• Start
  • Wiadomości
  • Kupując dzieło artystki, wspierasz afgańskie rodziny z Trójmiasta. Akcja trwa do końca stycznia

Kupując dzieło artystki, wspierasz afgańskie rodziny z Trójmiasta. Akcja trwa do końca stycznia

Tylko do końca stycznia trwa sprzedaż autorskich prac - malowanych talerzy - zaprojektowanych specjalnie na potrzeby akcji „Puste miejsce” przez gdańską artystkę Annę Orbaczewską. Unikatowe dzieła są cegiełkami w akcji, z której dochód zostanie przekazany rodzinom uchodźczym z ośrodków dla cudzoziemców w Polsce, by mogły rozpocząć nowe życie w Trójmieście. Zbiórkę koordynuje TAK Trójmiejska Akcja Kobieca.
( Publikacja: 26.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzieło artystki Anny Orbaczewskiej, które można kupić na aukcji. Cena 1500 zł
Dzieło artystki Anny Orbaczewskiej, które można kupić na aukcji. Cena 1500 zł
mat. pras.


- Pieniądze ze sprzedaży talerzy przeznaczamy na wsparcie uchodźców i uchodźczyń politycznych w osiedleniu się w Trójmieście, głównie opłatę pierwszego czynszu, zanim znajdą pracę i staną na nogi - tłumaczą w poście na FB aktywistki z TAK.

Talerze można kupić komentując zdjęcie wybranego egzemplarza w galerii (tutaj), a następnie wpłacając 1500 zł na konto TAK Trójmiejska Akcja Kobieca koordynującej zbiórkę.


Talerz, Anna Orbaczewska
Talerz, Anna Orbaczewska
mat. pras.W grudniu 2021 r. trzy instytucje: Instytut kultury Miejskiej,
TAK Trójmiejska Akcja Kobieca i Gdański Teatr Szekspirowski/ zorganizowały spotkanie i debatę pod wspólnym tytułem “Puste miejsca”, podczas których rozmawiano o gościnności, empatii i wsparciu. 

W spotkaniu w Instytucie Kultury Miejskiej uczestniczyły pisarka Magdalena Grzebałkowska oraz kuratorka i krytyczka sztuki Anda Rottenberg. Wydarzenie zapoczątkowało zorganizowanie zbiórki na rzecz rodzin z ośrodka dla cudzoziemców. Akcję swoimi dziełami wsparła gdańska wybitna artystka Anna Orbaczewska, której prace możemy podziwiać m.in. na wystawie w NOMUS.

Talerz, Anna Orbaczewska
Talerz, Anna Orbaczewska
mat. pras.

 

Późniejsza debata odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a wzięli w niej udział: Anna Alboth, Khedi Alieva, Maciej Stuhr i ks. Krzysztof Niedałtowski. Z uczestnikami rozmawiała dziennikarka Karolina Lewicka. 

 

Pierwsza rodzina z Afganistanu dotarła do Trójmiasta 9 stycznia 2022. Zamieszkała w Gdyni.

- To mama o anielskim spokoju i pogodzie ducha, tata architekt, córka nastolatka o tajemniczym uśmiechu, córka uczennica podstawówki, syn - student na kierunku inżynierskim, dwóch synów nastolatków i roczny synek - relacjonowały na profilu FB organizatorki powitania z TAK Trójmiejska Akcja Kobieca

Rodzinę afgańską w restauracji Żabusia w Gdańsku witano z flagami: afgańską i polską
Rodzinę afgańską w restauracji Żabusia w Gdańsku witano z flagami: afgańską i polską
mat. grupa TAK

 

- Rodzinę witaliśmy polskim "dzień dobry", flagą afgańską i biało-czerwoną, obiadem w restauracji Żabusia, siostrzańskimi prezentami (kubkami i notesami z grafikami od Marta Frej Memy) dla dziewcząt i Mamy, oraz albumem pełnym zdjęć o Gdyni i 3 mapami szlakiem modernizmu gdyńskiego dla Taty i chłopców z Muzeum Miasta Gdyni.

Relację z powitania znajduje się na profilu FB TAK Trójmiejska Akcja Kobieca - tutaj

W sobotę, 21 stycznia 2022 w Restauracja Azima Tatarskie Przysmaki, a potem w GAK Plama świętowano powitanie trzech pierwszych Afgańczyków, którzy osiedlili się w Gdańsku. Safi, Shamal i Barak mieszkają od ponad tygodnia na Zaspie. W sierpniu 2021 musieli uciekać z Kabulu przed represjami talibów. Ich językiem ojczystym jest paszto, teraz uczą się polskiego i szukają pracy.
Safi to ojciec pięciorga dzieci i wysokiej klasy oficer wojskowy, pracował w ministerialnych służbach bezpieczeństwa Afganistanu, jest wyszkolony do pracy w szeroko rozumianym sektorze bezpieczeństwa, zarówno administracyjnie, jak i w terenie. Barak jest młodym specjalistą w sektorze usług informatycznych, uczy się teraz polskiego i angielskiego. Shamal - najmłodszy, studiował stomatologię w Kabulu, a podczas 3-letnich studiów pracował w gabinetach dentystycznych jako asystent. Marzy, by w Gdańsku dokończyć studia.

Kolejne rodziny już wkrótce zawitają do Trójmiasta. Jeśli ktoś chce włączyć się do pomocy:

Dane do zbiórki nr 2021/3913/OR zarejestrowanej na www.zbiorki/gov.pl
"Fundacja Damy Radę"
BNP PARIBAS
83 1750 0012 0000 0000 2732 7583
z dopiskiem: "Witamy w Polsce".

Więcej: Praca, dom, wsparcie życzliwej osoby - przyłącz się do kampanii na rzecz uchodźców z ośrodka Grupa