako współwłaściciele są też przygotowani na utworzenie szpitala tymczasowego (w przypadku braku miejsc w dotychczasowych lokalizacjach), który miałby powstać w obiektach Międzynarodowych Targów Gdańskich.


Szpital polowy dla chorych na COVID w Gdańsku

DJP9628_799x533.JPG
Jeśli będzie taka konieczność, szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na koronawirusa powstanie w obiektach Międzynarodowych Targów Gdańskich
                                                                                                                                                                              Fot. Jerzy Pinaks/gdansk.pl

 

W tej chwili w pomorskich szpitalach przygotowanych jest 517 miejsc dla chorych na COVID, zajętych jest 315 łóżek, z czego 15 pacjentów podłączonych jest do respiratorów.

Gdańsk, Gdynia i Sopot zadeklarowały też pomoc finansową - Gdańsk przekaże 1 mln zł, Gdynia 500 tys. zł a Sopot 100 tys. zł. 

Samorządy wesprą też osobowo załogi pomorskich sanepidów, które od wielu miesięcy borykają się ze zmęczeniem i ogromem pracy, jaką niesie za sobą epidemia - zwiększą zatrudnienie i pokryją wynagrodzenia za nowych pracowników. 
Dodatkowe miejsca dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

 

  • 15 miejsc respiratorowych w Szpitalu Specjalistycznym Św. Wojciecha (Copernicus Sp. z o.o.) – czas realizacji do 26 X 2020, a w kolejnym etapie, w razie potrzeby będzie można uruchomić kolejnych 10 miejsc;
  • 30 miejsc drugiego poziomu w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr. Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o. - czas realizacji do 2 XI 2020;
  • 24 miejsca, w tym trzy respiratorowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym  Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o., realizowane w kolejnych etapach w ciągu najbliższych dwóch tygodniLokalizacja izolatoriów (gotowość do powstania)  

  • Gdańsk - 110 miejsc na potrzeby izolatorium w Gdańskim Zespole Schronisk i Sportu Szkolnego przy ul. Grunwaldzkiej 234.
  • Gdynia - Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ul. Energetyków 13 a
  • Sopot  - Hotel Stadion Leśny, przy ul. Wybickiego 48.

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy