Słowo od organizatorów: “Przyszłość i niemal wszystko co można o niej powiedzieć - to główny motyw wydarzenia. W kontekście wybuchu wojny na terenie Ukrainy, przybywających do Polski i do Gdańska uchodźców, powszechnego niepokoju o codzienny byt u schyłku pandemii - zbiór pytań o przyszłość medycyny, religii, komunikacji, polityki nabrał nieporównywalnie większego znaczenia, niż przypuszczali organizatorzy szkicując projekt. Bo któż wiedział, któż przypuszczał, jeszcze rok temu, ba, miesiąc temu - że kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy rosyjskie rakiety będą spadały na domostwa i szpitale, a dworce wypełnią się przerażonymi dziećmi z ich matkami. Mężczyźni na wojnie. A wojna nie ma przyszłości - żadna!”.
Wydarzenie odbędzie się w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, przy 400-osobowej widowni.
Na scenie:
- Robin Barnett, wieloletni brytyjski dyplomata
- Michał Rusinek, profesor literaturoznawca, pisarz, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej
- Andrzej Seweryn, wybitny aktor, reżyser
Oprawa muzyczna - Olo Walicki
O ORGANIZATORZE WYDARZENIA:
Lions Club Gdańsk Neptun powstał 12 kwietnia 1990 roku i był piątym w Polsce. Działa zgodnie z ideą WE SERVE powstałą wśród wolontariuszy amerykańskich w 1917 roku, a której naśladowcy pojawili się tuż po II Wojnie Światowej w Szwecji.
Upadek „żelaznej kurtyny” uwolnił potencjały tkwiące w polskich środowiskach inteligencji, biznesu i ludzi kultury na rzecz filantropii. Impuls ten można uznać za zupełnie szczególny owoc w społecznym ogrodzie rewolucji Solidarności.
Klub udziela co roku finansowego wsparcia Sybirakom mieszkającym w regionie Trójmiasta, wspiera letnie obozy integracyjne dla dzieci i młodzieży z niesprawnością ruchową i intelektualną pod nazwą „Akcja Cieciorka”. Klub inicjował oraz współfinansował zakup samochodu dla Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku, wspiera Ośrodek Wczesnej Interwencji dla Ociemniałych w Gdańsku Sobieszewie, filię podwarszawskich Lasek. Dofinansowano zakupy sprzętu leczniczego i rehabilitacyjnego, posiłki w szkołach dla dzieci z ubogich rodzin, udzielono finansowej pomocy poszkodowanym w wypadkach i klęskach żywiołowych. Kooperacja z innymi Klubami Lions, Spółdzielnią Socjalną i Stowarzyszeniem św. Mikołaja z Gdyni owocuje otwartą w grudniu 2021 roku kuchnią „Dobre Miejsce” - punktem wspierana posiłkiem ludzi w potrzebie.