• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska z wotum zaufania i absolutorium za budżet

Prezydent Gdańska z wotum zaufania i absolutorium za budżet

Prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz z wotum zaufania za 2022 rok i absolutorium z wykonania budżetu. Dużo niższe wpływy do budżetu miasta przez rządowe zmiany w podatkach były największym wyzwaniem ubiegłego roku. Do tego szalejąca inflacja, galopujące ceny energii nie ułatwiały bieżącego zarządzania. Wielkim gestem solidarności z kolei wykazali się mieszkańcy Gdańska, którzy wspólnie z władzami miasta prowadzili akcję pomocy dla wojennych uciekinierów po ataku Rosji na Ukrainę.
22.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedem osób stoi, uśmiechają się, jedna z nich trzyma w dłoni dokument z napisem Raport
Od lewej: Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Izabela Kuś - skarbnik Miasta Gdańska, Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Danuta Janczarek - sekretarz Miasta Gdańska, Piotr Kryszewski - zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych
fot. UMG

Większość głosów za

Radni Gdańska udzielili w czwartek, 22 czerwca, wotum zaufania dla prezydent Gdańska za 2022 rok. Za głosowało 22 radnych, przeciwko 12 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Rada udzieliła również absolutorium z wykonania budżetu, w tym głosowaniu za było 20 radnych, przeciwko 12 radnych.

- Bardzo dziękuję radnym Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej za udzielenie wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu. Pracowaliśmy i pracujemy w bardzo wymagających okolicznościach. Dramatyczny spadek wpływów z podatku PiT i wielka drożyzna były i są dużym wyzwaniem dla każdego, kto dzisiaj zarządza na poziomie gmin, powiatów, czy województw. Mimo to udało się ułatwić życie mieszkańców korzystających z komunikacji publicznej po uruchomieniu tramwaju w Nowej Warszawskiej, realizujemy konsekwentnie dziesiątki lokalnych inwestycji, także z Budżetu Obywatelskiego. Uruchomiliśmy projekt wielkiego Parku Południowego, który swoim obszarem jest zbliżony do Parku Reagana – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Jestem wdzięczna i proszę o więcej także wszystkich poruszonych zbrodniczym atakiem Rosji Putina na Ukrainę. Nasi mieszkańcy mają w genach solidarność ze słabszymi, potrzebującymi, ludźmi, którzy nie są niczemu winni, a w obawie przed utratą życia i zdrowia musieli opuszczać domy po atakach rakietowych.

Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania poprzedziła dyskusja z udziałem radnych, ale także mieszkańców Gdańska. Głos zabrało 11 osób, każdy na wypowiedź miał 5 minut.

5 nowych przedszkoli publicznych, 300 nowych miejsc w 10 żłobkach

Dochody miasta wyniosły 4 mld 356 mln zł, a wydatki 4 miliardy 474 miliony zł. To wzrost wydatków o 308 mln zł w porównaniu do poprzedniego roku, mimo spadku z podatku PiT o 334 mln zł. Na ubytek w PiT wpływ miały zmiany wprowadzone przez rząd centralny. Najwięcej pieniędzy trafiło jednak do edukacji i opieki przedszkolnej, to już blisko 1,4 mld zł. Wciąż niemal połowę pieniędzy koniecznych do funkcjonowania szkół pochodzi właśnie z budżetu, na który składają się gdańszczanki i gdańszczanie.

- W ubiegłym roku zorganizowaliśmy blisko 400 dodatkowych miejsc w przedszkolach, 300 w żłobkach. Udało nam się powołać także 5 nowych przedszkoli. Trudny budżet oznacza oszczędności, ale opiekę nad najmłodszymi i edukację objęłam szczególną ochroną przed cięciami. Udało nam się rozpocząć rozbudowę zespołu szkół numer 2 i budowę nowej szkoły na gdańskim Południu, przy ul. Kolorowej. I nie jest to nasze ostatnie zdanie – komentuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Mimo finansowych wyzwań stabilna jest sytuacja miejskiego budżetu. W Ratingu szykowanym przez Agencję Fitch miasto utrzymało wysoką ocenę - krajowy ma ocenę AAA, a międzynarodowy A-. Utrzymana wysoka ocena świadczy o wiarygodności Gdańska dla banków i instytucji finansowych na wypadek zaciągania np. nowych kredytów na potrzebne inwestycje.

