• Start
  • Wiadomości
  • Przystanki kolejowe z programu rządowego. Jedna nowa lokalizacja

Przystanki kolejowe z programu rządowego. Jedna nowa lokalizacja

Odnosząc się do programu rządowego budowy/modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025, utworzonego z inicjatywy Prezydenta RP, władze Gdańska zaproponowały nową lokalizację. Nowy przystanek kolejowy miałby powstać pod roboczą nazwą Gdańsk Karczemki.
02.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Okolice przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek
Okolice przystanku PKM Gdańsk Kiełpinek
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

- Mamy nadzieję, że dzięki temu programowi w ciągu najbliższych lat pojawi się w Gdańsku nowa infrastruktura przystankowa wraz z węzłami przesiadkowymi - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent ds. inwestycji. - Zgłaszając uwagi do programu opieraliśmy się na potencjale rozwojowym obszarów położonych w sąsiedztwie linii kolejowych. Staraliśmy się również wsłuchiwać w postulaty mieszkańców, w tym radnych, jak na przykład w przypadku przystanku Gdańsk Karczemki.

W samym programie na terenie miasta wskazano 5 lokalizacji: Gdańsk Nowe Szkoty, Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Zaspa Towarowa na linii 249, Gdańsk Osowa II (Północ) na linii 201 oraz Gdańsk Maszynowa na linii 234.

Obecnie trwają uzgodnienia i konsultacje dotyczące szczegółów powstawania przystanków. W ankiecie konsultacyjnej Miasto wskazało na konieczność rozszerzenia podstawowego zakresu budowy peronów i zapewnienia infrastruktury towarzyszącej w tym: Park & Ride, Park & Kiss, Park & Bike. W przypadku Węzła Osowa II i Brzeźno również funkcji węzła przesiadkowego. Przy przystanku Gdańsk Maszynowa konieczna jest przebudowa wiaduktu nad ul. Stokłosy, a Gdańsk Zaspa Towarowa wymagać będzie prawdopodobnie nowej lokalizacji samego przystanku (przy obecnej nie będzie spełniał on swojego zadania).

Władze miasta wskazały również w formularzu konsultacyjnym lokalizację nowego przystanku Gdańsk Karczemki na linii 234 na trasie tzw. „bypassu kartuskiego”. Wniosek złożony został o pełne wykonanie wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

PKM-ka pojedzie przez Kokoszki. Kto zbuduje ten ważny odcinek “bajpasu kartuskiego”?


Rządowy program budowy/modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020-2025 powstały z inicjatywy prezydenta RP i ogłoszony został w maju 2020 roku. Dotyczy budowy lub modernizacji 200 przystanków kolei w ramach walki z wykluczeniem komunikacyjnym części społeczeństwa. Kwota przeznaczona na realizację tego programu to 1 mld zł, jej dysponentem będzie PKP PLK SA.

 

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim