Co zrobiliśmy z naszą wolnością? Rozmowa z Jackiem Merklem - czwartek, godz. 10.00

4 czerwca przypada 34. rocznica częściowo wolnych wyborów. Ta symboliczna data oznacza koniec komunizmu w Polsce. Jak wyglądały rozmowy Okrągłego Stołu i jak wyglądają obecnie u nas kwestie wolności obywatelskiej? O to zapytamy Jacka Merkla, działacza Solidarności i uczestnika obrad przy Okrągłym Stole. "Wszystkie strony miasta" - czwartek, godz. 10.00 na gdansk.pl. Zapraszamy!
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starszy mężczyzna z siwym włosem w studiu wirtualnym mówi
Jacek Merkel był blisko najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski
fot. gdansk.pl

Jacek Merkel - gość programu "Wszystkie Strony Miasta"

Jacek Merkel w 1980 r., kiedy zaczynała się "Solidarność" był młodym inżynierem. W 1978 ukończył Instytut Budowy Okrętów na Politechnice Gdańskiej. Po strajkach sierpniowych budował struktury NSZZ „Solidarność”. W latach 1980–1981 oddelegowany do związku, członek Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego, Prezydium Komisji Krajowej. W listopadzie i grudniu 1981 przewodniczący zespołów negocjacyjnych z rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W stanie wojennym internowany i zwolniony ze Stoczni Gdańskiej na wniosek Służby Bezpieczeństwa. Prowadził następnie działalność w podziemnych strukturach "Solidarności".

Jest jednym z uczestników plenarnych rozmów przy Okrągłym Stole. Negocjował ze stroną komunistyczną ponowną rejestrację "Solidarności". W wolnej Polsce kierował kampanią wyborczą Lecha Wałęsy, był posłem i współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Jak sam mówi, ma swój przemyślany pogląd na wydarzenia historyczne.

"Wszystkie Strony Miasta". Bogdan Borusewicz: - Byłem zawodowym rewolucjonistą

Jacek Merkel - uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Jak wielokrotnie podkreślał, Okrągły Stół to pokój zawarty między dwoma zwaśnionymi stronami. Jakie były kulisy tego porozumienia? Czy dało się uzyskać więcej od komunistów? Czy może było warto poczekać i uderzyć mocniej? Czy były momenty kryzysowe? Jak wreszcie po latach patrzy na to, co zrobiliśmy z uzyskaną wówczas wolności?

Te pytania zadamy Jackowi Merklowi w studiu gdansk..pl w programie "Wszystkie Strony Miasta" - emisja czwartek, godz. 10.00. Zapraszamy!

 

 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.