• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska, Wojewoda Pomorski i Konsul Ukrainy w centrum wsparcia "Gdańsk Pomaga Ukrainie"

Prezydent Gdańska, Wojewoda Pomorski i Konsul Ukrainy w sztabie Gdańsk Pomaga Ukrainie

Dzięki stronie ukraina.gdanskpomaga.pl swoją pomoc zaoferowało już ponad 4300 osób i instytucji. Chęć wsparcia zgłaszają też firmy o lokalnym i krajowym zasięgu. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, spotkała się we wtorek, 1 marca, z Dariuszem Drelichem wojewodą pomorskim oraz Oleksandrem Plodystyim, generalnym konsulem Ukrainy. Prowadzone są także spotkania z pracodawcami z całego Pomorza.
01.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie prezydent Gdańska z Wojewodą Pomorskim i Konsulem Ukrainy poświęcone było współpracy instytucji miejskich i rządowych w związku z napływem wojennych uchodźców
Spotkanie prezydent Gdańska z Wojewodą Pomorskim i Konsulem Ukrainy poświęcone było współpracy instytucji miejskich i rządowych w związku z napływem wojennych uchodźców
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Chęć pomocy, w różnej formie, zgłaszają zarówno gdańszczanie i gdańszczanki, jak i mieszkańcy z okolic Gdańska. Do pracy w wolontariacie zaangażowany się m.in. organizacje pozarządowe. Pomoc napływa też od lokalnych firm oraz dużych korporacji, m.in. telefonicznych, medycznych, ubezpieczeniowych, mieszkaniowych i samochodowych. Formą pomocy jest również praca dla uchodźców. Dotąd, z przedstawicielami ponad 30 firm pomorskich, spotkała się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca ds. inwestycji.

- Pomoc, którą przygotujemy dla uchodźców z Ukrainy musi być różnorodna, bo różne są potrzeby. Wielu z nich chce podjąć pracę i zyskać samodzielność - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dlatego jestem wdzięczna, i bardzo dziękuję  gdańskiemu i pomorskiemu biznesowi, że zaoferowały tak dużą pomoc w zatrudnieniu migrantów wojennych.

We wtorek, 1 marca, w sztabie Gdańsk Pomaga Ukrainie odbyło się również spotkanie prezydent Gdańska z Wojewodą Pomorskim i Konsulem Ukrainy. Narada dotyczyła współpracy instytucji miejskich i rządowych w związku z napływem wojennych uchodźców. 

Pojedyncze rodziny, potrzebujące pomocy, powinny zgłaszać się do punktu przy ul. Dolna Brama 8. W tym punkcie koordynacyjnym mogą one liczyć na zapewnienie schronienia, wyżywienia, pierwszej pomocy i dalszych instrukcji. Natomiast grupy zorganizowane, które do Gdańska przyjeżdżają autokarami czy busami, powinny kierować się do hali Gdańskiego Ośrodka Sportu na ul. Traugutta 29.

 

 - Wiem, że wiele osób czeka na kontakt z nami. Proszę o cierpliwość. Staramy się jak najszybciej akceptować chęć i formę pomocy, ale to zajmuje czas, zwłaszcza, że ofert jest naprawdę mnóstwo. To niesamowite jak bardzo chcemy pomóc i jak wielu jest chętnych - przyznaje Dobrawa Morzyńska, dyrektor Fundacji Gdańskiej. - Odezwiemy się na pewno do wszystkich. Proszę jednak pamiętać, że ta pomoc potrzebna jest na długi okres.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się w miejskim centrum wsparcia uchodźców z Dariuszem Drelichem wojewodą pomorskim oraz Oleksandrem Plodystyim, generalnym konsulem Ukrainy
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się w miejskim centrum wsparcia uchodźców z Dariuszem Drelichem wojewodą pomorskim oraz Oleksandrem Plodystyim, generalnym konsulem Ukrainy
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Uruchomiony został także oficjalny magazyn na dary i środki pomocowe na Polsat Plus Arenie Gdańsk. Tam można przekazywać dary z prowadzonych zbiórek, które docelowo mają zostać wysłane na Ukrainę. W celu umówienia się na składowanie wielkogabarytowych dostaw materiałów z punktów pomocowych, konieczny jest kontakt pod numerem tel. 509 502 893. Pojedyncze paczki z darami można także przekazywać w sekretariacie stadionu przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, brama wjazdowa nr 1, tel. 517 250 663.

 

 

UWAGA! Zbierane są tylko nowe rzeczy. Aktualnie najbardziej potrzebne są:

    koce zwykłe i termiczne,

    środki higieniczne dla dzieci i dorosłych,

    apteczki,

    środki czystości,

    śpiwory,

    latarki,

    baterie.