• Start
 • Wiadomości
 • Rząd znosi większość restrykcji od 1 marca. Maseczki w miejscach zamkniętych pozostają 

Rząd znosi większość restrykcji od 1 marca. Maseczki w miejscach zamkniętych pozostają 

Podczas wspólnej konferencji w środę, 23 lutego 2022 r., szef rządu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili zniesienie - od 1 marca - większości restrykcji o charakterze gospodarczym: do normalnego trybu pracy wracają urzędy, zniesiony będzie limit osób w sklepach, restauracjach, ponowne otwarcie klubów i dyskotek. Pozostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych zamkniętych, izolacja i kwarantanna dla domowników oraz kwarantanna dla przyjeżdżających bez ważnego UCC.
( Publikacja: 23.02.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Argumentem za zniesieniem obostrzeń jest poziom zaszczepienia i skala przechorowania COVID-19 - tłumaczył minister zdrowia
- Argumentem za zniesieniem obostrzeń jest poziom zaszczepienia i skala przechorowania COVID-19 - tłumaczył minister zdrowia
fot. MZ

 

- Od 1 marca zniesiemy większość restrykcji o charakterze gospodarczym - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji w Kancelaria Premiera: - Decyzja, którą komunikujemy jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach.

Decyzję politycy uzasadniali postępującą tendencją spadkową zakażeń Covid-19: najwyższy wynik zakażeń obecnej fali Omicron wynosił 60 tys. przypadków dziennie. Wczorajsza liczba zakażeń to 18 792. 
Szef rządu podkreślał, jak ważne są szczepienia i dodał, że wprowadzane zmiany są skonsultowane z Radą do spraw COVID-19. Pozostaną tylko obostrzenia konieczne.

Nowe zalecenia:

 • nadal obowiązywać będzie noszenie maseczek w miejscach publicznych zamkniętych, czyli w autobusie, sklepie czy w kinie 
 • przywrócona zostanie praca stacjonarna w urzędach 
 • utrzymana pozostaje izolacja i kwarantanna dla domowników, ale w skróconym czasie
 • brak limitu osób w sklepach, restauracjach, instytucjach kultury, transporcie miejskim, na spotkaniach i imprezach
 • ponowne otwarcie klubów, dyskotek i innych miejscach do tańczenia


  - Będziemy obserwować, to co się dzieje w innych krajach - mówił premier i dodał: -
  Rozdział pandemii niestety nie jest jeszcze zamknięty, trzeba to powiedzieć jednoznacznie. Ale widzimy, że dziś śmiertelność i hospitalizację wywołane wariantem Omikron są dużo niższe niż przestrogi, których słuchaliśmy i przestrzegaliśmy.

Politycy tłumaczyli też dlaczego w Polsce jest wciąż tak wysoka liczba zgonów. Dziś jest ich aż 360.

Sprawdź, co się zmieni - szczegóły tutaj.

Wciąż zalecana jest przez Ministerstwo Zdrowia zasada DDMA+W, czyli:

 • Dystans
  Dezynfekcja
  Maseczka
  Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  Wietrzenie.