Wykonawca poszukiwany. Przetarg na remont budynku dawnej Café Halbe Allee

Gdańskie Nieruchomości poinformowały, że do 9 lutego 2023 r. czekają na oferty od firm z branży budowlanej. Przetarg dotyczy zabytkowego budynku po dawnej Café Halbe Allee, który przejść ma gruntowny remont.
24.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika rysunek kawiarni w zabytkowym budynku
Gdańskie Nieruchomości chcą przywrócić zabytkowi dawny blask - wizualizacja
źródło: Gdańskie Nieruchomości

Przetarg na remont budynku dawnej Café Halbe Allee

Gdańskie Nieruchomości poszukują wykonawcy, który przebuduje i wyremontuje zabytkowy budynek usługowy dawnej Café Halbe Allee. Znajduje się on przy al. Zwycięstwa 43 A, w dzielnicy Aniołki. Każdy, kto przechodzi lub przejeżdża w tym miejscu zna doskonale charakterystyczny, zabytkowy kształt dawnej kawiarnia. Mijają go codziennie pracownicy i pacjenci udający się do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Intensywne prace w dawnym Zespole Sierocińca. To jeden z najstarszych gdańskich budynków

Zabytkowa kawiarnia sprzed ponad 100 lat

W budynku od 1903 roku aż do końca II Wojny Światowej działała popularna w mieście Café Halbe Allee - Połowa Alei. Położony jest wzdłuż Wielkiej Alei Lipowej. Teren, na którym położona jest nieruchomość objęty jest strefą ochrony konserwatorskiej, a sam budynek znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Dawna kawiarnia miała też ważny epizod w historii polskiej społeczności dawnego Wolnego Miasta Gdańska. Była głównym miejscem spotkania polskich przedsiębiorców podczas Zjazdu Kupców i Przemysłowców Polskich zorganizowanego przez Zjednoczenie Polskich Kupców i Przemysłowców. Imprezę odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Gdańskich (Danziger Internationale Messe) w 1920 r.

XIX-wieczny budynek z pruskiego muru
Budynek dawnej Café Halbe Allee przy al. Zwycięstwa 43 A
źródło: Gdańskie Nieruchomości

Nowe życie Café Halbe Allee

Zakres prac, które będzie musiał przeprowadzić wyłoniona w przetargu firma budowlana jest bardzo szeroki. Lista obejmuje m.in. kompleksowe roboty budowlane, w tym prace konserwatorskie, budowę instalacji sanitarnych i elektrycznych, montaż instalacji teletechnicznych, a także zagospodarowanie teren.

Szczegóły przetargu na stronie Gdańskich Nieruchomości

Gdańskie Nieruchomości na oferty czekają do 9 lutego 2023.

Zobacz film o Wielkiej Alei:

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku