• Start
  • Wiadomości
  • Protest Młodzieżowego Strajku Klimatycznego “Wasza bierność nas zabija” - w Gdańsku i 5 innych miastach

Protest Młodzieżowego Strajku Klimatycznego: “Wasza bierność nas zabija” - w piątek

W piątek, 23 września, młodzi ludzie wyjdą na ulice Gdańska i pięciu innych dużych miast w Polsce, by wyrazić swoje niezadowolenie z dotychczasowej polskiej polityki klimatycznej i energetycznej. Młodzi zaprasza także dorosłych by przyłączyli się do ich protestu.
20.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Gdańsku, zdjęcie archiwalne z 2019 roku
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Gdańsku, zdjęcie archiwalne z 2019 roku
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny protestuje w Gdańsku

Hasło przewodnie ogólnopolskiej mobilizacji młodych brzmi: „Wasza bierność nas zabija”. W Gdańsku wydarzenie zacznie się o godzinie 12 przy Targu Drzewnym i przejdzie ulicami do Długiego Targu, gdzie pod Dworem Artusa odbędzie się performance.

- Od kilku miesięcy polska przestrzeń medialna jest zalewana przerażającymi scenariuszami zimowego kryzysu energetycznego, którego można by uniknąć, gdybyśmy nie byli tak potwornie uzależnieni od paliw kopalnych - mówi Marta Wróblewska, gdańska aktywistka. - A gdyby kosztami kryzysu zamiast zwykłych ludzi obciążyć spółki paliwowe, które notują obecnie rekordowe zyski?

“SOS Australia”. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przed Dworem Artusa

Składka solidarnościowa dla spółek paliwowych

W trakcie piątkowego protestu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zamierza podnieść postulat obciążenia spółek paliwowych składką solidarnościową od nadzwyczajnych zysków.

 - O niebezpieczeństwach związanych z uzależnieniem od paliw kopalnych mówimy od trzech lat, czyli od początku naszej działalności, ale naukowcy ostrzegali przed nimi już w latach dziewięćdziesiątych - podkreśla Loren Kamrat, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - Decydenci w Polsce i na świecie byli głusi na ich argumenty i to oni są bardziej odpowiedzialni za obecny kryzys energetyczny, niż Władimir Putin. Sytuacja międzynarodowa obnażyła słabość naszego systemu, więc nawet jeżeli wojna skończy się za chwilę, na co liczymy, musimy dążyć do stabilnej, niskoemisyjnej gospodarki bez paliw kopalnych.

Młodzi organizatorzy zapraszają do udziału także dorosłych niezależnie od poglądów, zgodnie z wyznawaną przez nich zasadą „klimat ponad podziałami”.

W tym samym czasie protesty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego odbędą się w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie i Łodzi.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas