• Start
 • Wiadomości
 • Richard Bona, Natalia Przybysz, Juwenalia Gdańskie - moc atrakcji w ten weekend

Richard Bona, Natalia Przybysz, Juwenalia Gdańskie - moc atrakcji w ten weekend

W ten majowy weekend nie zabraknie muzycznych atrakcji - na Placu Zebrań Ludowych w ramach Juwenaliów Gdańskich wystąpi m.in. Brodka, a Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na występu duetu Natalia Przybysz & Raphael Rogiński. Powraca też Richard Bona - posłuchamy go w Starym Maneżu.
17.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarnoskóry artysta na scenie
Richard Bona to multiinstrumentalista, wirtuoz jazzu, kompozytor i wokalista... - o wszystkich jego talentach można opowiadać bez końca. Nz. podczas Gdańsk Lotos Siesta Festival 2021
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

W piątkowy wieczór do Gdańska powraca multiinstrumentalista, wirtuoz jazzu, kompozytor i wokalista Richard Bona - 19 maja artysta wystąpi w Starym Maneżu (ul. Juliusza Słowackiego 23). 

Ten pochodzący z Kamerunu muzyk pełnymi garściami czerpie z tradycyjnych brzmień, a ze względu na swój wyjątkowy głos i gitarowe umiejętności często nazywany jest „afrykańskim Stingiem”. Występował m.in. z Bobby'm McFerrinem, Chaką Khan, Patem Methenym, Joni Mitchell czy Herbie'm Hancockiem.

Richard Bona jest jednym z tych artystów, którego styl nie mieści się w ramach jednego gatunku; eklektyczny, silnie zakorzeniony w afrykańskiej tradycji, a jednocześnie pełen swobody jazzowego świata. Zadebiutował w 1999 roku albumem „Scenes from My Life”, a wytrwała praca nad swoim stylem zaowocowała członkostwem w legendarnej Pat Metheny Group. Mieszkał m.in. w Paryżu, Dusseldorfie i Nowym Jorku, a każde z tych miast miało unikalny wpływ na jego twórczość.

Krytycy doceniają jego charakterystyczny wokal i gitarowe umiejętności, fani zaś - fenomenalne poczucie humoru, sceniczną charyzmę i wspaniały kontakt z publicznością - o tym wszystkim będzie można się przekonać na żywo w Gdańsku. Początek koncertu o godzinie 20:00. Bilety: 169/189 zł, do kupienia online: www.ebilet.pl.

wokalistka na scenie - brunetka z krótkimi kręconymi włosami, w czarnej marynarce, szeroko rozkłada ramiona
Brodka (na zdjęciu), Oki, Michał Wiśniewski, Łydka Grubasa, Natalia Szroeder, Kizo, Nocny Kochanek - to artyści, którzy rozgrzeją i porwą do zabawy publiczność tegorocznych Juwenaliów Gdańskich
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Muzycznie będzie również w piątek, 19 maja, a także w sobotę, 20 maja, na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku, za sprawą Juwenaliów Gdańskich - jednego z najbardziej wyczekiwanych przez studentów z całego kraju wydarzenia. 

Tegoroczna edycja, organizowana przez sześć uczelni publicznych, będzie wyjątkowo intensywna i rozrywkowa. Na Scenie Głównej wystąpią znakomici artyści muzyczni - tacy, jak Brodka, Oki, Michał Wiśniewski, Łydka Grubasa, Natalia Szroeder, Kizo czy Nocny Kochanek. Na scenie TalkStage zaprezentują się oraz osoby ze świata kultury. Przygotowano ponadto wiele atrakcji, które pozwolą na dawkę świetnej zabawy i niezapomniane wrażenia. 

Program Juwenaliów Gdańskich:

Piątek, 19 maja

 • godz. 16:30 - Galanta Lala - Urszula Chowaniec o ciałopozytywności // TALK STAGE
 • godz. 17:00 - Brodka
 • godz. 18:15 - Doktor Ania // TALK STAGE
 • godz. 18:30 - PRZEKAZANIE KLUCZY
 • godz. 18:45 - Nocny Kochanek
 • godz. 21:00 - Michał Wiśniewski
 • godz. 23:00 - Oki

Sobota, 20 maja

 • godz. 17:00 - Natalia Szroeder
 • godz. 18:45 - Smolasty
 • godz. 20:15 - Łydka Grubasa
 • godz. 22:00 - Kizo Oficjalnie

Bilety: od 30 zł. Szczegółowe informacje na stronie: www.juwenaliagdanskie.pl.

kobieta azjatyckiego pochodzenia pozuje do zdjęcia z lekkim uśmiechem
To już 16. edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Zainauguruje ją koncert wielokrotnie nagradzanej skrzypaczki Meruert Karmenovej - laureatki m.in. I nagrody International Violin Competition
mat. prasowe

W ten weekend rozpoczyna się także Gdański Festiwal Muzyczny - niezwykła okazja do tego, by zobaczyć i posłuchać na żywo wirtuozów, którzy zdobyli podziw i uznanie na całym świecie. To ukłon nie tyko w stronę melomanów - celem wydarzenia jest popularyzacja polskiej i światowej kultury muzycznej z uwzględnieniem zarówno dawnej, jak i współczesnej muzyki powstałej w Gdańsku lub dla Gdańska. 

