• Start
  • Wiadomości
  • Rusza remont Żurawia. Symbol Gdańska zostanie poddany kompleksowej modernizacji

Rusza remont Żurawia. Symbol Gdańska zostanie poddany kompleksowej modernizacji

Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w środę, 23 marca 2022 roku, przekazała plac budowy przedsiębiorstwu z Olsztyna, które wykona konserwację, remont i modernizację Żurawia Gdańskiego. Dzięki realizacji tej inwestycji zabytkowy dźwig portowy zyska nowy blask.
( 23.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdański Żuraw przejdzie remont. Zaplanowano m.in. konserwację murów ceglanych Żurawia, naprawę pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej.
Gdański Żuraw przejdzie remont. Zaplanowano m.in. konserwację murów ceglanych Żurawia, naprawę pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej.
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prace budowlano- konserwatorskie przy Gdańskim Żurawiu, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zakrojone są na szeroką skalę. Wykona je Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” spółka jawna Jerzy i Ewa Skorłutowscy z Olsztyna. Zaplanowano m.in. konserwację murów ceglanych, naprawę pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej. Wszystko będzie odbywać się pod czujnym okiem konserwatora zabytków.

 

 

- Najważniejsze zmiany dotyczą wnętrza budynku - mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Wymienimy instalację elektryczną, elementy sanitarne i przede wszystkim system odpowiedzialny za ochronę i zabezpieczenie obiektu. W tym celu zaprojektowaliśmy specjalny mechanizm zarządzania budynkiem. 

Zabytkowy Żuraw to obiekt niezwykły. Do dziś można oglądać jego urządzenia
Zabytkowy Żuraw to obiekt niezwykły. Do dziś można oglądać jego urządzenia
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Rozpoczęte prace budowlane i związane z tym względy bezpieczeństwa wymuszają na wykonawcy rozstawienie rusztowania wokół Żurawia i zajęcie części pasa drogowego. Oznacza to, że przez wiele miesięcy jeden z symboli Gdańska nie będzie mógł być oglądany przez turystów.

- Miejsce remontu jest szczególne. Mówimy o ścisłym centrum miasta, gdzie zabudowa jest bardzo zwarta i gdzie w miesiącach letnich przebywa mnóstwo osób - dodaje Robert Domżał. - Wiemy już, że zamknięta będzie brama Żurawia. Wykonawca będzie musiał również wziąć pod uwagę organizowany przez miasto i cieszący się dużą popularnością Jarmark Dominikański oraz planowany remont Długiego Pobrzeża. 

Przebudowa wszystkich kondygnacji we wnętrzach obu baszt oraz części wyciągu drewnianego pozwoli na zmodyfikowanie dotychczasowej ścieżki zwiedzania i udostępnienie zwiedzającym nieużytkowanych dotąd przestrzeni. Narracja nowej wystawy stałej obejmuje życie portowe miasta w okresie jego świetności oraz historię kontaktów handlowych gdańszczan z kupcami z innych miast europejskich.

 

Wnętrze pokoju, stare sprzęty, naczynie na półkach
Wizualizacja nowej wystawy w Żurawiu - kantor kupca
Fot. Mat. prasowe Muzeum Morskie

 

- Żuraw jest zabytkiem techniki i najstarszym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie - dodaje Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych NMM. - Zrealizowane prace przyczynią się do zachowania tego unikatowego obiektu dla przyszłych pokoleń, poprawią komfort zwiedzania, a dzięki zastosowaniu rozwiązań wpływających na efektywność energetyczną, zmniejszą obciążenie dla środowiska. 

 

 

Projekt zakłada również działania partnerskie z Muzeum Vest i Muzeum Lindesnes - instytucjami kulturalnymi z Norwegii. W trakcie realizacji jest już produkcja filmu historyczno-edukacyjnego, a także szkolenie z zakresu ciesielstwa i konserwacji historycznych budynków. Międzynarodowa wymiana doświadczeń odbywać się będzie także podczas warsztatów z zakresu stolarstwa i modelarstwa.

Koszt inwestycji to niespełna 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.

Umowa z wykonawcą została podpisana 14 marca 2022 r. Od tego dnia firma na wykonanie prac budowlano-konserwatorskich ma 23 miesiące. Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 r.

Gdański Żuraw od strony Wyspy Spichrzów
Gdański Żuraw od strony Wyspy Spichrzów
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego - oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.