• Start
  • Wiadomości
  • Są małżeństwem aż od 70 lat! Poznajcie Państwa Marię i Antoniego Radomskich

Są małżeństwem aż od 70 lat! Poznajcie Państwa Marię i Antoniego Radomskich

Maria i Antoni Radomscy są małżeństwem z imponującym stażem. Z okazji 70-tej rocznicy ich ślubu, we wtorek, 22 czerwca br., parę odwiedzili prezydent Gdańska i Grzegorz Graefling, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, którzy życzyli Państwu Radomskim kolejnych lat spędzonych w zdrowiu i szczęściu, a także wręczyli medal pamiątkowy i drobne prezenty.
( Publikacja: 22.06.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maria i Antoni Radomscy obchodzili w marcu 70. rocznicę ślubu. W ciągu tylu wspólnych lat doczekali się 4 córek, 6 wnuków i 7 prawnuków, choć niebawem ta liczba się powiększy
Maria i Antoni Radomscy obchodzili w marcu 70. rocznicę ślubu. W ciągu tylu wspólnych lat doczekali się 4 córek, 6 wnuków i 7 prawnuków, choć niebawem ta liczba się powiększy. 22 czerwca br. parę odwiedziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Maria Radomska ma 89 lat, jej mąż Antoni jest o pięć lat starszy, 1 lipca będzie obchodził 94 urodziny. Para poznała się w 1947 roku, mieszkali po sąsiedzku na gdańskim Suchaninie, przy ulicy Otwartej. Gdy byli nastolatkami, często wpadali na siebie w drodze do kościoła. Ponieważ mieszkali na tej samej ulicy, powroty do domu też odbywały się wspólnie. 

- Chyba nawzajem się wypatrzyliśmy - mówi Maria Radomska. - Nikogo o nic żeśmy się nie pytali. Poszliśmy do fotografa, zrobiliśmy sobie piękne zdjęcie, wróciliśmy do domu i powiedzieliśmy, że to są nasze zaręczyny. To był 1949 rok. Ślub miał być w 1950 roku, ale zmarł mój ojciec, przełożyliśmy więc nasze plany i pobraliśmy się w 1951 roku. 

Państwo Radomscy ślub brali dwa razy. Pierwszy, cywilny, odbył się 10 marca 1951 roku. Drugi, kościelny, niespełna miesiąc później - 15 kwietnia. Jak wyjaśnia Maria Radomska, marcowa data wpisywała się w post, dlatego ślub cywilny był symboliczny, a kościelnemu towarzyszyła uroczystość weselna. 

- Po ślubie przeprowadziłam się do męża i zamieszkałam z teściami - wspomina Maria Radomska. - W 1954 roku otrzymaliśmy mieszkanie na ulicy Piwnej, gdzie mieszkamy do dzisiaj. Był to przydział dla męża ze Stoczni Remontowej, gdzie pracował. Wcześniej oboje pracowaliśmy w Stoczni Gdańskiej. Ja jako sekretarka, mąż jako bhp-owiec, zastępca kierownika i kierownik. Mój mąż jest także zasłużonym, honorowym dawcą krwi. 

 
Takie wizyty to doskonała okazja do wspominek, dlatego Państwo Radomscy z przyjemnością pokazali rodzinny album prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz
Takie wizyty to doskonała okazja do wspominek, dlatego Państwo Radomscy z przyjemnością pokazali rodzinny album prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

W czasie małżeństwa Państwu Radomskim urodziły się cztery córki. Rodzice przeżyli dwie z nich. Ich rodzina jest bardzo liczna, Maria i Antoni doczekali się sześciorga wnuków i siedmiorga prawnuków, a niebawem dołączy do tego grona jeszcze jedno dziecko. 

- Zawsze mówię, że to jest nasze bogactwo - z uśmiechem przyznaje pani Maria. 

Pomimo 89 lat, pani Maria ma doskonałą pamięć do dat, które podczas rozmowy wymieniała bez chwili zastanowienia. Zapytana o jej sposób na trwałe małżeństwo, również odpowiedziała bez zawahania. 

- Powiedziałam dzisiaj pani Prezydent, że w naszym przypadku jest to wspólny śpiew - wyjaśnia Maria Radomska. - Przez 50 lat śpiewaliśmy w chórze kościelnym - u nas w Mariackim i u św. Mikołaja też żeśmy śpiewali. Mąż jeszcze śpiewał w chórze męskim Moniuszko. Do dzisiaj wspólnie śpiewamy, rano i wieczorem.