Podczas inauguracji tegorocznej, 16. już edycji festiwalu, która odbędzie się w piątek, 19 maja, o godz. 19:00, w Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1), zagra laureatka II nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - skrzypaczka Meruet Karmenova. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą George'a Tchtchinadze. W programie: C. Debussy - Prélude à l'Après-midi d'un faune, J. Brahms - Koncert skrzypcowy D-dur op.77, i B. Bartók - Suita z baletu „Cudowny Mandaryn” op. 19. Bilety od 27 zł.

Dzień później, w sobotę, 20 maja, czekają nas dwa wydarzenia. O godzinie 18:00 w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) wystąpią Mirosław Pachowicz - fagot, i Izabela Paszkiewicz - fortepian. W programie m.in. światowe prawykonanie kompozycji Zbigniewa Kruczka. O godzinie 20:00, w Studio Koncertowym Radia Gdańsk (al. Grunwaldzka 18) odbędzie się Koncert Gdański. Wystąpi Camerata Gedania pod batutą Andrzeja Kacprzaka. Na oba koncerty wstęp wolny.

W niedzielę, 21 maja, również o godzinie 20:00, organizatorzy festiwalu zapraszają do Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojanska 50) - wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis oraz Capella Bydgostiensis, pod batutą Jana Łukaszewskiego. W programie: M. A. Charpentier - Preludium z Te Deum, K. Meyer - Msza op. 68, W. A. Mozart - Te Deum laudamus KV 141/66b. Wstęp wolny.

Szczegółowy program o Gdańskim Festiwalu Muzycznym, informacje o artystach i biletach na kolejne koncerty na stronie wydarzenia: www.gdanskifestiwal.pl.

czarno-białe zdjęcie teatru ulicznego
Teatr Migro - grupa powstała w 2019 r. w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. W ich przedstawieniach nie ma słów jest gest, taniec i mimika
mat. prasowe

W sobotę, 20 maja, o godzinie 16:00, niecodzienna atrakcja będzie czekała przy Zielonej Bramie (ul. Długi Targ 24) - zobaczymy spektakl krakowskiego Teatru Migro: „Echa” - inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”.

To przedstawienie bez słów, będące impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach. Odwołuje się do wspomnień, ale również pamięci przyszłych pokoleń.

Na oczach widzów ożywać będą zdjęcia, które przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m.in. z regionalnych pieśni, pomoże nam poznać inną kulturę. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz ich roli w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

Reżyseria, scenariusz, wybór muzyki - Monika Kozłowska. Choreografię stworzyła Natalia Iwaniec. Scenografia i kostiumy - Joanna Jaśko-Sroka. Podczas spektaklu wystąpią: Justyna Orzechowska, Magdalena Pamuła/Julia Szewczyk, Justyna Wójcik, Kacper Lech, Michał Orzyłowski i Adam Plewiński.

Wstęp wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Utraconej 2023.

mężczyzna w średnim wieku w czapce z daszkiem pozuje do zdjęcia
O tym, jak doświadczać miasto poprzez słuch, opowie i pokaże Marcin Dymiter
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Na angażujące wszystkie zmysły warsztaty plenerowe z cyklu MIASTOplażaLAS - pod hasłem „MIASTO” zaprasza w sobotę, 20 maja, w godzinach 11.00-14.00, Nadbałtyckie Centrum Kultury. 

Celem warsztatów jest eksplorowanie naszej relacji z otaczającą nas w całej złożoności nie-ludzką naturą - wielozmysłowe, czułe i świadome spojrzenie na krajobraz, w którym żyjemy i zrozumienie następstw zmian klimatycznych, których na co dzień doświadczamy.  

- Do najbliższego spotkania zaangażujemy przede wszystkim słuch, a bohaterem będzie MIASTO. Autorem scenariusza jest Emiter (Marcin Dymiter), który zabierze nas w intrygującą podróż po Starym Mieście w Gdańsku, a kompasem wyznaczającym kierunek wędrówki będzie dźwięk - zapraszają kuratorki projektu: Aleksandra Kminikowska i Anna Zalewska-Andruszkiewicz.

Na początku spotkania przewodnik zaznajomi uczestników z historią i podstawowymi pojęciami związanymi z pejzażem dźwiękowym. Dowiemy się czym właściwie jest wspomniany pejzaż, co bada ekologia akustyczna, czym jest soundmark i co właściwie robią twórcy nagrań terenowych. Po krótkim wstępie, wyposażeni w podstawową wiedzę, uczestnicy ruszą wzdłuż Kanału Raduni, „obserwować” uchem Gdańsk. 

