Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Przypominamy zmarłych związanych z Pomorzem
W tym roku mija dwanaście lat od 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8.41 w Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154 z 96 osobami na pokładzie. Wszyscy zginęli.
Na niedzielę, 10 kwietnia 2022, władze Gdańska przygotowały uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy: złożenie kwiatów na grobach ofiar katastrofy, które pochowane są w Gdańsku. Zamówiona została także msza św. na godz. 12.00 w kościele św. Jana.
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował, że w niedzielę, 10 kwietnia, o godz. 8.41 w Gdańsku zawyją syreny alarmowe dla upamiętnienia ofiar tragedii smoleńskiej. Przeciwni temu byli m.in. samorządowcy. W mediach w ostatnich tygodniach pojawiały się wyznania uchodźców o wpływie, jaki wywarła na ich psychikę wojna - mówili m.in. o tym, że kulą się ze strachu nawet słysząc nad głową przelatujący samolot pasażerski.
Decyzja o uruchomieniu syren - lub nie - należy do służb państwowych, zależnych od wojewody. Tak jest we wszystkich województwach. W tej sytuacji władze samorządowe mogły jedynie zaapelować o rezygnację z takiego pomysłu. Tak stało się w całym kraju, również w Gdańsku.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na swoim profilu Fb:
Jutro o godz. 8.41 w Gdańsku zawyją syreny alarmowe dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformował wojewoda pomorski. W tym roku sytuacja jest jednak skrajnie inna niż w poprzednich latach. W Miasto Gdańsk gościmy tysiące wojennych uciekinierów, którzy już na dźwięk lecącego samolotu reagują strachem. Dźwięk syren kojarzyć się im będzie tylko z jednym, ostrzeżeniem przed nalotem. Dlatego apeluję o ciszę!
O niewłączanie syren alarmowych zaapelował Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”:
W piątek, 8 kwietnia, w godzinach nocnych, samorządy terytorialne otrzymały komunikat od wojewodów dotyczący „treningu systemu wczesnego ostrzegania towarzyszącemu upamiętnieniu 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej”.
„W dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 uruchomione zostaną syreny alarmowe wchodzące w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania. Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący upamiętnieniu 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.”
W pełni szanując potrzebę godnego uczczenia kolejnej rocznicy katastrofy w Smoleńsku oraz wraz z rodzinami ofiar oraz wszystkimi obywatelkami i obywatelami Polski ponownie przeżywając tę tragedię, uważamy, że istnieje wiele sposobów na godne upamiętnienie ofiar i wyrażenie szacunku.
W sytuacji kiedy na terenie Polski przebywa około ponad 2 miliony osób z terenów Ukrainy ogarniętych wojną, po ogromnym wysiłku Polek i Polaków od kilku tygodni starających się zapewnić im schronienie oraz komfort fizyczny i psychiczny, ogólnopolskie uruchomienie syren oznaczających dla uchodźców naloty bombowe uważamy, za skrajnie nieodpowiedni sposób upamiętnienia tragedii smoleńskiej. To działanie niszczące pracę mieszkańców wspólnot lokalnych na rzecz naszych gości oraz destrukcyjne dla pracy rzeszy psychologów i terapeutów od tygodni pracujących w celu zmniejszenia traum wojennych dzieci i dorosłych, przebywających na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Apelujemy o wycofanie się z tej decyzji.