• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Kowalczuk: - 95,5 proc. uczniów i przedszkolaków pozostało dziś w domach

Prezydent Kowalczuk: - 95,5 proc. uczniów i przedszkolaków pozostało dziś w domach

Gościem naszego programu Wszystkie Strony Gdańska był Piotr Kowalczuk zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Rozmawialiśmy o placówkach oświatowych w świetle wczorajszej decyzji o zawieszeniu zajęć szkolnych w całej Polsce.
12.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Od l. prowadzący program Roman Daszczyński oraz zastępca prezydent Gdańska Piotr Kowalczuk rozmawiają o sytuacji w szkołach
Od l. prowadzący program Roman Daszczyński oraz zastępca prezydent Gdańska Piotr Kowalczuk rozmawiają o sytuacji w szkołach
gdansk.pl

 

Od rana, 12 marca, wszystkie placówki edukacyjne zawiesiły zajęcia edukacyjne, choć do jutra pełnić będą jeszcze funkcję opiekuńczą dla wszystkich młodych gdańszczan, na wypadek gdyby rodzice nie zdołali znaleźć jeszcze opieki.

- Zajęcia edukacyjne zawieszone są zarówno w placówkach prowadzonych przez gminę jak i we wszystkich pozostałych. Apel do rodziców, aby już od dziś nie posyłać dzieci do szkół, żłobków, przedszkoli został wysłuchany. Dziś tylko 2448 dzieci pojawiło się w placówkach edukacyjnych, na 54 tys. 481 tych, które prowadzi Miasto Gdańsk, czyli 4,5 proc. - informuje Piotr Kowalczuk, zca prezydent Gdańska. - Dziękuję serdecznie rodzicom za to, że wzięli sobie do serca nasz apel i posłużyli się zdrowym rozsądkiem. Walczymy o zdrowie i życie.

Prezydent podkreślił również: - Jeśli dziecko już jest w domu, sprawdzajcie czy tam rzeczywiście przebywa. Nie można chodzić do galerii handlowych, ani gromadzić się nawet w kilka osób. Darujmy sobie centra handlowe w ten weekend. 

Piotr Kowalczuk przytoczył aktualne statystyki epidemiologów dotyczące koronawirusa: Na 100 zarażonych osób, 15 trafi pod respirator - a do 5 z nich umrze.

Zapytany o to, jak pożytecznie spędzać czas z dziećmi w domu, jak je uczyć, odpowiedział: - Są dostępne zasoby Gdańskiej Platformy Edukacyjnej, które można stosować w domu. Nauczyciele wysyłają też swoje materiały za jej pośrednictwem - i o to do nich też teraz apelujemy szczególnie - zaznaczył prezydent. - Będziemy w najbliższych dniach za pośrednictwem portalu gdansk.pl radzić, w jaki sposób wykorzystywać można dostępne narzędzia edukacyjne w domu, nie tracąc tych dni.

Co z rekrutacją do szkół i przedszkoli w Gdańsku (faza wyboru placówek kończy się 13 marca, 24 zaś placówki powinny opublikować wyniki naboru)?

- Jest prowadzona w systemie elektronicznym, na razie nie jest zagrożona, tak samo póki co nie są zagrożone egzaminy, minister Piontkowski wyraźnie mówił, że w przypadku tych 14 dni nie widzi potrzeby zmiany kalendarza roku szkolnego - uspokaja Piotr Kowalczuk.

Piotr Kowalczuk zapewnił też, że obecne zawieszenie nauki w szkołach nie będzie miało wpływu na trwającą właśnie rekrutację dzieci do szkół i przedszkoli>

ZAPIS ROZMOWY Z PIOTREM KOWALCZUKIEM: