• Start
  • Wiadomości
  • Projekt Gdańsk Pomaga nagrodzony w Berlinie. “To laur głównie dla gdańskich wolontariuszy”

Projekt Gdańsk Pomaga nagrodzony w Berlinie. “To laur głównie dla gdańskich wolontariuszy”

Fundacja Stiftung “Lebendige Stadt” nagrodziła Fundację Gdańską za realizację programu Gdańsk Pomaga w latach 2020 - 21. - To nagroda dla wielu organizacji pozarządowych, domów sąsiedzkich, instytucji oraz przede wszystkim gdańskich wolontariuszy! Dlatego przekazujemy gratulację wszystkim Wam, którzy wciąż tworzycie z nami ten projekt - napisano na Fb Fundacji po ogłoszeniu werdyktu.
03.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
siedem osób na scenie gali, w tym wymienione powyżej z symbolicznymi dyplomami w rękach
Drużyna Fundacji Gdańskiej odbiera nagrodę fundacji Lebendige Stadt podczas gali w Berlinie, druga od lewej Magda Śmigielska, Milena Mieczkowska, Dobrawa Morzyńska i Jacek Bendykowski
Fot. Fb Fundacja Gdańska

Projekt Gdańsk Pomaga doceniony w Niemczech

Stiftung „Lebendige Stadt“ (w wolnym tłumaczeniu - miasto pełne życia) to niemiecka fundacja założona przez rodzinę Otto – jedną z najbogatszych rodzin w Niemczech. Fundacja przyznaje nagrody dla zaangażowanych społeczności miejskich. Jednym z pięciu laureatów wyróżnienia za lata 2020 - 21 została Fundacja Gdańsk za realizację programu Gdańsk Pomaga. 

Laudację nagrody wygłosiła Aydan Özoguz wiceprzewodnicząca Bundestagu. Tym razem nagrody przyznawane były organizacjom pozarządowym zaangażowanym w niesienie pomocy podczas pandemii.

“Wielka duma! Serdecznie gratuluję Fundacji Gdańskiej. Projekt Gdańsk Pomaga i skupione wokół niego organizacje, wolontariusze, wolontariuszki i ludzie dobrej woli zasługują na najwyższe uznanie. Dziękuję!” - napisała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na swoim profilu na Fb.

Gdańsk Pomaga - podsumowanie dotychczasowych działań akcji oraz zapowiedź nowych inicjatyw

Wszyscy laureaci nagrody Lebendige Stadt za lata 2020 - 21, w tej edycji doceniano miasta za zaangażowanie w pomoc mieszkańcom w czasie pandemii
Wszyscy laureaci nagrody Lebendige Stadt za lata 2020 - 21, w tej edycji doceniano miasta za zaangażowanie w pomoc mieszkańcom w czasie pandemii
Fot. Fb Fundacja Gdańska

Kto wybiera laureatów nagrody “Lebendige Stadt”?

Jury przeanalizowało 108 takich projektów z całej Europy. Nagrodzono pięć z nich. W przypadku Gdańska doceniono rzadko udaną formę bliskiej współpracy między instytucjami i organizacjami różnych sektorów: władz Miasta, biznesu, organizacji pozarządowych i wolontariuszy – skoordynowanych sprawnie przez Fundację Gdańską. W gronie laureatów znalazły się m.in. projekty z Hamburga i Frankfurtu nad Menem.

W radzie fundacji od lat zasiadają wpływowi politycy niemieccy ze szczebla federalnego, premierzy i ministrowie landów, czy burmistrzowie miast.

Moment wyczytania nominacji podczas gali konkursu Fundacji Lebendige Stadt
Moment wyczytania nominacji podczas gali konkursu Fundacji Lebendige Stadt
Fot. Fb Fundacja Gdańska

Gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 29 września, w berlińskim Humboldt Forum. Odebrali ją przedstawiciele Fundacji Gdańskiej: Jacek Bendykowski i Dobrawa Morzyńska (prezes i wiceprezeska Zarządu FG) oraz Milena Mieczkowska i Magda Śmigielska z zespołu FG.