• Start
 • Wiadomości
 • Prezydent Islandii przyjechał na dwa dni do Gdańska. W programie m.in. ECS i Dwór Artusa

Prezydent Islandii z oficjalną wizytą w Gdańsku. W programie m.in. ECS i Dwór Artusa

Guðni Th. Jóhannesson, Prezydent Islandii, przebywa z oficjalną wizytą w Polsce w dniach 2-5 marca. Do środy, do południa, gości w Warszawie, gdzie zaplanowano spotkania m.in. z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Następnie prezydent Islandii, wraz z małżonką, odwiedza Gdańsk, gdzie zostanie do czwartku. Prezydencka para spotka się z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak.
04.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Guðni Th. Jóhannesson, Prezydent Islandii, przez dwa dni będzie gościł w Gdańsku
Guðni Th. Jóhannesson, Prezydent Islandii, przez dwa dni będzie gościł w Gdańsku
Fot. Oficjalna strona Prezydenta Islandii forseti.is

 

Poniżej podajemy program oficjalnej wizyty prezydenta Islandii w Gdańsku. Choć służby bezpieczeństwa nie planują zamykania ulic czy innych ograniczeń z tym związanych, należy liczyć się z tymczasowymi, krótkotrwałymi utrudnieniami ruchu, głównie w trakcie przejazdów oficjalnej kolumny prezydenckiej.

Dzisiaj o godz. 12.30 na naszym portalu, w programie Wszystkie Strony Miasta, o Islandii - ludziach, kulturze, atrakcjach turystycznych - opowie gdańszczanin Jacek Godek, czołowy w Polsce tłumacz islandzkiej literatury.

Prezydent Islandii Guðni Th. Jóhannesson gości w Polsce na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy. Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, Polacy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców na tej mroźnej wyspie. We wtorek, w obecności prezydentów, ministrowie edukacji obu państw podpisali deklarację o współpracy w dziedzinie oświaty - dotyczącą nauczania języka polskiego w Islandii. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez służby Prezydenta RP, w trakcie oficjalnych spotkań rozmawiano także o współpracy gospodarczej (Islandia zamawia w polskich stoczniach statki połowowe), sposobach wykorzystania energii geotermalnej, której Polska ma duże zasoby, bezpieczeństwie na wschodniej flance NATO oraz sytuacji na Ukrainie.

W środę Guðni Th. Jóhannesson, wraz z małżonką Elizą Jean Reid, przybędą do Gdańska.

 

Program wizyty Prezydenta Islandii w Gdańsku

Środa, 4 marca:

 • godz. 14.45 - 14.55 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 (z Prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i Przewodniczącą RMG Agnieszką Owczarczak)
 • godz. 15.40-16.40 - wizyta w ECS (z Prezydent Aleksandrą Dulkiewicz i Przewodniczącą RMG Agnieszką Owczarczak):
 1. - powitanie
 2. - spotkanie w bibliotece ECS
 3. - oprowadzanie po stałej wystawie ECS
 • godz. 19.30 (prawdopodobnie) - spacer z Dworu Artusa do Targu Rybnego

 

Czwartek, 5 marca:

 • godz. 8.30-10.15 - rejs statkiem Oceanograf (początek w okolicy Targu Rybnego, powrót w to samo miejsce) - uczestniczyć w nim będzie Prezydent Islandii oraz Minister Edukacji, Nauki i Kultury
 • godz. 10.15-10.30 - spacer Minister Edukacji, Nauki i Kultury do Centrum Świętego Jana
 • godz. 8.30-11.15 spotkania w Teatrze Szekspirowskim, z Pierwszą Damą Elizą Jean Reid oraz Przewodniczącą RMG Agnieszką Owczarczak:

- spotkanie z Gdańskimi Radami (Imigrantów i Równego Traktowania)

- spotkanie z popularyzatorami literatury islandzkiej w Polsce (gdański tłumacz Jacek Godek, Wydawnictwo Marpress + Gdańskie Targi Książki).