• Start
  • Wiadomości
  • Prawie 70 szkół w Gdańsku ma już nowoczesne pracownie komputerowe

Prawie 70 szkół w Gdańsku ma już nowoczesne pracownie komputerowe

Trwa wyposażanie gdańskich szkół podstawowych w nowoczesny sprzęt komputerowy. W minionych dwóch latach nowe komputery wraz z oprogramowaniem zakupiono dla 68 placówek. Dla pozostałych mają być kupione w przyszłym roku. Od 2016 r. w trzech przetargach zakupiono na potrzeby pracowni do nauki informatyki 1201 komputerów stacjonarnych dla 58 szkół oraz 159 laptopów dla 10 szkół. Wartość wszystkich umów to prawie 3,2 mln zł.
( 10.12.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Symboliczne przekazanie sprzętu komputerowego do gdańskich szkół odbyło się w grudniu 2017 roku w SP 49
Symboliczne przekazanie sprzętu komputerowego do gdańskich szkół odbyło się w grudniu 2017 roku w SP 49
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Grzegorz Kryger poinformował, że w minionych dwóch latach udało się utworzyć nowoczesne pracownie informatyczne w około dwóch trzecich gdańskich szkół. Wszystkie szkoły mają mieć takie pracownie do końca 2019 roku.

Od roku szkolnego 2017/2018 nowa pracownia działa m.in. w szkole podstawowej nr 12 przy ul. Człuchowskiej. Nauczycielka informatyki, Edyta Banacka powiedziała, że do dyspozycji uczniów jest ponad 20 komputerów wyposażonych w oprogramowanie Windows 10. – To zapewnia bardzo duży komfort pracy bo każdy uczeń ma swoje stanowisko, może zapisać efekty swojej pracy podczas lekcji i wrócić do nich na kolejnych zajęciach – tłumaczy. Uczniowie mogą realizować dłuższe i większe projekty, nie tracą też czasu na uruchamianie sprzętu czy na przerwy z powodu jego awarii. Przyznaje, że pracownia jest przez cały czas „oblegana”. Oprócz zajęć informatycznych w pracowni odbywają się też zajęcia z innych przedmiotów. Do SP 12 uczęszcza około 1,3 tys. uczniów. W szkole są trzy pracownie komputerowe, z których jedna jest wyposażona w najnowszy sprzęt.


Od 2016 roku na potrzeby pracowni do nauki informatyki zakupiono w Gdańsku 1201 komputerów stacjonarnych dla 58 szkół oraz 159 laptopów dla 10 szkół
Od 2016 roku na potrzeby pracowni do nauki informatyki zakupiono w Gdańsku 1201 komputerów stacjonarnych dla 58 szkół oraz 159 laptopów dla 10 szkół
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Natomiast w SP 84 przy ul. Otomińskiej w dzielnicy Kiełpino Górne uczniowie korzystają z laptopów. Uczniowie klas młodszych 0-II korzystają z małych notebooków dostosowanych rozmiarami do "małych rączek" a uczniowie klas III-VIII mają do dyspozycji standardowe notebooki (laptopy) biurowe. Szkoła otrzymała 26 laptopów w 2016 roku.

Dyrektor placówki, Iwona Racinowska-Kulawy podkreśla, że laptopy bardzo sprawdzają się w jej szkole. Opowiada, że podczas zajęć każdy uczeń ma do sprzęt do swojej dyspozycji laptopa i jest do tego konkretnego urządzenia przypisany przez cały rok szkolny. Oznacza to, że w danym roku szkolnym z konkretnego laptopa korzysta tylko określa grupa uczniów. Dyrektor SP 84 podkreśliła, że podczas zajęć uczniowie m.in. poznają języki programowania (np. Python, Baltie, Scratch), tworzą strony internetowe oraz przygotowują prezentacje tematyczne i projekty plakatów, wizytówek czy zaproszeń na różne okazje. Zaznaczyła, że nowoczesny sprzęt umożliwia nie tylko realizację przewidzianego programu nauczania ale też – w zależności od inwencji i umiejętności nauczyciela – znaczne poszerzenie zakresu tego programu.

Iwona Racinowska-Kulawy podkreśla, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi, którym dysponuje szkoła, także nauczyciele mogli uczestniczyć w kursach podnoszących ich kwalifikacje. Pozwoliło to m.in. na wykorzystanie nowatorskich metod nauczania