Nowoczesna, zero emisyjna komunikacja to inwestycja w czyste powietrze

Miasto w ubiegłym roku zakupiło nowe autobusy, które w tym roku wyjadą na ulice Gdańska. Za 18 autobusów elektrycznych Gdańsk zapłacił ponad 54 mln zł. W nowoczesny transport Gdańsk inwestuje również w tym roku, bo w kwietniu ogłoszony został przetarg na 10-letni najem 10 autobusów wodorowych. Komunikacja miejska odbudowuje się po pandemii, mieszkańcy wyraźnie wracają do naszych autobusów i tramwajów, wzrost liczby pasażerów wyniósł ponad 20% w porównaniu do pandemicznego 2021 roku.

- Na przełomie roku 2022 i 2023 zakończyliśmy również proces budowy nowej linii tramwajowej Nowa Warszawska, wartość tego projektu wyniosła ponad 60 mln zł, a dorzucili się do tego wszyscy podatnicy Unii Europejskiej – komentuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Inwestycja w komunikację miejską, nowoczesny tabor, to inwestycja w czyste powietrze i kolejne pokolenia żyjące w naszym mieście.

Czyste powietrze to także likwidacja pieców węglowych, dzięki miejskim dotacjom udało się zlikwidować 223 piece węglowe, a także systemy ogrzewania węglowego w 109 lokalach należących do gminy.

Poza Nową Warszawską powstawały także inne miejskie inwestycje jak rozbudowa portu jachtowego w Górkach Zachodnich. Miasto remontowało również miejskie lokale, 133 mieszkania przeszły gruntowną modernizację o wartości ponad 23 mln zł. Miasto uruchomiło w 37 lokalizacjach nowe oświetlenie. Modernizację wartą 69 mln zł przeszła także sortownia w Zakładzie Utylizacyjnym, na którego terenie trwa budowa Portu Czystej Energii.

Miasto dba o zdrowie mieszkańców

Gdańsk konsekwentnie wspiera rodziny, także poprzez miejski program in vitro. W 2022 roku urodziło się 173 dzieci, a od początku programu 660 nowych gdańszczanek i gdańszczan. Budżet gminy wspiera również temat profilaktyki zakażeń HPV, z którego skorzystało ponad pół tysiąca młodych osób. Z kolei z Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego skorzystało 24 tys. osób.

Współpraca z mieszkańcami przy zielonym mieście, inwestycje z Budżetu Obywatelskiego i wsparcie dla NGO’sów

Park Południowy otrzymał master plan, który został wypracowany także po konsultacjach z mieszkańcami. Gdańsk posadził ponad 4500 nowych drzew, ponad 11 600 krzewów i 13 łąk kwietnych.

  • Zielone miasto to nie jest tylko postulat, to nasza codzienna praca. Park Południowy, który zaplanowaliśmy razem z mieszkańcami, będzie jednym z największych parków w Polsce. Podjęłam decyzję o przeznaczeniu terenów zarezerwowanych pod mieszkania na rzecz parku, bo zależy mi na coraz wyższej jakości życia. A nie ma wysokiej jakości życia, bez miejsca, gdzie można złapać oddech, pobiegać, pójść na spacer, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi – mówi Aleksandra Dulkiewicz.

Dużo nowych nasadzeń i małej architektury pojawi się również z tytułu projektów Budżetu Obywatelskiego. W 2022 roku mieszkańcy mieli do dyspozycji ponad 22 mln zł. Gdańszczanki i gdańszczanie zgłosili blisko pół tysiąca projektów, z których wybranych zostało 118 najlepszych propozycji. Miasto było również Europejską Stolicą Wolontariatu, powstało 10 nowych centrów wolontariatu, a mieszkańcy w geście solidarności z ofiarami wojny Rosji z Ukrainą ruszyli do pomocy. Ponad 2 300 wolontariuszy, pracowało na rzecz ponad 100 000 uchodźców, którzy w ostatnim roku pojawili się w Gdańsku. Z miasta wyjechało także ponad 100 transportów humanitarnych.

Pieniądze trafiły również do gdańskiej kultury, bo artyści złożyli blisko pół tysiąca wniosków, a otrzymali 131 stypendiów o łącznej kwocie 1,3 mln zł. Gdańskie kluby sportowe otrzymały z kolei blisko 20 mln zł.