• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno, Olszynka. Radni dzielnic zapraszają mieszkańców na festyny

Brzeźno, Olszynka. Radni dzielnic zapraszają mieszkańców na festyny

15 sierpnia obchodzimy święto Wojska Polskiego, a także - w kościele katolickim - Święto Matki Boskiej Zielnej. To dzień wolny od pracy, warto więc skorzystać z propozycji radnych Brzeźna i Olszynki, którzy w najbliższy poniedziałek organizują festyny dla mieszkańców. Jeden odbędzie się w parku nadmorskim im. J.J. Haffnera, a drugi - nad opływem Motławy. Będzie głośno, aktywnie i smacznie. Zajrzyjcie tam koniecznie.
13.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1
Mat. Rada Dzielnicy Brzeźno

Brzeźno

Przemarsz orkiestry Straży Granicznej

Poniedziałkowa zabawa będzie miała charakter pikniku wojskowego, a to dlatego, że radni dzielnicy współorganizują ją m.in. z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Ci pojawią się więc w oficjalnych galowych strojach.

- Nasza impreza rozpocznie się uroczystym przemarszem orkiestry morskiego oddziału Straży Granicznej. Wyruszymy sprzed Domu Zdrojowego (ul. Zdrojowa 2) i przejdziemy do Altany Ogrodowej znajdującej się w Parku Brzeźnieńskim. Tam orkiestra będzie kontynuowała swój koncert. Następnie, także w altanie, wystąpi ukraiński chór Vyrij - zapowiada Jarosław Gudzowski, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Brzeźno.

Kolejnym punktem programu będzie występ grupy tanecznej Samba El Bomba. Będzie to okazja, by nie tylko zobaczyć fantastyczne popisy taneczne, ale też wziąć udział w zajęciach z samby. Będzie można m.in. nauczyć się podstawowych kroków, a nawet sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę w okolicznościowym konkursie. Obecnym czas umilać będzie też Grzegorz Kusio wraz z zespołem muzycznym.

Brzeźno. Dzielnicowy spacer z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Wojskowa grochówka, występy muzyczne i inne atrakcje

Na festynie nie zabraknie, oczywiście, tradycyjnej wojskowej grochówki.

- Piknik będzie miał charakter lokalny, bo wezmą w nim udział także lokalni artyści m.in. malarki mieszkające na co dzień w Brzeźnie. W poniedziałek zaprezentują swoje prace. Będzie to okazja, by z nimi porozmawiać, ewentualnie kupić którąś z ich prac. Przy tym festynie współpracujemy też z Projektornią Gdańskiego Archipelagu Kultury, a także fundacją Sprawni Inaczej. Będzie więc sporo atrakcji - zaznacza Jarosław Gudzowski. - Festyn odbędzie się w fantastycznym miejscu, w parku nadmorskim, tuż przy plaży. Jest tu też świetny punkt widokowy - zachęca.

Na miejscu będzie można też znaleźć stoisko Straży Granicznej, przy którym funkcjonariusze będą opowiadać m.in. na czym polega praca w tej jednostce, z czym się wiąże, i kto może starać się o pracę w SG. Będzie też stoisko fundacji Sprawni Inaczej, gdzie zaprezentowane zostaną wyroby rzemieślnicze, a także stoisko Rady Dzielnicy Brzeźno.

Festyn odbędzie się w godz. 16.15 - 19.00.

Poniedziałkowy festyn w Brzeźnie rozpocznie się przy Domu Zdrojowym
Poniedziałkowy festyn w Brzeźnie rozpocznie się przy Domu Zdrojowym
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Wszystkich serdecznie zapraszamy. Liczymy na wysoką frekwencję - przyznaje Jarosław Gudzowski.

Całą imprezę poprowadzi Jarosław Janiszewski, znany z takich zespołów jak Bielizna i Czarno-Czarni.

Poniedziałkowy festyn będzie już drugim organizowanym wspólnie przez radnych i funkcjonariuszy SG. Pierwsza edycja takiego festynu w Brzeźnie odbyła się przed rokiem. Mieszkańcy, jak i goście naszego miasta, świetnie się wówczas bawili, dlatego radni dzielnicy postanowili pójść za ciosem i ponownie zorganizować tego typu imprezę.

