- Pieniądze ze sprzedaży talerzy przeznaczamy na wsparcie uchodźców i uchodźczyń politycznych w osiedleniu się w Trójmieście, głównie opłatę pierwszego czynszu, zanim znajdą pracę i staną na nogi - tłumaczą w poście na FB aktywistki z TAK.
Talerze można kupić komentując zdjęcie wybranego egzemplarza w galerii (tutaj), a następnie wpłacając 1500 zł na konto TAK Trójmiejska Akcja Kobieca koordynującej zbiórkę.
W grudniu 2021 r. trzy instytucje: Instytut kultury Miejskiej, TAK Trójmiejska Akcja Kobieca i Gdański Teatr Szekspirowski/ zorganizowały spotkanie i debatę pod wspólnym tytułem “Puste miejsca”, podczas których rozmawiano o gościnności, empatii i wsparciu.
W spotkaniu w Instytucie Kultury Miejskiej uczestniczyły pisarka Magdalena Grzebałkowska oraz kuratorka i krytyczka sztuki Anda Rottenberg. Wydarzenie zapoczątkowało zorganizowanie zbiórki na rzecz rodzin z ośrodka dla cudzoziemców. Akcję swoimi dziełami wsparła gdańska wybitna artystka Anna Orbaczewska, której prace możemy podziwiać m.in. na wystawie w NOMUS.
Późniejsza debata odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a wzięli w niej udział: Anna Alboth, Khedi Alieva, Maciej Stuhr i ks. Krzysztof Niedałtowski. Z uczestnikami rozmawiała dziennikarka Karolina Lewicka.
Pierwsza rodzina z Afganistanu dotarła do Trójmiasta 9 stycznia 2022. Zamieszkała w Gdyni.
- To mama o anielskim spokoju i pogodzie ducha, tata architekt, córka nastolatka o tajemniczym uśmiechu, córka uczennica podstawówki, syn - student na kierunku inżynierskim, dwóch synów nastolatków i roczny synek - relacjonowały na profilu FB organizatorki powitania z TAK Trójmiejska Akcja Kobieca.
- Rodzinę witaliśmy polskim "dzień dobry", flagą afgańską i biało-czerwoną, obiadem w restauracji Żabusia, siostrzańskimi prezentami (kubkami i notesami z grafikami od Marta Frej Memy) dla dziewcząt i Mamy, oraz albumem pełnym zdjęć o Gdyni i 3 mapami szlakiem modernizmu gdyńskiego dla Taty i chłopców z Muzeum Miasta Gdyni.
Relację z powitania znajduje się na profilu FB TAK Trójmiejska Akcja Kobieca - tutaj
W sobotę, 21 stycznia 2022 w Restauracja Azima Tatarskie Przysmaki, a potem w GAK Plama świętowano powitanie trzech pierwszych Afgańczyków, którzy osiedlili się w Gdańsku. Safi, Shamal i Barak mieszkają od ponad tygodnia na Zaspie. W sierpniu 2021 musieli uciekać z Kabulu przed represjami talibów. Ich językiem ojczystym jest paszto, teraz uczą się polskiego i szukają pracy.
Safi to ojciec pięciorga dzieci i wysokiej klasy oficer wojskowy, pracował w ministerialnych służbach bezpieczeństwa Afganistanu, jest wyszkolony do pracy w szeroko rozumianym sektorze bezpieczeństwa, zarówno administracyjnie, jak i w terenie. Barak jest młodym specjalistą w sektorze usług informatycznych, uczy się teraz polskiego i angielskiego. Shamal - najmłodszy, studiował stomatologię w Kabulu, a podczas 3-letnich studiów pracował w gabinetach dentystycznych jako asystent. Marzy, by w Gdańsku dokończyć studia.
Kolejne rodziny już wkrótce zawitają do Trójmiasta. Jeśli ktoś chce włączyć się do pomocy:
Dane do zbiórki nr 2021/3913/OR zarejestrowanej na www.zbiorki/gov.pl
"Fundacja Damy Radę"
BNP PARIBAS
83 1750 0012 0000 0000 2732 7583
z dopiskiem: "Witamy w Polsce".
Więcej: Praca, dom, wsparcie życzliwej osoby - przyłącz się do kampanii na rzecz uchodźców z ośrodka Grupa