• Start
  • Wiadomości
  • Rada ECS odrzuciła propozycję ministerstwa kultury, tłumy zwiedzały wystawę. TREŚĆ UCHWAŁY, ZDJĘCIA, ZAPIS KONFERENCJI

Rada ECS odrzuciła propozycję ministerstwa kultury, tłumy zwiedzały wystawę. TREŚĆ UCHWAŁY, ZDJĘCIA, ZAPIS KONFERENCJI

Bogdan Lis odczytał uchwałę rady Europejskiego Centrum Solidarności, która obradowała w sobotę, 2 lutego. "Rada ECS odrzuca przedstawione przez ministra propozycje. Wiązanie wysokości dotacji z żądaniem podziału instytucji i wyodrębnienia specjalnej części podlegającej ministrowi, prowadzić musi do rozbicia i zniszczenia jedynej instytucji będącej pomnikiem wspólnego dzieła Polaków" - czytamy w dokumencie.
02.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencję rady ECS obserwowały tłumy mieszkańców
Konferencję rady ECS obserwowały tłumy mieszkańców
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Członkowie rady Europejskiego Centrum Solidarności spotkali się w sobotę, 2 lutego, w południe. Dwie i pół godziny później rozpoczęła się specjalna konferencja prasowa. Była to odpowiedź na propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie dotacji na ECS. 

Rząd w ubiegłym roku obciął swoją dotację o 3 mln zł. Resort kultury chce większego wpływu na działalność tej instytucji. Na swojej stronie MKiDN pisze o tym, że chciałoby mianować swojego wicedyrektora, a w strukturze ECS powołać oddzielny dział im. Anny Walentynowicz. 

W sobotę, 2 lutego, mnóstwo osób przyszło zwiedzać wystawę w ECS oraz przysłuchać się konferencji prasowej. Gdańszczanki i gdańszczanie oraz mieszkańcy innych miejscowości odpowiedzieli na apel, by wspierać ECS finansowo poprzez kupienie biletu i odwiedzenie wystawy stałej. 

Kup bilet i zwiedź wystawę stałą. Wspieraj niezależność ECS!Jako pierwszy podczas sobotniej konferencji głos zabrał Bogdan Lis, przewodniczący rady ECS: - Po sprawozdaniu pani Aleksandry Dulkiewicz, pełniącej obowiązki przydenta Gdańska, z rozmów z ministrem kultury Piotrem Glińskim przeprowadziliśmy dyskusję i przyjęliśmy uchwałę. Traktujemy tę propozycję jako niezgodną z prawem i tak naprawdę próbę przejęcia ECS przez środowisko PiS-u. Tak naprawdę to, co zaproponował wicepremier Gliński, jest próbą wypowiedzenia umowy z 2007 roku. Jest to próba niezgodna z warunkami, jakie należało spełnić. Piotr Gliński złożył pismo w październiku, a powinien zrobić to pół roku przed końcem roku budżetowego. Powinien też swój podpis potwierdzić notarialnie, a nie zrobił tego. 

Po przeczytaniu treści uchwały przez Bogdana Lisa, w ECS rozległy się gromkie brawa. 

Bogdan Borusewicz: - Na dziewięciu głosujących, osiem głosowało za uchwałą, jedna osoba się wstrzymała.

Władysław Frasyniuk: - Ten przekaz jest skierowany do wszystkich polityków, by skupili się na zmienianiu przyszłości, a nie przeszłości. Jeśli minister myśli, że może zmienić historię, a przypominam, że to mój rówieśnik, to miał czas, by zostać takim samym bohaterem jak Wałęsa czy Borusewicz. Dzisiaj buduje na nowo historię Polski. Jak zostanie oceniony? Zobaczymy. Być może w "Duck Tower" będzie miał swoją salę, w której będzie uczczony. Propozycja przedstawiona w radzie jest obraźliwa, bo wraca do tradycji partii bolszewickich.


W głosowaniu udział wzięło 9 członków rady ECS, jeden się wstrzymał
W głosowaniu udział wzięło 9 członków rady ECS, jeden się wstrzymał
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Bogdan Borusewicz: - Dostaliśmy informację, że kwota zbierana na ECS przekroczyła już trzy miliony. Na facebooku jest około dwa i pół miliona złotych, siedemset tysięcy wpłynęło już na konto ECS (około godz. 15.00 w sobotę, 2 lutego - red.). Chciałem podziękować tym, którzy wsparli ECS finansowo. Ten ruch jest budujący i olbrzymi. To pokazuje, że ten rząd jest nam niepotrzebny. Niemniej apelujemy, by ten rząd zmienił stosunek do ECS. Żeby przyjął do wiadomości, że to dziedzictwo wszystkich Polaków, a pieniądze, które rząd wydaje, to pieniądze z naszych podatków. To nasze, nienaznaczone ideologicznie, pieniądze.

