Rajd CYKLO Climate Classic Poland - Gdańsk 2023. Weź udział - zapisy do końca lutego

Przed nami pierwsza polska edycja rajdu rowerowego Climate Classic. Pomorskie będzie jej gospodarzem, a start i meta zlokalizowane są Gdańsku. Rajd odbędzie się 28 maja. Climate Classic, zapoczątkowane przez holenderską fundację Cycling 4 Climate, mają na celu szerzenie wiedzy o zmianach klimatu i mobilizowanie ludzi do ograniczenia negatywnego wpływu ich codziennych aktywności na środowisko.
26.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa kolarzy jedzie latem po asfaltowej drodze na wale, w dali łąki i rzeka
Wiślana Trasa Rowerowa będzie częścią tras Climate Classic Poland - Gdańsk 2023
źródło: pomorskie.eu

Climate Classic - miejsce rajdu nieprzypadkowe

Polska jest czwartym europejskim krajem (po Holandii, Belgii i Francji), w którym odbędzie się rajd Climate Classic. W krajach Europy Zachodniej zjednoczyły one społeczność kolarską i rowerową wokół idei zwrócenia uwagi na problem podnoszenia się poziomu mórz jako konsekwencji ocieplenia klimatu i topnienia lodowców. Przejechano już setki kilometrów.

Mevo 2.0 coraz bliżej. Pierwsze nowe rowery systemu są już w Gdańsku, na razie 95

Edycję polską organizuje Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe Cyklo we współpracy z fundacją Cycling 4 Climate, przy wsparciu Polskiego i Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej oraz firma Iberdrola, działającej w branży energetyki odnawialnej. Polscy wolontariusze chcą, żeby idea tej imprezy upowszechniła się też w naszym regionie.

Wybór województwa pomorskiego na miejsce tej imprezy nie jest przypadkowy. Wzrost średnich temperatur powoduje m.in. podnoszenie się poziomu morza, które stanowi zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych, takich jak Żuławy Wiślane. Podstawowy cel to zadanie sobie samemu pytania: Co indywidualnie każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu?

Pierwsza polska edycja Climate Classic odbędzie się 28 maja 2023 r. Rowerzyści pojadą po Żuławach Wiślanych, ze startem i metą w Gdańsku. W ciągu jednego dnia będą mieli do wyboru dwie trasy - 100 lub 250 km.

grafika - zestawienie dwóch mapek
Dwie trasy do wyboru
brak autora

- Rajd Climate Classic doskonale wpisuje się w strategię województwa pomorskiego, która ma na celu wspieranie zielonej transformacji i edukację na temat zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. Dodatkowo, planowe trasy biegną przez Żuławy, a także Kociewie i Powiśle. Wybór tych subregionów jest kluczowy dla rozwoju i nowego spojrzenia na turystykę rowerową. Wymienione miejsca są dogodnymi do uprawiania różnych aktywności na rowerze, a dzięki takim rajdom udostępnione zostaną miejsca o dużej atrakcyjności kulturowej i przyrodniczej – mówi marszałek Mieczysław Struk.

Climate Classic - jak się zarejestrować?

Rejestracja uczestników prowadzona jest online na stronie CYKLO Climate Classic Poland - Gdańsk 2023

W cenie wpisowego każdy uczestnik otrzyma profesjonalną koszulkę kolarską wykonaną z odzyskanych tworzyw sztucznych. Motyw graficzny na koszulkach to wykres wzrastających średnich rocznych temperatur na świecie w latach 1850-2020.

Rajd odbędzie się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego. Szczegółowe informacje o tej imprezie dostępne są na stronie internetowej: cycling4climate

autor: Marcin Szumny/pomorskie.eu

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej