• Start
  • Wiadomości
  • Prestiżowa nagroda za rewitalizację Dolnego Miasta. Odebrana w Brukseli

Prestiżowa nagroda za rewitalizację Dolnego Miasta. Odebrana w Brukseli

- Gdańsk kolejny raz najlepszy! Tym razem w trakcie Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów. W prestiżowym konkursie RegioStars zdobyliśmy nagrodę za projekt rewitalizacji Dolnego Miasta - cieszył się prezydent miasta Paweł Adamowicz, który wraz z Mieczysławem Strukiem, odbierał nagrodę w Brukseli we wtorkowy wieczór, 11 października.
11.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dolne Miasto po rewitalizacji

Konkurs RegioStars organizowany jest przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w ramach corocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Celem konkursu jest identyfikacja dobrych praktyk w obszarze rozwoju regionalnego oraz wyróżnienie oryginalnych i innowacyjnych projektów, które mogą być atrakcyjne i inspirujące dla innych regionów. 

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się Gdansk za projekt rewitalizacji Dolnego Miasta. 

Mieszkańcy Dolnego Miasta podczas festynu. Rejon ulic Łąkowej, Wróbla i Kurzej zamienił się w centrum rozrywkowe i kulturalne

 

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska napisał na swoim profilu na FB:

Gdańsk kolejny raz najlepszy! Tym razem w trakcie Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów. W prestiżowym konkursie RegioStars zdobyliśmy nagrodę za projekt rewitalizacji Dolnego Miasta. W kategorii "Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju" nasz projekt pokonał: Brukselę, region Westfalii, Wrocław oraz region w Walonii. Zapraszam wszystkich na spacer w najbliższy weekend po Dolnym Mieście- każdy z nas będzie mógł się przekonać, że nagroda jest w pełni zasłużona;-)
 


Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, gratulował za nagrodę. 

Duże wyróżnienie dla Gdańska i Pomorza! Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku, projekt realizowany w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, został tegorocznym zwycięzcą konkursu RegioStars 2016 w kategorii „CityStar - zintegrowane strategie na rzecz rozwoju obszarów miejskich będących w trudnej sytuacji". Gratulacje dla Paweł Adamowicz iMiasto Gdańsk
 


Nagrody w roku 2016 są przyznawane w pięciu kategoriach:

  1. Inteligentny wzrost;
  2. Zrównoważony wzrost;
  3. Wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu;
  4. CityStar;
  5. Efektywne zarządzanie

Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymają puchar RegioStars oraz certyfikat, który jest wręczany przez Komisarz ds. Polityki Regionalnej – Corinę Creţu oraz przewodniczącego jury RegioStars. Ponadto, dla każdego wybranego projektu zostanie wyprodukowany krótki film, który będzie opublikowany w Internecie, a następnie rozpropagowany w mediach społecznościowych. Wyniki będą również opublikowane w broszurze wydawanej przez Komisję Europejską, a także zamieszczone na stronie Inforegio w internetowej bazie najlepszych praktyk.


ZOBACZ zdjecia

Prace remontowe na Dolnym Mieście

Tramwaj powrócił na Łąkową

Dolne Miasto po rewitalizacji


Wartość projektu „Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku” wynosiła 34 569 379,04 zł, w tym kwota wydatków kwalifikowalnych to 34 541 851,53 zł, poziom dofinansowania wynosił 70%, co daje kwotę 24 179 296,04 zł.

Projektem objęty był obszar o powierzchni 61,8 ha.

Przedmiotem projektu były m.in. inwestycje polegające na: przebudowie dróg i infrastruktury podziemnej na odcinku 1,62 km wraz z zagospodarowaniem terenu, przebudowie elementów 17 komunalnych budynków mieszkalnych i 14 wspólnot mieszkaniowych bezpośrednio przylegających do przebudowanych pasów dróg, przebudowie i adaptacji bazy lokalowej dla działań społecznych w budynku CSW „Łaźnia” przy ul. Jaskółczej 1 oraz budynku przy ul. Dobrej 8AiB przeznaczonego do prowadzenia Świetlicy Ucznia.

Czytaj także:

Wszystko o rewitalizacji Dolnego Miasta

Łąkowa po rewitalizacji: radość, a nie wstydTV

79. rocznica zakończenia II wojny światowej