Prezydent u reżysera, czyli Adamowicz w domu Wajdy

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 14 stycznia odwiedził polskiego laureata Oscara w jego domu na Żoliborzu w Warszawie. Zaprosił Andrzeja Wajdę do Gdańska, gdzie 12 marca, sześć dni po swoich 90. urodzinach, reżyser odbierze tytuł Honorowego Obywatela naszego miasta.
( 14.01.2016 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Andrzej Wajda w swoim domu na Żoliborzu.

Andrzej Wajda, który 6 marca 2016 r. skończy 90 lat, był w bardzo dobrej formie, choć ma kłopoty z poruszaniem się. Opowiadał gościom anegdoty związane z jego filmami oraz wizytami w Trójmieście.

 

W Gdańsku tylko przyjaciele

Reżyser dość plastycznie opowiedział Pawłowi Adamowiczowi o tym, jak przebiegały w 1945 roku w Gdańsku pertraktacje z Rosjanami dotyczące pozostawienia w mieście ważnych dzieł sztuki (choć sam reżyser w tych rozmowach nie uczestniczył). 

– Po wojnie w miejscu, które stało się później klubem studenckim Żak [dziś Nowy Ratusz – red.], urzędował komendant rosyjski dla Gdańska – wspominał Wajda. – Przyjmował gości za dużym stołem w największej sali. Do Gdańska przybyła duża delegacja historyków sztuki, chcących uratować jak najwięcej gdańskich zbiorów, które miały zostać wywiezione do ZSRR. Komendant siedział przy suto zastawionym stole, podjął delegację jedzeniem i samogonem, choć w mieście był głód. Miał jednak dosyć dziwny zwyczaj. Otóż delegacja ujrzała, że komendant za plecami miał adiutanta, który po każdym wypitym stakanie wódki podchodził do dowódcy i wpryskiwał mu do jamy ustnej perfumy, aby komendant miał wrażenie świeżego oddechu. Dziwne zachowanie, ale kilka dzieł sztuki udało wtedy się ocalić. 

Reżyser cieszy się na wizytę w Gdańsku. Zapytany przez Pawła Adamowicza, kogo chciałby widzieć na uroczystości w Dworze Artusa, zapytał żonę Krystynę Zachwatowicz: – Czy my mamy w Gdańsku jakichś wrogów, Krysiu?

Pani Krystyna odpowiedziała: – Mamy tam samych przyjaciół!

Wajda mówił też o swoich filmach, zarówno tych mocno zaangażowanych politycznie, jak i tych niezaangażowanych, jak sam to ujął; na przykład o „Pannach z Wilka”. Nie ukrywał też, że w obecnej atmosferze w kraju, przy ataku PiS na media publiczne i Trybunał Konstytucyjny, niespecjalnie uśmiecha mu się wizja organizowania w Warszawie otwartej uroczystości 90. urodzin. Wolałby coś prywatnego.


Topniejące pokolenie

Andrzej Wajda mieszka ze swoją żoną Krystyną Zachwatowicz na warszawskim Żoliborzu, w niewielkim domu. Przed domem – flagi Polski i Unii Europejskiej. W skromnym salonie na ścianie wiszą pamiątki rodzinne, między innymi patent oficerski ojca reżysera – Jakuba, podpisany przez ówczesnego ministra spraw wojskowych Józefa Piłsudskiego.
Nad kominkiem wiszą inne pamiątki, wśród nich medal Virtuti Militari przyznany pośmiertnie, ponieważ Jakub Wajda zginął z rąk sowieckich w Katyniu. Są także przedmioty należące do Krystyny Zachwatowicz: jej przepustka i opaska z Powstania Warszawskiego oraz młodzieńczy portret. Poza tym fotografie rodzinne.

Pani Krystyna jest obecnie zaangażowana w tworzenie muzeum Józefa Czapskiego w Krakowie. Przypomnijmy, że Czapski jest autorem m.in. „Na nieludzkiej ziemi”, powieści należącej do kanonu literatury na temat stalinowskiego terroru.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Anna Czekanowicz, dyrektor biura prezydenta ds. kultury. Gospodarz siedzi plecami do kamery.

 

Prezydent ustalił z reżyserem, że ten przyjedzie do Gdańska 12 marca (sobota) i o godz. 12 w Dworze Artusa odbierze tytuł Honorowego Obywatela miasta. Przy okazji w Gdańsku odbędzie się trzydniowy festiwal filmów Wajdy, dwa spotkania otwarte z reżyserem „Człowieka z marmuru”, a także wystawa.

– Chcemy przybliżyć gdańszczanom Andrzeja Wajdę jako reżysera, ale też jako człowieka z topniejącego niestety pokolenia Kolumbów, pokolenia II RP, które w młodym wieku przeszło wyjątkowy egzamin w czasie II wojny światowej – tłumaczy Paweł Adamowicz.

 

Czytaj także:

Andrzej Wajda Honorowym Obywatelem Gdańska