Olszynka

1
Mat. Rada Dzielnicy Olszynka

Owce przyniosły popularność Olszynce

O tej dzielnicy Gdańska zrobiło się głośno w całym kraju, a nawet za jego granicami, przed kilkoma dniami. Na Olszynce, przy opływie Motławy, są bowiem wypasane owce - w ramach miejskiego pilotażowego programu. Popularność tej części naszego miasta przekłada się na zwiększone zainteresowanie mieszkańców, którzy chcą zobaczyć w naturalnych warunkach owce skubiące trawę.

Olszynka ma jednak więcej atrakcji do zaoferowania. Jedną z nich jest tradycyjny festyn, organizowany 15 sierpnia, który stał się już wieloletnią tradycją. 15 sierpnia obchodzimy narodowe święto Wojska Polskiego, ale dla katolików jest to także Święto Matki Boskiej Zielnej. 

Naturalna kosiarka, czyli owce nad Opływem Motławy

Na początek zabawy - msza święta

- Dlatego nasz festyn rozpoczyna się od mszy polowej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że trzy czwarte mieszkańców Olszynki to osoby bardzo religijne. A na nasz festyn przychodzą zazwyczaj także mieszkańcy sąsiednich dzielnic, których serdecznie zapraszamy także w tym roku - zaznacza Jadwiga Kubik, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka.

Wspomniana msza polowa rozpocznie się o godz. 13. Przygotowany będzie plenerowy, przystrojony ołtarz, który stanie w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 59 przy ul. Modrej 2, nad opływem Motławy, niedaleko miejsca, gdzie pasą się owce.

- Po mszy zaplanowaliśmy uroczyste powitanie uczestników spływu kajakowego, który wyruszy do nas z Krępca. Mniej więcej o godz. 14 rozpocznie się sam festyn. To będzie wydarzenie polsko-ukraińskie, ponieważ wielu naszych mieszkańców wspiera Ukraińców - zapowiada pani Jadwiga Kubik.

Jakie atrakcje zaplanowano na Olszynce 15 sierpnia?

W ramach festynu zaplanowano wiele gier i zabaw z myślą o najmłodszych, ale i całych rodzinach. Mieszkańcy Ukrainy będą częstować przygotowanymi przez siebie tradycyjnymi ukraińskimi potrawami. Z kolei Rada Dzielnicy Olszynka częstować będzie m.in. bigosem, chlebem ze smalcem i kiełbasą z grilla. Będzie też ciasto, słodycze i owoce.

Na wodach Motławy pojawią się z kolei smocze łodzie, a do tego zorganizowane zostaną zawody w pływaniu na deskach sup.

W poprzednich latach zdarzało się, że na festynie w Olszynce pojawiało się nawet 300 - 400 osób. W tym roku radni spodziewają się jeszcze wyższej frekwencji - nawet pół tysiąca gości.

- Dlatego przygotowaliśmy po kilkaset porcji kiełbasy i bigosu. Mamy też 30 kg smalcu, więc tego na pewno wystarczy dla dużej liczby smakoszy. 100 kilogramów chleba otrzymaliśmy z kolei w prezencie od pana Pellowskiego - przyznaje przewodnicząca Kubik.

Tradycyjnie, w ramach festynu, odbędzie się też konkurs na najładniejszy świąteczny bukiet z kwiatów i ziół polnych.

Zabawa odbędzie się u zbiegu ulic Na Szańcach i Modrej.

Wyrób Kartę Mieszkańca

Podczas wydarzenia będzie można także skorzystać z pomocy pracowników Mobilnego Centrum Obsługi Karty Mieszkańca. Na miejscu będzie można m.in. złożyć wniosek o pakiet mieszkańca i bezpłatnych przejazdów, złożyć wniosek o Kartę Mieszkańca, w tym o Kartę ze zdjęciem czy odebrać Kartę Mieszkańca (wersja bez zdjęcia).