• Start
  • Wiadomości
  • Przeciw pochwalaniu zbrodni. Brat zamordowanego prezydenta Gdańska zawiadomił prokuraturę

Przeciw pochwalaniu zbrodni. Brat zamordowanego prezydenta Gdańska zawiadomił prokuraturę

Ktoś tak skomentował artykuł na jednym z trójmiejskich portali informacyjnych: “Stefanie Miłoszu W. (tutaj pełne nazwisko - red.), trochę się spóźniłeś z akcją. Ale wygląda, że i tak uratowałeś kawał Gdańska”. Wpis tej treści zauważył i skopiował poseł Piotr Adamowicz, brat prezydenta Gdańska, którego zamordował Stefan W. Sprawą zajęła się prokuratura.
01.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. poseł Piotr Adamowicz w marcu 2020 roku komentuje sprawę tzw. politycznych aktów zgonów, które wystawili samorządowcom - w tym prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi - działacze skrajnej prawicy
Nz. poseł Piotr Adamowicz w marcu 2020 roku komentuje sprawę tzw. politycznych aktów zgonów, które w połowie 2017 roku wystawili samorządowcom - w tym prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi - działacze skrajnej prawicy, należący do organizacji Młodzież Wszechpolska
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wpis tej treści pojawił się 14 marca br. na portalu trojmiasto.pl, pod artykułem “Wycięto stuletnie drzewa przy al. Zwycięstwa w Gdańsku. Tłumaczenie dewelopera”. Zanim post po kilku godzinach został usunięty przez redakcję, pięcioro internautów dało tzw. lajki, wyrażające poparcie dla tych słów.  

- Tego typu haniebne i niebezpieczne działania muszą być bezwzględnie ścigane - mówi Piotr Adamowicz. 

Zdaniem posła Piotra Adamowicza, konstrukcja wypowiedzi zastosowana w cytowanym wpisie na portalu trojmiasto.pl jednoznacznie wskazuje, że autor komentarza pochwalał zbrodnię popełnioną 13 stycznia 2019 roku przez Stefana W. na prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu.

Brat zamordowanego prezydenta Gdańska złożył do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Domaga się w nim podjęcia wszelkich działań w celu ustalenia danych osobowych autora komentarza - “w szczególności wystąpienia do właściciela portalu trojmiasto.pl o przekazanie wszelkich danych dot. jego autora oraz powodów i okoliczności zablokowania przedmiotowego postu przez administratora strony”. Po ustaleniu personaliów, autor posta ma zostać przesłuchany w charakterze podejrzanego “w celu ustalenia motywów i faktycznych powodów zamieszczenia komentarza o wskazanej wyżej treści, a także okoliczności i powodów pochwalania popełnienia zbrodni zabójstwa człowieka w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie”. Piotr Adamowicz chce, by prokuratura przeprowadziła dowód z treści komentarza, w celu ustalenia, że autor komentarza pochwalał popełnienie zbrodni zabójstwa człowieka w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.

 

Kopia wpisu z 13 marca 2021 roku
Kopia wpisu z 14 marca 2021 roku
na podstawie trojmiasto.pl

 

W uzasadnieniu zawiadomienia skierowanego do prokuratury Piotr Adamowicz powołuje się na oficjalne komentarze wybitnych polskich prawników do kodeksu postępowania karnego: “Przez pochwalanie należy rozumieć >>każde oświadczenie, w którym sprawca przestępstwo gloryfikuje, chwali, uznaje za godne naśladowania lub usprawiedliwione. Pochwalanie może odnosić się do przestępstwa już popełnionego, ale także przestępstwa niedokonanego, a nawet nieusiłowanego<<”.

Piotr Adamowicz uważa, że tego typu zachowanie może być groźne dla obecnych władz samorządowych Gdańska, a w szczególności dla osób, które były związane z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Dlatego poseł zwraca uwagę prokuratury na inny wpis zamieszczony na portalu trojmiasto.pl pod artykułem “Miasto zabiera głos w sprawie nielegalnej wycinki drzew” z 15 marca br., gdzie przywołano m.in. decyzje i oceny postępowania prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Ktoś pod artykułem zamieścił wpis: “ta kobieta nawet nie ma szans, by skończyć jak Adamowicz”. Ten komentarz doczekał się tzw. lajków ze strony siedmiorga internautów.

 

Kopia wpisu z 15 marca 2021 roku
Kopia wpisu z 15 marca 2021 roku
na podstawie trojmiasto.pl

 

“W związku z tym zwracam się o poddanie analizie pod kątem procesowym także tej publicznej wypowiedzi” - pisze do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poseł Piotr Adamowicz.

27 kwietnia Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście pisemnie zawiadomiła Piotra Adamowicza o wszczęciu dochodzenia w sprawie, którą opisał w zawiadomieniu z 17 marca 2021 roku.