Prom „Wawel” uszkodzony podczas wejścia do Portu Gdańsk. Nie ma poszkodowanych

W sobotę 21 stycznia podczas wejścia do gdańskiego portu należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej prom pasażerski „Wawel” uderzył burtą w nabrzeże. 150 podróżujących nim ze Szwecji pasażerów jest bezpiecznych. Nikt nie ucierpiał.
( 22.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
prom przy brzydkiej pogodzie wchodzi do portu
Prom "Wawel" wchodzący do gdańskiego portu
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Port Gdańsk - kolizja promu „Wawel”

Do wypadku doszło ok. 11.30, kiedy płynący ze szwedzkiego portu Nynäshamn prom „Wawel” minął już falochron i wpłynął do gdańskiego portu. W trakcie wykonywanie manewru na obrotnicy (miejsce w kanale portowym, gdzie statek może się obrócić) jednostka uderzyła w nabrzeże portowe. Przyczyną kolizji mógł być najprawdopodobniej bardzo silny wiatr. Oparcie się o nabrzeże spowodowało uszkodzenie poszycia burtowego nad linią zanurzenia. Nie było więc ryzyka, że prom zacznie nabierać wody. Takie zapewnienia płyną ze strony armatora.

Nurkowali w nocy we wzburzonym Bałtyku bez uprawnień i zgody, po awarii łodzi wezwali pomoc

Cytowany przez media rzecznik PŻB Polferries Michał Arciszewski powiedział, że do wypadku doszło podczas wykonywania przez statek manewrów. Uszkodzeniu uległo poszycie kadłuba. Na pokładzie było 150 pasażerów.

- Wszyscy bezpiecznie opuścili pokład, nikomu nic się nie stało. Ładunki na pokładach samochodowych również zostały już rozładowane – zapewnił Michał Arciszewski.

„Wawel” ostatecznie zacumował przy terminalu promowym, a podróżni bezpiecznie opuścili pokład.

prom między nabrzeżami portu, zimowa pogoda
Prom "Wawel" w gdańskim porcie
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Prom na razie unieruchomiony

Uderzenie w portowe nabrzeże nie było silne jednak statek na razie nie będzie pływał. Na razie, jak podano w komunikacie armatora, prom będzie miał przerwę w kursowaniu.  Nie odbędą się rejsy Gdańsk-Nynäshamn 21.01.2023 (sobota) odejście z Gdańska o godz. 18:00 i 23.01.2023 (poniedziałek) odejście z Nynäshamn o godz. 18:00.