Głos zabrała także Aleksanda Dulkiewicz, która pełni obowiązki prezydenta Gdańska. Wszyscy, którzy przysłuchiwali się konferencji, powitali ją gromkimi brawami. Aleksanda Dulkiewicz była wyraźnie wzruszona, czego nie kryła w swoim przemówieniu. Wielokrotnie odnosiła się do osób zgromadzonych w ECS. Dawno nie widziano tam takich tłumów.

- Bardzo dziękuję za to spotkanie podczas którego mogliśmy porozmawiać wspólnie - mówiła Aleksanda Dulkiewicz. - Cieszę się, że w posiedzeniu rady uczestniczył także jeden przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jeden przedstawiciel Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Dziękuję im za to, że przyszli i także chcieli rozmawiać o tej trudnej sytuacji w której instytuacja się znalazła. Trudno mi ukryć wzruszenie widząc tylu państwa odwiedzających dzisiaj ECS. Myślę, że to jest najważniejsze, że jesteście tutaj, ale przede wszystkim, że oglądacie tę wystawę, bo ta wystawa, to jest nasza wspólna, prawdziwa historia, która nikogo nie wyklucza. Historia z której możemy wyciągać wnioski, historia która łączy i z której jesteśmy dumni. 


W ECS dawno nie widziano takich tłumów... W obliczu zagrożenia można liczyć na pełną solidarność nie tylko gdańszczan, ale też przyjaciół naszego miasta
W ECS dawno nie widziano takich tłumów... W obliczu zagrożenia można liczyć na pełną solidarność nie tylko gdańszczan, ale też przyjaciół naszego miasta
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Prezydent Dulkiewicz odniosła się także do ostatnich słów wypowiedzianych przez prezydenta Adamowicza, które dotyczyły czynienia dobra i dzielenia się nim. Raz jeszcze podziękowała wszystkim zebranym, bo ich obecność, zdaniem prezydent, była dowodem na to, że testament Pawła Adamowicza jest realizowany.

Gdy konferencja miała się już kończyć do mikrofonu wyrwał się ponownie Władysław Frasyniuk. Było widać, że bardzo mu zależy, by powiedzieć jeszcze kilka zdań. 

Władysław Frasyniuk: - Jestem z Wrocławia i serdecznie chcę podziękować gdańszczanom, albowiem przez dziesiątki lat światło zawsze płynęło z Gdańska. My we Wrocławiu, w latach 80' strajkowaliśmy w solidarności ze Stocznią Gdańską, w solidarności z 21 postulatami. To, co się wydarzyło w Gdańsku po zabójstwie Pawła Adamowicza to takie światło, które poszło w Polskę, które ponownie przywołało nas do tego, aby być przyzwoitym człowiekiem. 


TREŚĆ UCHWAŁY (kliknij w treść, aby powiększyć)

uchwala 1 mala
uchwala 2 mala

W radzie w kadencji 2017-2021 zasiadają 

  • przedstawiciele Prezydenta Miasta Gdańska: Aleksandra Dulkiewicz, Władysław Frasyniuk, Jacek Taylor, prof. Ireneusz Krzemiński, Krystyna Zachwatowicz
  • przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Jan Hlebowicz, Kornel Morawiecki, Krzysztof Nowak, Jarosław Sellin
  • przedstawiciele Samorządu Województwa Pomorskiego: Jan Kozłowski, Władysław Zawistowski
  • przedstawiciele NSZZ „Solidarność": Bogdan Biś, Roman Gałęzewski
  • przedstawiciel Fundacji Centrum Solidarności: Bogdan Lis
  • przedstawiciel Lecha Wałęsy: Krzysztof Pusz
  • przewodniczący Kolegium Historyczno-Programowego ECS: Bogdan Borusewicz

Radę ECS – na mocy Statutu ECS – powołuje prezydent miasta Gdańska, w uzgodnieniu z pozostałymi założycielami, czyli: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządem Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundacją Centrum Solidarności.

Kompetencją tego gremium jest: zatwierdzanie planu strategicznego działania ECS i składanie wniosków do niego, ocena realizacji celów stawianych instytucji przez Statut, raz do roku podsumowywanie działalności ECS oraz odbieranie sprawozdania dotyczące działalności muzealnej, edukacyjnej, naukowej i kulturalnej wraz planem finansowym. Rada zatwierdza także wydatki ECS.