• Start
  • Wiadomości
  • Proekologiczne murale w Brzeźnie oraz przy ul. Traugutta 29

Proekologiczne murale przy molo w Brzeźnie oraz na stadionie przy ul. Traugutta 29

Ekologia to zagadnienie niezwykle istotne zarówno dla Miasta Gdańsk, jak i Gdańskiego Ośrodka Sportu, co w ciągu ostatnich lat pokazują kolejne, podejmowane inicjatywy. Kolejną z nich jest program „Czyste plaże o tym marzę”, w ramach którego w przestrzeni miejskiej powstają proekologiczne, edukacyjne murale. Do realizacji projektu wybrano dwie lokalizacje: przy obu zejściach na plażę z Molo w Brzeźnie oraz na budynku siedziby GOS przy Traugutta 29.
24.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ekologiczne_murale_na_molo_w_brzeznie_3
Ekologiczne murale przy wejściu na plażę w Brzeźnie
fot. GOS

Akcja GOS, WFOŚiG i ASP

Akcja „Czyste plaże o tym marzę” to wynik współpracy Gdańskiego Ośrodka Sportu, gdańskiego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To właśnie studenci tej uczelni są autorami pierwszych murali, które powstały już na molo w Brzeźnie.

Kolejna praca pojawi się jeszcze w trakcie wakacji na ścianie Hali Sztuk Walki na terenie kompleksu sportowego przy ul. Traugutta 29. Elewacja hali zostanie ozdobiona rysunkiem ściennym pomiędzy 10 a 20 sierpnia.

Oprócz murali także wystawa

W ramach programu, oprócz powstania murali, zostanie także zorganizowana wystawa pozostałych prac plastycznych studentów ASP, która będzie miała miejsce w Przystani Żabi Kruk, wspólne warsztaty ekologiczne pracowników GOS i studentów ASP oraz kampania citylightowa na terenie Gdańska.

 

ekologiczne_murale_na_molo_w_brzeznie_7
 
fot. GOS

- Cieszę się z udziału GOS w tej inicjatywie, która dołączy do długiej listy działań proekologicznych, które nie tylko promujemy, ale i wprowadzamy w nasze życie codzienne. To bardzo ważna część działalności Miasta Gdańsk oraz naszej jednostki - podkreśla dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, Leszek Paszkowski.

 

ekologiczne_murale_na_molo_w_brzeznie_5
 
fot. GOS

- “Czyste plaże o tym marzę” to projekt mający na celu edukację ekologiczną w zakresie zachowania czystości i porządku na kąpieliskach w województwie pomorskim. Jako uczelnia artystyczna zamierzamy edukować z pomocą odpowiednio zaprojektowanego przekazu wizualnego. W projekcie przewidzieliśmy realizację plakatów i murali, które swoim przekazem będą skłaniały odbiorów do właściwych postaw ekologicznych - nie pozostawiania po sobie śmieci na plaży – podsumowuje przedsięwzięcie Marta Chełmińska z ASP w Gdańsku.

 

ekologiczne_murale_na_molo_w_brzeznie_1
 
fot. GOS

Turyści w Gdańsku

Z badań przeprowadzonych przez Gdańską Organizację Turystyczną oraz Pomorski Instytut Naukowy im. prof. Brunona Synaka wynika, że w 2019 roku przez trzy letnie miesiące (czerwiec, lipiec i sierpień) Gdańsk odwiedziło 1 mln 98 tys. osób. Niemal połowa (47%) wybrała się na jedną z gdańskich plaż, a dla 15% celem było molo w Brzeźnie.

Lokalizacja murali oraz ich przekaz mają działać na wyobraźnię osób odwiedzających te miejsca oraz być kolejnym elementem szeroko zakrojonej edukacji proekologicznej, prowadzonej przez Miasto Gdańsk i podległe mu jednostki administracyjne.