- W ramach ćwiczeń będziemy przyglądać się zjawiskom, takim jak rytm, ruch, powtórzenie, które można zobaczyć w mieście, w architekturze i przyrodzie. Doświadczymy też miejskiej wibracji. Zbadamy jak elementy architektury, takie jak wiadukty, mosty, schody, ściany rezonują, oddają rodzaj pulsacji w środowisku miejskim - dodają kuratorki.

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży od lat 15. oraz dorosłych. Bilety: 30 zł ulgowe i 40 zł normalne, do kupienia online: www.nck.interticket.pl.

czarno-białe zdjęcie krótkowłosej blondynki ubranej na czarno, głowę opiera na prawej dłoni
Wspólny występ popularnej wokalistki Natalii Przybysz i muzyka Raphaela Rogińskiego będzie okazją do posłuchania amerykańskiej klasyki w oryginalnych aranżacjach
mat. prasowe

Na wyjątkową podróż do korzeni muzyki soul wspólnie z Natalią Przybysz i Raphaelem Rogińskim zaprasza w niedzielę, 21 maja, Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1).

To wyjątkowy, kameralny duet, który tworzą dwie bardzo twórcze i oryginalne osobowości sceny popowej i alternatywnej. Natalia Przybysz od dwóch dekad jest uznawana za jedną z najciekawszych wokalistek. Karierę rozpoczęła w popularnej grupie r’n’b Sistars, a potem z równie dużym sukcesem kontynuowała solową karierę, odważnie podążając w kierunku bluesa i soulu. Z kolei Raphael Rogiński to utytułowany gitarzysta, improwizator, kompozytor i badacz folkloru, związany z warszawską sceną alternatywną. Przez długie lata był czołowym twórcą nurtu żydowskiego, jako założyciel zespołów Shofar i Cukunft, następnie otworzył się na prymitywną muzykę Ameryki, bluesa i rock lat 60., a od niedawna inspirują go również m.in. brzmienia afrykańskie, beduińskie, tureckie i perskie. 

Tych dwoje połączyło przywiązania do amerykańskiej tradycji oraz miłość do soulu i bluesa, czemu dali wyraz w grupie Shy Albatross. Podczas ich występu w duecie usłyszymy utwory m.in. Niny Simone, Tiny Turner, Terry’ego Callier, a nawet Leonarda Cohena, w niepowtarzalnych interpretacjach.

Początek koncertu o godzinie 20. Bilety: 59 zł, do kupienia online: bilety.teatrszekspirowski.pl, i w kasie teatru.

dwoje dzieci w sali wystawienniczej przy sklepowej ladzie PRL-owskiej
Warsztaty w ECS dla dzieci i rodziców oraz opiekunów są okazją do odkrywania, zwiedzania i poznawania historii
fot. Katarzyna Granacka / Archiwum ECS

Również w niedzielę, 21 maja, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Stocznia pod Lupą”, powiązanego z nową wystawą stałą Europejskiego Centrum Solidarności „STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”. 

Cykl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-10 lat, oraz ich rodziców lub opiekunów. Uczestnicy spotkań podczas zwiedzania wystawy będą rozwiązywać zadania, poznają kawałek historii Gdańska i spróbują odpowiedzieć na pytanie, gdzie i jak bije serce miasta.

- Chcemy przybliżyć, czym tak naprawdę jest stocznia i czym się zajmuje. Nowe pokolenie niekoniecznie jest obeznane z tym tematem. Kiedyś duża część rodziców uczniów, którzy przychodzili do nas na zajęcia, pracowała w przemyśle stoczniowym. Obecnie jest inaczej, i kiedy przyjeżdżają do nas dzieci i młodzież np. z górnych tarasów miasta, okazuje się, że pierwszy raz widzą dźwigi czy statek - mówi Agnieszka Piórkowska. - My pokazujemy tę stocznią pod różnymi kątami, czasami nieoczywistymi - jak na przykład takim, że stocznia może inspirować artystów do tworzenia sztuki, ale stocznia to też ciężka praca, maszyny i narzędzia. Jest też małym, samowystarczalnym miastem, które ma wszystkie potrzebne do życia miejsca, jak szpital czy szkoła, i dba o pracowników organizując rozrywki, jak kino czy bale dla dzieci. Pokazujemy stocznię w sposób kompleksowy i przystępny dla każdego.

Hasło majowego spotkania to „Nakręceni!” - bowiem do budowy statku potrzeba dobrego projektu, sporej ekipy, dużo specjalistycznych konstrukcji, ale i olbrzymiej liczby śrubek, nakrętek i podkładek. Podczas zajęć uczestnicy skupią się na tych najmniejszych częściach statków i wykorzystają je w kreatywny sposób - tworząc z tych industrialnych detali ozdoby, biżuterię i dodatki do pokoju.

„Stocznia pod Lupą” odbędzie się o godzinie 11:00 (czs trwania: 60 minut), na wystawie STOCZNIA (parter) i w sali warsztatowej (3 piętro). Bilety: dziecko: 10 zł + opiekun: bezpłatne: bilety.ecs.gda.pl.