Przypominamy: wymiana 38 tysięcy dowodów osobistych trwa

W Gdańsku w tym roku 38 tysięcy osób musi wymienić dowody osobiste. Poza tymi, których dowody straciły ważność, w sezonie letnim jest też dużo osób, które przyjechały do nas z Anglii, gdzie żyją i pracują, i wymieniają dowody swoim dzieciom. Zwiększa się zainteresowanie wymianą dokumentu tożsamości przez internet.

Przypominamy: wymiana 38 tysięcy dowodów osobistych trwa
A
A
data publikacji: 21 lipca 2017 r.

Pracownice Referatu Dowodów Osobistych UM przypominają o konieczności wymiany 38 tysięcy dokumentów
Pracownice Referatu Dowodów Osobistych UM przypominają o konieczności wymiany 38 tysięcy dokumentów
Jerzy Pinkas/ Gdansk.pl

Lawina rodziców, którzy wyrabiali dzieciom dowody osobiste na wakacje, by te (dzieci, nie dowody) mogły pojechać do krajów Unii Europejskiej, skończyła się w czerwcu. Teraz, jak informuje nas Danuta Galica, kierownik Referatu Dowodów Osobistych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, jest dużo rodziców, którzy przyjechali na wakacje z Anglii, Irlandii czy Niemiec, gdzie mieszkają i pracują na co dzień. - Wymieniają dowody swoich dzieci i swoje na aktualne - mówi Galica.

System elektroniczny nie pokazuje, ile z 38 tys. dowodów zostało już wymienionych, więc nie podamy takich danych (znamy natomiast ilość wymienionych dowodów osobistych przez internet - ramka poniżej). Galica mówi jednak, że w wakacje pracownicy jej referatu mają zawsze skrócone wakacje, bo chętnych na wymianę dokumentu jest bardzo dużo. 

Przypomnijmy, że dowód można wymienić osobiście w okienku, ale też online, za pomocą formularza ePUAP (Elektroniczny Urząd Podawczy).

Osoba, która chciałaby skorzystać z takiej opcji, dołącza do elektronicznego wniosku zdjęcie w wersji cyfrowej. Zanim złoży wniosek musi wyrobić sobie profil zaufany ePUAP (formę elektronicznego podpisu). Każdy posiadacz konta bankowego może to zrobić za pośrednictwem swojego banku. Więcej informacji na temat elektronicznej opcji składania wniosku o wymianę dowodu znajdziesz TUTAJ.

- Ta forma składania wniosków rośnie lawinowo - mówi Galica. - Kiedyś było to kilka wniosków w tygodniu, dziś kilkadziesiąt dziennie.

miesiąc

osób

uwagi

2017-01

819

2017-02

812

2017-03

879

2017-04

695

2017-05

902

2017-06

909

2017-07

849

miesiąc lipiec - stan z dnia 20.07.2017 r.Wizytę osobistą można zarezerwować przez Internet. Wystarczy w formularzu rezerwacyjnym dokonać wyboru dnia, godziny oraz jednego z dwóch ZOMów (Nowe Ogrody lub Partyzantów) i przygotować komplet dokumentów na wizytę w urzędzie.

Wyrobienie dowodu osobistego ustawowo trwać może nawet 30 dni, chociaż w Gdańsku zajmuje to z reguły dwa tygodnie.oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl