• Start
  • Wiadomości
  • Przymorze Wielkie. 3400 podpisów: chcą mieć radę dzielnicy

Przymorze Wielkie. 3400 podpisów: chcą mieć radę dzielnicy

Grupa gdańskich społeczników zakończyła akcję na rzecz utworzenia rady dzielnicy Przymorze Wielkie. Zebrali ponad 3400 podpisów i w poniedziałek, 21 marca, dostarczyli je do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Do dzielnicowych wyborów dojdzie prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami.
22.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przymorze Wielkie to potężne blokowisko, prawie 30 tys. mieszkańców i chęć do działania. Na zdjęciu: Aktiv Park, zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

- Zbieraliśmy te podpisy przez dziewiętnaście miesięcy - mówi Krzysztof Skrzypski. - Potrzebowaliśmy poparcia minimum 3 tysięcy mieszkańców. Cieszymy się, że mamy więcej.

- To pokazuje siłę społeczeństwa obywatelskiego na Przymorzu - dodaje Krzysztof Janota. - Mam nadzieję, że weryfikacja podpisów przebiegnie pozytywnie i na Przymorzu Wielkim dojdzie do utworzenia rady dzielnicy.

W razie pozytywnej weryfikacji, opublikowany będzie harmonogram i termin wyborów do rady dzielnicy. Wówczas wybory będą niemal formalnością. Rada dzielnicy składać się ma z 21 osób - dlatego kandydatów musi być co najmniej 22. Wystarczy, że każdy z nich wykaże się na piśmie poparciem minimum trzydziestu mieszkańców.

Przymorze Wielkie liczy 29 tys. 800 mieszkańców i jest jedną z nielicznych dzielnic w Gdańsku - a do tego największą - które nie mają własnej rady dzielnicy. W tym gronie są jeszcze tylko: Matarnia, Zaspa Rozstaje i Suchanino. Pozostałe 30 dzielnic Gdańska posiada swoje rady dzielnic. W Matarni wymagana liczba podpisów mieszkańców już została zebrana i zweryfikowana - wybory do tamtejszej rady dzielnicy mają się odbyć jeszcze przed wakacjami. Dzielnicowe wybory na Przymorzu Wielkim odbędą się najprawdopodobniej w tym samym terminie.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej