• Start
  • Wiadomości
  • Przyznano prestiżowe nagrody w konkursach Amberif. Czwartek pod znakiem dnia otwartego targów

Przyznano prestiżowe nagrody w konkursach Amberif. Czwartek pod znakiem dnia otwartego targów

W Gdańsku trwają Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2022. Ważnym punktem programu targów jest rozstrzygnięcie prestiżowych konkursów: Amberif Design Award i Amberif Selection. Ceremonia wręczenia nagród w dwóch konkursach projektowych odbyła się w środę, 23 marca, w Dworze Artusa.
24.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczestnicy gali AMBERIF DESIGN AWARD w Dworze Artusa
Uczestnicy gali AMBERIF DESIGN AWARD w Dworze Artusa
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”

 

- Bardzo się cieszę, że konsekwentnie, pomimo wielu trudności covidowych i innych, targi wciąż się odbywają. To jest jednak jedna z kluczowych marek miasta Gdańska. Tak jak marką miasta Gdańska jest Solidarność, tak bursztyn jest niemal równoważną marką naszego miasta. To nie tylko marka, która inspiruje artystów z Polski i ze świata, ale bursztyn to także coś, co tworzy i napędza jeden z ważnych sektorów gospodarki naszego miasta. Dzisiaj, w tych trudnych czasach chyba wszyscy potrzebujemy szczęścia, dobrej energii i dobrych emocji i mam nadzieję, że taki będzie efekt tej odsłony, ale i kolejnych edycji targów Amberif - mówiła podczas gali rozdania nagród AMBERIF DESIGN AWARD Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD to jeden z najważniejszych konkursów biżuterii autorskiej. Jego celem jest promocja bursztynu jako źródła wyrazu artystycznego. Kurator konkursu - Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium na motyw przewodni tegorocznej edycji wybrała hasło „Bursztyn jako nagroda”.

W zaprezentowanych w konkursie pracach bursztyn wystąpił w roli materiału do jubilerskich ingerencji w taki sposób, aby interakcja między tworzeniem, noszeniem i oglądaniem była źródłem synergicznej satysfakcji dla każdego uczestnika tego procesu. Wszyscy zasługujemy na nagrodę - niezwykłą biżuterię z niezwykłego materiału.

 

Aleksandra Dulkiewicz wręczyła Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Gdańska - AMBERIF DESIGN AWARD, w wysokości 10 000 złotych. Otrzymała ją mieszkająca w Mediolanie artystka Emma Carrau Bueno
Aleksandra Dulkiewicz wręczyła Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Gdańska - AMBERIF DESIGN AWARD, w wysokości 10 000 złotych. Otrzymała ją mieszkająca w Mediolanie artystka Emma Carrau Bueno
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W konkursie jurorzy reprezentujący środowiska akademickie i instytucje związane z designem z Holandii, Szwecji, Francji, Japonii i Polski dokonali selekcji prac na wystawę i przyznali nagrody.

Jury oceniło 202 prace nadesłane przez 160 artystów z 32 krajów. Nagrodę główną Prezydenta Miasta Gdańska - AMBERIF DESIGN AWARD, wysokości 10 000 złotych, wręczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Otrzymała ją mieszkająca w Mediolanie artystka Emma Carrau Bueno za Amber Drops Pattern Necklace. Naszyjnik „Bursztynowe krople” w opinii jury ukazuje, jak biżuteria potrafi zmieniać swoje oblicze i charakter w zależności od tego, jak ją trzymasz, z jakiej okazji, czy w jakim świetle ją nosisz. Dwa światy – tkanina i biżuteria – przecinają się, by stworzyć obiekt, który kropla po kropli tworzy niespodziewaną płynność.

Nagrodę Srebrną - 1 kilogram srebra, której sponsorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie otrzymał Tadeusz Jaśkowiak z Polski za „Medal”, a Nagrodę Bursztynową - 1 kilogram bursztynu ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników jury przyznało dla Alberto Davila z Meksyku z pracę „Still Here”.

Jury postanowiło przyznać wyróżnienie w konkursie Amberif Design Award, które otrzymała Inna Monastyrna, Izrael - za Amber City - Bursztynowe miasto.

 

Amberif Selection Nagroda Ministra, S&A Spółka Akcyjna za Sounds of amber
Amberif Selection Nagroda Ministra, S&A Spółka Akcyjna za Sounds of amber
mat. MTG

 

AMBERIF SELECTION

Unikatowe cechy bałtyckiego bursztynu i wysoki kunszt twórców promowane są także w towarzyszącym targom od 1995 roku konkursie AMBERIF SELECTION, znanym wcześniej pod nazwą Mercurius Gedannesis. Kuratorem konkursu jest ekspert diamentów i gemmolog - Stanisław Krzysztof Jacobson, a jurorami: Dariusz Latoszek - przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, Emilia Kohut - projektantka biżuterii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Ryszard Węsierski - projektant biżuterii; laureat Grand Prix 2021 oraz redaktorka Bursztynowego Portalu amber.com.pl - Anna Sado.

GRAND PRIX Amberif Selection i nagrodę, statuetkę Ministra Rozwoju i Technologii otrzymała S&A Spółka Akcyjna za „Sounds of amber” - Bliźniacze wisiory z naturalnego bursztynu bałtyckiego nawiązujące do natury i jej dźwięków, autorstwa Piotra Frankowskiego. Jury doceniło efektowny design, w którym wykorzystano naturalne piękno bursztynu w geometryzującej formie, zaakcentowane prostym elementem zdobniczym. Nagrodzona praca stanie się także globalną wizytówką reklamową wiosennej edycji targów w 2023 roku.

Wyróżnienie za „Przebudzenie” pierścionek z bursztynem w satynowej oprawie, ozdobiony pasem cyrkonii autorstwa Cypriana Chorocieja trafiło do S&A Spółka Akcyjna. Nagrodę Międzynarodowych Targów Gdańskich SA otrzymała firma Chili Ireneusza Glazy za „Pióro wieczne”.

Zobacz fotorelację z wydarzenia:

 

Dwa pierwsze dni targów zarezerwowane były dla gości branżowych i kupców. W tym czasie ERGO ARENĘ odwiedziło ok. 1600 osób. Czwartek, 24 marca, jest dniem otwartym dla szerokiej publiczności, co pozwala także indywidualnym odbiorcom dokonać zakupów. Targi Amberif w Ergo Arenie czynne są w godzinach 10:00-16:00. Wstęp płatny, szczegóły: www.amberif.pl.

Oprac. AO

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami