• Start
  • Wiadomości
  • Ranking liceów i techników miesięcznika “Perspektywy” 2022. Wśród najlepszych szkoły z Gdańska

Ranking liceów i techników miesięcznika “Perspektywy” 2022. Wśród najlepszych szkoły z Gdańska

V LO w Gdańsku i Gdańskie Liceum Autonomiczne znalazły się na podium w klasyfikacji najlepszych liceów ogólnokształcących na Pomorzu. W klasyfikacji pomorskich szkół zawodowych w pierwszej trójce jest Technikum nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W pierwszej dzisiątce najlepszych liceów w Polsce znalazło się III LO z Gdyni. 
12.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiele osob w różnym wieku, elegancko ubranych, w maseczkach, stoi z dyplomami w rękach
Ogólnopolska gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 odbyła się w auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w środę, 12 stycznia.
Fot. Mat. prasowe "Perspektywy"

 

To już 24 ranking liceów i techników przygotowany przez miesięcznik "Perspektywy". Udział w nim wzięło 2421 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Kapituła wzięła pod uwagę 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników - szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w 2021 r. zdawało w nich przynajmniej 12 uczniów, a średnie wyniki z egzaminu z języka polskiego i matematyki, były wyższe niż 0,75 średniej krajowej.

 

 

O miejscu w rankingu decydują m.in.ich wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych, sukcesy uczniów szkół w olimpiadach przedmiotowych. W przypadku liceów brano też pod uwagę osiągnięcia uczniów w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników - wyniki egzaminów zawodowych.

Ogólnopolska gala Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 odbyła się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w środę, 12 stycznia, transmisję online z uroczystości możn było obejrzeć na stronie www.perspektywy.pl

- Ranking Liceów i Techników Perspektywy cieszy się niesłabnącą i stale rosnącą popularnością - powiedział podczas gali Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. - I to się nie zmienia od 24 lat. Przy tworzeniu rankingu korzystamy z zewnętrznych źródeł danych trzech grup, które mają wyjątkowe kompetencje do oceny: to dyrektorzy Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. 

 

 

W tym roku w pierwszej piątce najlepszych liceów w Polsce znalazło się liceum z Pomorza -  miejsce piąte zajęło III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (dwa miejsca wyżej niż w zeszłym roku). Na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu liceów znalazło się XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, szkoła od lat znajdująca się w czołówce rankingu. Drugie miejsce zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu (w 2021 roku też na drugim miejscu), trzecie - XIII LO w Szczecinie (takie samo miejsce zajęło w ubiegłym roku). Na czwartej pozycja znalazło się V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (tak samo jak w zeszłym roku). 


Zwycięzcy za rok 2022 na Pomorzu to:

W KATEGORII LICEA OGÓLNOKSZTAŁCĄCE:

  1. III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
  2. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku
  3. Gdańskie Liceum Autonomiczne

 

W KATEGORII SZKOŁY ZAWODOWE:

  1. Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku
  2. Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku
  3. Technikum nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

 

Jak powiedziała prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji, bo zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy.RANKING WOJEWÓDZKI LICEÓW 2022 - POMORSKIE (pierwsza dzisiątka) 

III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni 

V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku

Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku

VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni 

II LO im. Władysława Pniewskiego w Gdańsku 

I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

III LO z Oddz. Dwujęz. im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku

X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Boh. II WŚ w Gdyni 

Katolickie LO im. Jana Pawła II w Gdyni 

XX LO z Oddz. Dwujęz. im. Zbigniewa Herberta Gdańsk W RANKINGU NAJLEPSZYCH LICEÓW W POLSCE ZA 2022 rok w pierwszej setce znalazły się licea z Gdańska i Gdyni:

III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni - 5 miejsce 

V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku - 23 miejsce

Gdańskie Liceum Autonomiczne w Gdańsku - 33 miejsce

VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni   - 47 miejsce 

II LO im. Władysława Pniewskiego w Gdańsku - 63 miejsce

I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku - 69 miejsce 

III LO z Oddz. Dwujęz. im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku - 74 miejsce

 

Zainteresowani mogą czerpać informacje z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022 i Rankingu Techników 2022 oraz z trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2022, Rankingu Maturalnego Techników 2022 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2022. "Perspektywy" publikują również rankingi wojewódzkie (woj. pomorskie).