• Start
  • Wiadomości
  • “Rzeczpospolita”: kiedy wyrok dla zabójcy Pawła Adamowicza? Zastrzeżenia do jednego z sędziów

“Rzeczpospolita”: wyrok dla zabójcy Pawła Adamowicza później? Zastrzeżenia do jednego z sędziów

Według dziennika “Rzeczpospolita” proces o zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza może napotykać przeszkody, ponieważ w powołanym już składzie orzekającym jest sędzia z wadliwie powołanej tzw. neo-KRS. W przyszłości może to być realną podstawą do starań o podważenie wyroku, jaki zapadnie.
12.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Proces zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza jeszcze się nie rozpoczął, a już pojawiają się wątpliwości, co do jego przebiegu
Proces zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza jeszcze się nie rozpoczął, a już pojawiają się wątpliwości, co do jego przebiegu
Marek Wałuszko/www.gdansk.pl

 

 

Publikacja w “Rzeczpospolitej” ukazała się w środę wieczorem, 12 stycznia, pod tytułem “Ukaranie zabójcy może się odwlec przez problem z neo-KRS”. Autor, Paweł Rochowicz, stwierdza, że “choć trzy lata to sporo jak na przygotowanie procesu w sprawie zabójstwa udokumentowanego nagraniami kamer telewizyjnych, to wyrok może się odwlec jeszcze bardziej. Są bowiem zastrzeżenia do składu orzekającego”.

Do zbrodni doszło 13 stycznia 2019 roku. Proces karny o zabójstwo prezydenta Gdańska ma się toczyć przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Skład sędziowski jest już wyznaczony:

  • przewodniczącą składu została sędzia Aleksandra Kaczmarek
  • drugim sędzią - Agnieszka Kokoszczyńska 

 

Wątpliwości proceduralne mają dotyczyć Agnieszki Kokoszyńskiej, która została sędzią Sądu Okręgowego w Gdańsku w 2020 roku, na podstawie uchwały tzw. neo-KRS (Krajowej Rady Sądownictwa) i nominacji prezydenta Andrzeja Dudy. Problem w tym, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także Trybunał Praw Człowieka, w ubiegłorocznych orzeczeniach uznały neo-KRS za instytucję powołaną wadliwie. Oznacza to, że uchwały neo-KRS dotyczące sędziowskich awansów nie mogą być prawnie skuteczne. Składy sędziowskie, w których zasiadają sędziowie powołani przez nową KRS, nie mają konstytutywnej cechy niezawisłego sądu.

 

 

Prof. dr hab. Jacek Giezek - adwokat, którego dziennikarz “Rzeczpospolitej” zapytał o ocenę sytuacji - uważa, że w takim przypadku należy złożyć wniosek o wyłączenie sędziego ze składu orzekającego. Dlaczego? Mogą bowiem powstać wątpliwości, czy taki sędzia jest bezstronny w aspekcie instytucjonalnym. Jeśli sędzia nie zostanie wyłączona ze składu, to wyrok wydany przez taki sąd może być podważany jako wadliwy w świetle orzecznictwa europejskich trybunałów.

Oskarżycielem posiłkowym w procesie ma być Piotr Adamowicz, brat zamordowanego prezydenta. Jego zdaniem, kwestia wątpliwości wokół sędzi Kokoszczyńskiej może wydłużyć proces. Piotr Adamowicz podkreśla, że nie ma uwag do wiedzy prawniczej i profesjonalizmu pani sędzi. Chodzi wyłącznie o to, że europejskie trybunały uznały neo-KRS za wadliwą instytucjonalnie.

 

 

- Ufam, że z tego powodu po kilku latach procedowania sprawy przed sądem proces nie będzie musiał zacząć się od początku - powiedział “Rzeczpospolitej” Piotr Adamowicz.

Cały tekst w "Rzeczpospolitej" - TUTAJ

TV

Światowa stolica bursztynu