Remont schodów ruchomych w przejściu podziemnym dworca Gdańsk Główny. Prace potrwają do końca maja

W poniedziałek, 9 maja, rozpoczęła się naprawa schodów ruchomych w przejściu podziemnym tunelu pod ul. 3 Maja prowadzącego z dworca PKP na dworzec PKS. Zostanie przeprowadzona wymiana systemu smarowania, wymiana poręczy oraz generalny remont zespołu napędowego.
( Publikacja: 09.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Schody ruchome w tunelu łączącym Dworzec Główny PKP z Dworcem PKS
Schody ruchome w tunelu łączącym Dworzec Główny PKP z Dworcem PKS
fot. Mateusz Ochocki / KFP

Schody ruchome w tunelu dworca PKP Gdańsk Główny zostały oddane do użytku w marcu 1973 roku. Były pierwszymi schodami ruchomymi w naszym mieście i wówczas najdłuższymi w Polsce - 24,7 m długości. Pokonywały dziewięciometrową różnicę poziomów, działały w godzinach 6.00-22.00. Dość szybko okazało się, że konstrukcja została źle zbudowana i jest nieprzystosowana do pokonywania takiej różnicy poziomów.

Do 1980 roku na bieżąco likwidowano kolejne awarie (głównie zużywały się rolki i prowadnice). Potem do połowy lat 90. schody przez większość czasu były nieczynne. W kwietniu 1995 roku oddano do użytku nowe schody ruchome. Ostatnie remonty i naprawy w XXI wieku prowadzone były w latach 2013 i 2019. 

Remont do końca maja

W kwietniu tego roku przeprowadzono czynności konserwacyjne i eksploatacyjne polegające na kompleksowym czyszczeniu stopni schodowych. W poniedziałek, 9 maja, rozpoczęto kolejny remont.

- Roboty podzielone zostały na dwa etapy, aby przez cały czas był czynny jeden z biegów schodowych: zawsze działający „w górę” - wyjaśnia Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. 

Remont potrwa do końca maja. Prace obejmują:

  • wymianę systemu smarowania i prowadzenia poręczy
  • wymianę szczotek wlotów oraz rolek naciągu poręczy
  • wymianę poręczy
  • generalny remont zespołu napędowego