• Start
  • Wiadomości
  • Razem dla gdańskiej edukacji. Odbyło się spotkanie przedstawicieli placówek oświaty

Razem dla gdańskiej edukacji. Odbyło się spotkanie przedstawicieli placówek oświaty

Sytuacja epidemiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmusza do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, ale także co niezwykle ważne - dla edukacji. Od kilku tygodniu gdańscy uczniowie korzystają z nauki online, a dyrektorzy i nauczyciele poszukują sposobów, aby tę edukację realizować w sposób rzetelny i jak najmniej obciążający rodziców.
( 08.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczniowie i nauczyciele w Gdańsku, jak i w całym kraju, uczestniczą w lekcjach online (zdjęcie ilustracyjne)
Uczniowie i nauczyciele w Gdańsku, jak i w całym kraju, uczestniczą w lekcjach online (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Tumisu / Pixabay.com

 

W środę 8 kwietnia, w samo południe odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli palcówek oświatowych z Gdańska. W wideokonferencji uczestniczyła także Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk - zastępca prezydent ds. usług społecznych, przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego z gdańskiego magistratu oraz 205 przedstawicieli placówek edukacyjnych. 

- Jutro (w czwartek, 9 kwietnia - red.) mają zostać ogłoszone informacje dotyczące kolejnych obostrzeń, czekamy na nie wszyscy nie wiedząc do kiedy ta trudna sytuacja będzie trwała. To co możemy zrobić, to starać się podczas tego zamknięcia w domu, skutki tej sytuacji minimalizować, a jednocześnie starać się organizować życie. Dociera do nas wiele sygnałów, że Gdańska Platforma Edukacyjna sprawdza się w dobie epidemii. Staramy się zabezpieczyć zarówno uczniom jak i nauczycielom dostęp do sprzętu i internetu. W naszą akcję włącza się wiele prywatnych osób i instytucji. Złożyliśmy też wniosek w rządowym programie ministerstwa cyfryzacji o doposażenie w komputery. Jednak przypadająca na Gdańsk kwota około 100 tys. złotych, zaspokoi tylko część potrzeb - mówiła Aleksandra Dulkiewicz.


Specjalny numer kontaktowy

Wydział Rozwoju Społecznego uruchomił specjalny telefon kontaktowy do Agnieszki Kuźnik, tel. 58 323 68 39, mail: agnieszka.kuznik@gdansk.gda.pl, pod którym mogą zgłaszać się firmy oraz instytucje, które dysponują dodatkowym sprzętem i mogą się nim podzielić.

Również spółki z udziałem miasta będą przekazywały taki sprzęt w tym wyjątkowym czasie. 


Życzenia i apel  

Prezydent Gdańska omówiła też sytuację finansową szkół i pensji dla nauczycieli oraz złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. - Kochani Życzę Wam sił i cierpliwości. Nie mogę się już doczekać kiedy zobaczymy się osobiści - zakończyła swoją wypowiedź prezydent Dulkiewicz.

Prezydent Kowalczuk apelował do nauczycieli o to, aby przygotowane zajęcia, ich forma, sposób egzekwowania pracy, którą uczniowie wykonują w domu, była jak najmniej obciążająca dla rodziców. Zwrócił się też z prośbą do dyrektorów, aby mieli szczególną uważność wobec tych uczniów, którzy korzystali czy to z pomocy żywnościowej z MOPR czy innych form wsparcia, tak by teraz nie pozostawić ich bez opieki i zainteresowania ich losami. Ważną kwestią jest też wsparcie psychologiczne. W szkołach pedagodzy i psycholodzy służą pomocą.

- Jeżeli wiecie, że są takie dzieci, które potrzebują Waszej pomocy, które wiecie, że korzystały z Waszego wsparcia w placówkach edukacyjnych, zapytajcie mam, ojców czy Wasza obecność nie jest nadal potrzebna - mówił prezydent Kowalczuk. - Ogromne życzenia dla Was - zakończył prezydent.


Wsparcie od nauczycieli dla nauczycieli

Uczestniczący w spotkaniu dyrektorzy gdańskich placówek edukacyjnych, podczas wideokonferencji dzielili się nowymi wyzwaniami jakie stawia przed nimi obecna forma edukacji. Ale też rozwiązaniami i pomysłami na to jak poradzić sobie w zaistniałych okolicznościach. Nauczyciele kontaktują się z rodzicami telefonicznie, starając się być bieżącym wsparciem we wszystkich skomplikowanych sytuacjach.


Sprzęt komputerowy

Wiele placówek zostało już zaopatrzonych w sprzęt komputerowy. Wszyscy dyrektorzy mają możliwość udostępnienia sprzętu będącego w ich placówkach do innych szkół czy przedszkoli. Ten sprzęt po zakończeniu epidemii będzie dodatkowym uzupełnieniem pracowni informatycznych. Do szkół można też zgłaszać zapotrzebowanie w kwestii dostępu do internetu.

Wydział Rozwoju Społecznego pozostaje w stałym, telefonicznym i mailowym kontakcie z pracownikami oświaty, tak by wszelkie ważne kwestie mogły być rozwiązywane na bieżąco.